O‘zbekistonda yapon tilida olib borilayotgan Yaponiya huquqi bo‘yicha ta’lim — Nagoya universiteti tajribasi
Yapon qonunchiligini o'rganib, Yaponiya va O'zbekiston aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilayotgani haqida.
1990-yillarning o‘rtalaridan boshlab Yaponiya hukumati Osiyo davlatlariga qonunchilik tizimlarni takomillashtirishda yordam ko‘rsatib kelmoqda. Shu munosabat bilan, Nagoya universiteti Osiyodagi bozor iqtisodiyotiga o‘tayotgan davlatlarda huquqiy institutlarni rivojlantirish, yuridik ta’limni mustahkamlash va sud tizimini isloh qilishga ko‘maklashish orqali muhim rol o‘ynamoqda. Xususan, 2000-yilda “Osiyo huquqiy axborot almashinuvi markazi” tashkil etilgan bo‘lib, 2002-yilda u “Xalqaro huquqiy ta’lim bo‘yicha hamkorlik markazi (CALE)”ga reorganizatsiya qilindi. CALEning asosiy missiyasi quyidagi uch yo‘nalishni qamrab oladi:
1. Osiyo huquqi tadqiqotlari va huquqiy tizimlarni takomillashtirish bo‘yicha yordam ko‘rsatish;
2. Yuridik ta’limni qo’llab-quvvatlash;
3. Mahalliy kadrlarning salohiyatini oshirish.
Ikkinchi yo‘nalish doirasida Nagoya universiteti O‘zbekiston, Mongoliya, Vyetnam va Kambodjadagi universitetlar bilan hamkorlik qilib, ushbu mamlakatlarda yapon huquqini yapon tilida o‘qitish faoliyatini amalga oshirmoqda. Ushbu muassasalar “Nagoya universitetining Yapon huquqini tadqiq etish markazi” deb nomlanadi.
Oʻzbekistondagi Yapon huquqini tadqiq etish markazi (CJLU) haqida
O’zbekistondagi Nagoya universitetining Yapon huquqini tadqiq etish markazi (CJLU) toʻrt davlatda tashkil etilgan shunday markazlar orasida birinchisi boʻlib ochilgan. 2000-yilda Nagoya universiteti va Toshkent davlat yuridik universiteti (TDYU) oʻrtasida akademik hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolangan bo‘lib, ushbu bitim asosida 2005-yilda CJLU tashkil etilgan.
O‘quv dasturi
TDYU(Toshkent davlat yuridik universiteti)da o‘qish muddati to‘rt yilni tashkil etadi. Bu davr davomida talabalar universitetning asosiy darslariga qatnashish bilan birga, markazdagi mashg‘ulotlarda ham ishtirok etadilar. Markazdagi darslar haftasiga 5–6 marta o‘tkaziladi va talabalar birinchi kursdan to‘rtinchi kursgacha yapon tilini o‘rganadilar. Bundan tashqari, ikkinchi kursning ikkinchi semestrida talabalar «Yaponiya tarixi» va «Jamiyatshunoslik» kabi fanlarni o‘rganadilar. Uchinchi kursda esa «Yaponiya huquqiy tizimi» fani o‘qitiladi. Unda qiyosiy huquqshunoslikning asoslari, Meydzi davridan boshlab yapon qonunchiligi tarixi hamda yapon jamiyati bilan huquq o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik o‘rganiladi. To‘rtinchi kursda esa Yaponiya fuqarolik huquqi o‘qitiladi.
Uchinchi kursda talabalar yapon tilida kichik ilmiy tadqiqot ishi – «kurs ishi» (学年論文) yozadilar. Ushbu ishni muvaffaqiyatli topshirgan ikki nafar talaba Nagoya universitetida bir yillik ta’lim olish imkoniyatini qo‘lga kiritadi. Tadqiqot mavzulari talabalar tomonidan mustaqil tanlanadi — masalan, konstitutsiyaviy huquq doirasida «O‘zbekiston Fermerlar kengashiga majburiy a’zolik yig‘ilishlar o‘tkazish erkinligini cheklaydimi?» kabi mavzular yoki «O‘zbekistonda sudlar sonining yetarli emasligi tufayli adolatni yetarli darajada ta’minlash imkonining yo‘qligi» kabi muammolar.
Bundan tashqari, 4-kursda talabalar Nagoya universiteti Huquq fakulteti magistraturasiga o‘qishga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bunday o‘qishga kirish uchun talabalar tadqiqot rejasini yozishlari va tavsiya asosidagi imtihondan muvaffaqiyatli o‘tishlari lozim. Tavsiya imtihoni yozma va og‘zaki imtihonlardan iborat bo‘lib, yozma imtihonda yapon tili va Yaponiya huquqiga oid test savollari hamda amaliy holatlar asosidagi savollar beriladi. Tanlov nafaqat O‘zbekistonlik talabalar, balki qolgan uch davlatdagi markazlarda tahsil olayotgan talabalar o‘rtasida ham o‘tkaziladi. Imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan talabalar Nagoya universitetida tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shuningdek, Kanazava universiteti bilan hamkorlik doirasida talabalar ushbu universitetning magistratura bosqichida ham o‘qishni davom ettirishlari mumkin. Buning uchun talabalardan yuqori o‘zlashtirish ko‘rsatkichi talab etiladi hamda hujjatlar asosidagi tanlov va suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tishlari zarur.
