2017-yil: Nagoya iqtisodiyot universitetida dotsent
Toshkent davlat yuridik universitetida joylashgan Nagoya universiteti “Yapon huquqini tadqiq qilish markazi”da o’qish
Men 2003-yilda Toshkent davlat yuridik universitetiga o‘qishga kirdim. O‘sha davrda korrupsiya keng tarqalgan vaqtlar edi, hattoki, kirish imtihonlari oldidan ayrim odamlar orasida imtihon savollari tarqalishi holatlarini ham uchratish mumkin edi. Ammo, men o‘qishga kirgan yilda bunday holatlar bo‘lmagan ko‘rinadi va haqiqiy iqtidorlilar imtihondan muvaffaqiyatli o‘tishgan deb o’yladim. Shu tufayli, men ham taxminan 4000 nafar abituriyent orasida 3-o‘rinni egallab, universitetga qabul qilindim.
Nagoya universiteti “Yapon huquqini tadqiq qilish markazi” (quyida “Yapon huquq markazi”) haqida 1-kursga kirgan yilimning dekabr oylarida bilib oldim. Dars vaqtida o‘qituvchimiz, “Yapon huquq markazi” tashkil etilayotgani va ingliz tilini yaxshi biladigan talabalar u yerga borishi kerakligini aytdi. Ingliz tilini bilganim sababli men va do‘stlarim dars jarayonida sinfdan chiqarilib, markazga yuborildik. Keyinroq markazning kirish imtihonidan o‘tib, 2004-yil yanvar oyidan boshlab yapon tili darslariga qatnay boshladik. Yapon huquq markazida guruhli mashg‘ulotlar va tadbirlar orqali yapon o‘qituvchilari hamda talabalar bilan muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘ldim. O‘sha davrda yuridik universitetida hech qanday to‘garak yo‘qligi sababli, markazga a’zo bo‘lmagan talabalar bizga havas qilardi.
O‘sha davrda Yapon huquqi markazi endi tashkil etilgan edi, shuning uchun hali o’quv dastur va rejasi yo‘q edi, shuningdek, zarur jihozlar ham yetarli emas edi. Harakat va xatolardan saboq chiqarib, hammamiz birgalikda markazni barpo qildik, deb o’ylayman.
2005-yilda “Yapon huquqi markazi” rasman ochildi. Yaponiyadan parlament a’zolari tashrif buyurganida yoki Yaponiyaga oid tadbirlar Toshkentda tashkil etilganda, men ham talaba sifatida taklif qilinib, yapon tilida tabrik nutqlari bilan chiqish qilardim. Hatto O‘zbekiston davlat teleradiokompaniyasiga taklif qilinib, intervyu ham berganman. O‘sha paytda chet elga chiqqan odamlarga josuslik qilish ehtimoli bor deb shubha bilan qaraladigan va sudya yoki prokuror bo‘lish imkoniyati berilmaydigan davr edi. Ammo ushbu tajribalar va Yaponiyada qisqa muddatli seminarlarda ishtirok etish orqali Yaponiyani o‘z ko‘zim bilan ko‘rganimdan keyin, men uchun chet elda o‘qish orzusi yanada mustahkam bo‘ldi.
Magistratura va doktorantura davridagi tajribalar
Astoydil o‘qiganligim natijasida Nagoya universitetining magistratura bosqichiga o‘qishga kirishga muvaffaq bo‘ldim. Yaponiyaga kelganimning ilk kunlarida ko‘p qiyinchiliklarga duch keldim. JLPT N1 sertifikatini olganim sababli o‘zimga bo’lgan ishonchim baland edi, ammo ilk dars kunlarida o‘qituvchilarning yapon talabalarga qarata aytgan gaplarini tushunib olish juda qiyin bo‘ldi. Bundan tashqari, o‘zimning tadqiqot mavzuyimni yaxshi tushunmaganligimni ham anglab yetdim. Men xalqaro investitsiya huquqi sohasidan tadqiqot mavzusini tanladim, lekin aslida ichki investitsiya huquqini o‘rganayotgan edim. Xalqaro investitsiya huquqi davlatlararo shartnomalar va investitsiya bitimlariga asoslangan xalqaro investitsiya arbitrajlari qarorlarini o‘rganuvchi soha ekanligini O‘zbekistonda bo‘lganimda bilmagan edim. O‘zbekistonda xalqaro investitsiya huquqiga oid darsliklar va ushbu sohada maslahat bera oladigan professorlar yo‘q edi. Shuning uchun Yaponiyadagi magistratura bosqichida ushbu bilimlarni noldan boshlab qayta o‘rgandim.
Ammo o‘sha paytda yapon tilidagi manbalar juda kam edi va xalqaro investitsiya huquqini o‘rganish uchun ingliz tilidagi manbalarni o‘qib tushunish kerak edi, bu esa ancha qiyin bo’ldi. Menga rahbarlik qilayotgan professor birinchi yilda o‘qishga e’tibor qaratishni maslahat berdi. Shuning uchun magistraturaning birinchi yilida asosiy bilimlarni mustahkamlash va mutaxassislik sohasini chuqurroq o‘rganishga e’tibor berdim. Ikkinchi yilda esa magistrlik dissertatsiyasi ustida ishladim va uni topshirdim. O‘qish davomida doktorantura bosqichiga o‘tish imkoniyati borligini bildim. Imtihon topshirib, doktorantura bosqichiga o‘qishga qabul qilindim.
Doktorantura bosqichida men ko‘plab ilmiy seminar va tadqiqot yig‘ilishlarida ishtirok etdim. Magistrlik dissertatsiyasida O‘zbekiston muammolarini o‘rganganim sababli, doktorlik dissertatsiyasi uchun dunyo miqyosidagi mavzuni tanlashni xohladim, ammo mavzuni toraytirishda ko‘p qiyinchiliklarga duch keldim.
Dissertatsiyani yozishni doktoranturaning uchinchi yilidan boshladim. Yozish jarayonida masalaning asosiy jihati soliq sohasiga tegishli ekanligini angladim va shu asosda doktorlik dissertatsiyasini yakunlashga muvaffaq bo‘ldim. Go‘yoki mavzu boshidan aniq belgilangan emas, balki yozish jarayonida tadqiqot mavzusi aniqlashgan edi.
Shuni ta’kidlash kerakki, har bir holat o‘ziga xos, ammo dissertatsiya yozish jarayonida rahbar professordan tashqari boshqa o‘qituvchilar bilan maslahatlashish ham juda foydali bo‘ladi. Mening holatimda, boshqa professorlardan yaxshi fikr-mulohazalar oldim va kelajakdagi kasbiy faoliyatim haqida maslahatlashdim.
Yaponiyada tadqiqotchi bo‘lish
Doktorantura davrida men Yaponiyada tadqiqotchi bo‘lishni orzu qilardim. Ammo o‘sha vaqtda Nagoya universitetiga kelgan O’rta Osiyolik talabalardan tadqiqotchi bo‘lganlar deyarli yo‘q edi, shuning uchun men uchun namuna bo’ladigan inson mavjud emas edi. Shunday bo‘lsa-da, ishonchli bir professor bilan maslahatlashganimda, u ijobiy javob berdi va men tadqiqotchi bo‘lish yo‘lida jiddiy harakat qila boshladim. Ushbu professor menga juda katta yordam berdi. Doktorlikni tamomlaganimdan so‘ng, 2013-yilda men bir yil davomida Buyuk Britaniyada xorijiy tadqiqotchi bo‘lib ishladim. Ammo, Buyuk Britaniyaga ketishdan oldin, kelajakdagi faoliyatim haqida o‘ylashni maslahat berishdi. Shu sababli, professorning yordami bilan Nagoya universitetining Oliy tadqiqotlar instituti tomonidan e’lon qilingan ilmiy tadqiqotga ko’maklashuvchi xodim lavozimiga ariza topshirdim. Ushbu lavozim asosan tibbiyot va muhandislik fakultetlari uchun mo‘ljallangan edi va huquqshunoslik sohasidan bunday lavozimni olgan odam yo‘q edi. Shunga qaramay, men muvaffaqiyatli o‘tdim va bu holat huquqshunoslik fakulteti professorlarini hayratga soldi. Bunga o‘qish davrida faqat o‘z dissertatsiyamga e’tibor qaratib qolmay, kengroq sohaga qiziqish bildirganim va turli tadqiqot yig‘ilishlarida faol ishtirok etib, rezyumemni boyitganim sabab bo‘lgan deb o‘ylayman.