Kundalik hayot
Markaz nafaqat ta’lim maskani, balki talabalar har tomonlama rivojlanadigan makondir. Bu yerda ular qimmatli tajriba orttiradilar, do‘stlar topadilar, o‘zlarini ustida ishlaydilar va tadqiqotchilik ko‘nikmalarini egallaydilar. Huquq darslaridan tashqari, talabalar yapon tilida notiqlik tanlovlarida, yapon an’anaviy karta o‘yini da ishtirok etadilar, sushi tayyorlash, kalligrafiya yozish, birgalikda sayohat qilishadi, tushlik va kechki ovqatni ham birga iste’mol qiladilar. Bundan tashqari, iyerogliflar bo‘yicha tanlovlar hamda Markaz ichida boshqa ko‘plab madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkaziladi.
Kursdoshlar o‘rtasidagi munosabatlar iliq, katta va kichik kurslar o‘rtasidagi aloqalar esa mustahkamdir. Katta kurs talabalari kichik kursdagilarga tushunarsiz bo‘lgan yapon tili grammatikasi yoki Yaponiya huquqiy tizimi haqida tushuntirish beradilar hamda o‘z tajribalariga asoslanib, o‘quv uslublari yoki duch kelayotgan qiyinchiliklar bo‘yicha maslahatlar beradilar. Bunday muhitda har bir kishi boshqalarni qo‘llab-quvvatlash orqali birgalikda o‘sib borayotganini his qiladi.
Talabalarning o’ziga xos xususiyatlari
Toshkent davlat yuridik universiteti — O‘zbekistonning yetakchi oliy o‘quv yurtlaridan biri bo‘lib, universitetga kirish uchun talab etiladigan eng kam ball yuqori bo‘lib, raqobat juda kuchli. Shuning uchun markazda, asosan, juda iqtidorli va motivatsiyali talabalar tahsil olishadi.
Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda ingliz tilida gaplashadigan kishilar soni ortib bormoqda, shuning uchun markaz talabalari orasida ingliz va yapon tillarida birdek gaplashaoladiganlar ham kam emas. Darslar har kuni o‘tkaziladi va yapon tili mutaxassisligi bo‘lmasada, 2- yoki 3-kursda yapon tili bilim darajasi bo‘yicha N3 yoki N2 sertifikatini oladigan talabalar ko‘p.Biroq Markazning asosiy o‘ziga xos jihati shundaki, talabalar yapon tilida Yaponiya huquqini o‘rganadilar. Ular universitetda O‘zbekistonning huquqiy tizimini o‘rganish bilan birga, markazda Yaponiya huquqining asosiy bilimlarini yapon tilida egallaydilar. Shuningdek, yuqorida ta’kidlanganidek, talabalar yapon tilida ilmiy maqola yoki tadqiqot rejasi yozish orqali Yaponiyadagi standartlarga mos keladigan tadqiqot ko‘nikmalarini shakllantira oladilar. Albatta, Yaponiya va O‘zbekiston talab qiladigan darajalar orasida farq mavjud, shuning uchun hali o‘rganilishi lozim bo‘lgan jihatlar bor. Biroq, kamida, talabalar bu ko‘nikmalarni egallash yo‘lida bosqichma-bosqicholdinga intilmoqdalar.
Bitiruvchilarning tajribasi
2025-yil iyul holatiga ko‘ra, Markazni 110 nafar talaba tamomlagan. Ulardan 30 nafardan ortig‘i Nagoya va Yaponiyaning boshqa universitetlarida magistratura dasturlarida tahsil olishgan.
Bitiruvchilar orasida Yaponiyadagi universitetlarda o‘qituvchi bo‘lib ishlayotganlar, yapon kompaniyalarida faoliyat yuritayotganlar, shuningdek, O‘zbekistonda davlat idoralari, ta’lim muassasalari va xususiy kompaniyalarda mehnat qilayotganlar ham mavjud.

Образование в области японского права на японском языке в Узбекистане — опыт Университета Нагоя
С середины 1990-х годов правительство Японии оказывает поддержку странам Азии в совершенствовании правовых систем. В этом контексте Университет Нагоя играет значительную роль, содействуя развитию правовых институтов в странах с переходной экономикой Азии, укрепляя юридическое образование и поддерживая реформу судебной системы. В частности, в 2000 году был создан Центр обмена правовой информацией по Азии, а в 2002 году он был реорганизован в Международный центр сотрудничества в области правового образования (CALE). Основная миссия CALE охватывает три направления:
1. Исследование права стран Азии и вопросов содействия в правовом реформировании
2. Содействие юридическому образованию
3. Подготовка специалистов внутри Японии.