Ilmiy tadqiqotga ko’maklashuvchi xodim lavozimida ishlayotgan paytimda, tadqiqotlarga katta e’tibor qaratish bilan birga, har kuni "JREC-IN" deb nomlangan e’lonlar saytini tekshirib, o‘z sohamga tegishli ish o‘rinlariga ariza topshirardim. Bu jarayon oson kechmadi, ammo bir kuni Nagoya iqtisodiyot universiteti "Xalqaro iqtisodiy huquq" bo‘yicha ish o‘rni e’lon qilganini ko‘rdim. Ushbu lavozim mening mutaxassisligim bilan to‘liq mos kelishini tushunib, darhol ariza topshirdim. Natijada, ushbu lavozimga qabul qilindim va 2017-yildan boshlab universitetda dotsent sifatida ishlay boshladim. Sa’y-harakatlarim va yillar davomida to‘plangan tajribamning samarasida, 2024-yilning aprel oyida professor unvoniga ega bo‘ldim.
Nagoya iqtisodiyot universitetidagi faoliyatim
Nagoya iqtisodiyot universiteti (名経大) xususiy universitet bo‘lib, unda ma’ruza, seminar va ta’lim jarayonlari katta ahamiyatga ega. Ushbu universitetning yaxshi tomoni shundaki, professorlar tomonidan talabalar uchun juda sinchkov va ehtiyotkorlik bilan ta’lim beriladi.
Men ishlashni boshlashimdan oldin, universitetda faqat bitta o‘zbekistonlik talaba bor edi, ammo hozirgi kunga kelib ularning umumiy soni 30 nafar yetdi. Men xalqaro almashinuv qo‘mitasi a’zosi sifatida chet ellik talabalar bilan ishlashga mas’ulman. 2018-yildan boshlab Toshkentda “Ta’lim yarmarkasi” (study abroad fair) o‘tkazila boshlandi va men ushbu tadbirlarda ham faol ishtirok etib kelmoqdaman.
Bundan tashqari, doimiy ishga qabul qilinganimdan so‘ng, xotirjam holda kelajak haqida o‘ylash imkoniyatiga ega bo‘ldim. Nagoya iqtisodiyot universitetida ishlash davomida O‘zbekiston bilan bog‘liq imkoniyatlar ko‘paydi va hanuzgacha O‘zbekistonda sifatli huquqshunoslik darsliklari yetishmayotganini angladim. Bu davrda yuridik universitetlarda islohotlar amalga oshirilayotgan edi. Shuning uchun sifatli darsliklar yaratish hamda Yaponiyada yoki G‘arbda foydalanilayotgan darsliklarni o‘zbek tiliga tarjima qilish kabi loyihalar zarurligini tushundim. Shu bois, men o‘zbek tilida huquqshunoslik darsliklari yozish va Yapon huquqi bo‘yicha darsliklarni o‘zbek tiliga tarjima qilish ustida ishlamoqdaman.
Nagoya universitetida o‘qib yurgan paytimdan boshlab, o‘zbekistonlik talabalarning ilmiy tadqiqot yig‘ilishlarini tashkil qilish bilan shug‘ullanib kelmoqdaman. Ushbu tashabbus hozirga qadar davom etmoqda. Garchi shu kabi tashabbuslar boshqa mamlakatlarda o‘zbekistonliklar tomonidan o‘tkazilmayotgan bo’lsada, bu juda mazmunli va foydali faoliyat deb hisoblayman.
2024-yildan boshlab Osaka va Tokioda bo‘limlar tashkil etilib, muntazam ravishda tadqiqot yig‘ilishlari o‘tkazishni boshladik. Tadqiqot yig‘ilishlaridan so‘ng, ishtirokchilar birgalikda ovqatlanib, kundalik hayot, stipendiyalar, ilmiy maqola yozish kabi mavzularda tajriba almashmoqdalar. Janubiy Koreya kabi boshqa davlatlarda ham o‘zbekistonlik talabalar ko‘p bo‘lganligi sababli, kelajakda boshqa mamlakatlarda ham shunday yig‘ilishlarni tashkil etish uchun tizim yaratishni rejalashtirmoqdaman.
Keyingi avlodlarga aytmoqchi bo‘lganlarim
Ko‘plab o‘zbekistonliklar ilmiy tadqiqotga qiziqish bildirgan bo‘lsa-da, "raqobat kuchli Yaponiyada o‘qituvchi bo‘lish mumkinmi?" degan savollarni o‘zlariga berishadi. Ba’zilar mening tajribamni eshitib, buni hammaga nasib qiladigan narsa emas deb o‘ylashlari mumkin.