В рамках реализации второго направления Университет Нагоя сотрудничает с университетами в Узбекистане, Монголии, Вьетнаме и Камбодже, где осуществляет преподавание японского права на японском языке. Данные учреждения именуются «Центр исследования японского права Университета Нагоя».
О Центре исследования японского права в Узбекистане (CJLU)
Центр исследования японского права в Узбекистане (CJLU) стал первым, который Университет Нагоя открыл среди четырёх стран, указанных выше. В 2000 году между Университетом Нагоя и Ташкентским государственным юридическим университетом (ТГЮУ) было заключено соглашение об академическом сотрудничестве, и в 2005 году был открыт CJLU.
Учебная программа
Срок обучения в ТГЮУ составляет четыре года. В течение этого периода студенты посещают как основные занятия университета, так и занятия в Центре. Занятия в Центре проводятся 5–6 раз в неделю, и студенты с первого по четвёртый курс изучают японский язык.
Дополнительно, во втором семестре второго курса студенты изучают такие дисциплины, как «История Японии» и «Обществознание», на третьем курсе — «Правовая система Японии», где изучаются основы сравнительного правоведения, история японского законодательства с эпохи Мэйдзи, а также взаимосвязь японского общества и права. На четвёртом курсе — гражданское право Японии.
На третьем курсе студенты пишут небольшое исследование на японском языке, называемое «курсовой работой» (学年論文). Двое студентов, успешно сдавшие данную работу, получают возможность поехать на годичное обучение в Университет Нагоя. Темы выбираются самими студентами: от вопросов конституционного права, например, ограничивает ли свободу собраний обязательное вступление в Совет фермеров Узбекистана, до проблем, связанных с недостаточным доступом к правосудию в Узбекистане из-за малого количества судов.
На четвёртом курсе у студентов также есть возможность поступить в магистратуру юридического факультета Университета Нагоя. Для этого необходимо написать исследовательский план и пройти вступительное испытание, которое состоит из письменного и устного экзамена. Письменный экзамен включает тестовые задания и задачи по японскому языку и японскому праву. Конкуренция проходит не только среди студентов из Узбекистана, но и среди учащихся центров в других трёх странах. Успешно прошедшие экзамены студенты получают шанс учиться в Нагое.
Кроме того, благодаря сотрудничеству с Университетом Канадзава, студенты также могут продолжить там обучение в магистратуре. Для этого нужно иметь высокую успеваемость и успешно пройти конкурс по документам и собеседование.
Повседневная жизнь
Центр является не только образовательной площадкой, но и пространством, где студенты могут расти и развиваться. Здесь они получают ценный опыт, находят друзей, бросают себе вызовы и осваивают исследовательские навыки.
Помимо занятий по праву, студенты участвуют в конкурсах ораторского мастерства на японском языке, в турнире по японской карточной игре «Карута», пробуют себя в приготовлении суши, каллиграфии, путешествуют вместе и обедают/ужинают. Также проводятся конкурсы по иероглифам и другие мероприятия внутри самого Центра.
Отношения между студентами старших курсов (сенпаев) и младших курсов (коухаев) тёплые. Старшекурсники помогают младшим с грамматикой и японским правом, делятся собственными методами обучения и дают советы по возникающим трудностям. Это способствует созданию среды взаимной поддержки и совместного роста.
Особенности студентов
Ташкентский государственный юридический университет — один из ведущих вузов Узбекистана, с высоким конкурсом на поступление. Поэтому в Центре обучаются преимущественно очень способные и мотивированные студенты.
С ростом распространения английского языка в стране среди студентов Центра всё чаще встречаются те, кто владеет как японским, так и английским языками. Хотя изучение японского языка не является их основной специальностью, многие уже на втором или третьем курсе получаются сертификаты JLPT (Japanese-Language Proficiency Test) уровня N3 или N2.
Однако главная особенность Центра в том, что студенты изучают японское право именно на японском языке. В университете они осваивают узбекскую правовую систему, а в Центре — основы японского права, причём полностью на японском языке. Благодаря написанию исследовательских работ и планов на японском языке, они овладевают навыками, соответствующими японским академическим стандартам. Конечно, между академическими требованиями в Японии и Узбекистане существуют различия, поэтому студентам остаётся пространство для дальнейшего обучения. Тем не менее, они шаг за шагом продвигаются вперёд, чтобы овладеть необходимыми навыками.
Опыт выпускников
По состоянию на июль 2025 года Центр окончили 110 человек, более 30 из них продолжили обучение в магистратуре японских университетов, включая Университет Нагоя. Среди выпускников есть те, кто стал преподавателем в японских вузах, работает в компаниях Японии, а также трудится в государственных учреждениях, образовательных организациях и частных компаниях в Узбекистане.