Biroq, Yaponiya Xitoy, Janubiy Koreya va G‘arb davlatlaridan kelgan tadqiqotchilarni o‘z ichiga olgan akademik jihatdan ochiq davlatdir. Men Yaponiyaga kelib, tadqiqotchi bo‘lishni hamma uchun oson imkoniyat deb ayta olmayman. Biroq, agar talabalar yaxshi ta’lim sharoitiga ega universitetga o‘qishga kelsa, astoydil o‘qib, ilmiy rahbarining ko‘magi va yo‘l-yo‘rig’idan foydalansa, Yaponiyada tadqiqotchi bo‘lish imkoniyati yetarlicha deb hisoblayman.
Shu sababli, yosh avlodlarga o‘zlarini shu yo’lda sinab ko‘rishlarini tavsiya qilaman. Albatta, kompaniya xodimi sifatida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida ko‘prik bo‘lish ajoyibdir, lekin tadqiqotchi sifatida amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan ishlar ham juda ko‘p. Hozirda Yevropa va AQShdan tashqari mintaqalardan kelgan global mutaxassislarni izlayotgan universitetlar kam emas. Yaponiyaga kelib, ilm-fan sohasida faoliyat yuritayotgan ko‘plab insonlar bor.
Mening ma’lumotlarimga ko‘ra, Yaponiyada professor bo‘lib ishlayotgan o‘zbekistonliklar soni hozirda 10 nafarga yetgan. O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimi islohotlar davrini boshdan kechirmoqda va dunyoning turli mamlakatlari bilan hamkorlik aloqalari kuchaymoqda. Masalan, Nagoya Iqtisodiyot Universitetiga har ikki oyda bir marta O‘zbekiston universitetlaridan delegatsiyalar tashrif buyuradi. Bu kabi imkoniyatlar orqali O‘zbekiston bilan ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga o‘z hissangizni qo‘shishingiz mumkin. Faqat huquqshunoslik sohasi bilan cheklanmasdan, aniq va texnik fanlar kabi boshqa yo‘nalishlarda ham jasorat bilan harakat qilib ko‘rishlarini istayman. Bunday imkoniyatlar kelajak uchun katta qadam bo‘lishi mumkin.

2014 год: Сотрудник Института высших исследований Университета Нагои
Обучение в «Центре по изучению японского права» Нагойского университета, расположенном в Ташкентском государственном юридическом университете
В 2003 году я поступил в Ташкентский государственный юридический университет. В то время коррупция была широко распространена, и даже имели место случаи распространения экзаменационных вопросов среди некоторых лиц до начала вступительных экзаменов. Однако, как мне показалось, в год моего поступления подобных случаев не было, и настоящие талантливые абитуриенты смогли успешно сдать экзамен. По этой причине, заняв 3-е место среди примерно 4000 абитуриентов, я был зачислен в университет.
О существовании Центра по изучению японского права Нагойского университета (далее — Центр японского права), расположенного в нашем университете, я узнал в декабре первого курса. Во время занятий преподаватель сообщил нам, что создаётся центр японского права и что студенты, хорошо владеющие английским языком, могут пройти туда отбор. Так как я знал английский язык, меня и моих друзей освободили от занятий и направили в Центр. Позже, успешно пройдя вступительный экзамен, я начал посещать занятия по японскому языку с января 2004 года. В Центре японского права у нас была возможность общаться с японскими преподавателями и студентами в рамках групповых занятий и мероприятий. В то время в университете не существовало кружков или клубов, и студенты, не входившие в центр, завидовали нам.
Так как на тот момент Центр только начинал свою деятельность, учебная программа и план ещё не были разработаны, а также ощущалась нехватка необходимого оборудования. Тем не менее, я считаю, что совместными усилиями мы смогли заложить фундамент Центра, учась на ошибках и постоянно совершенствуясь.
В 2005 году Центр японского права был официально открыт. Когда в Ташкент приезжали депутаты японского парламента или проводились мероприятия, связанные с Японией, меня как студента также приглашали выступить с приветственным словом на японском языке. Более того, я был приглашён на интервью на Узбекское национальное телевидение. В те годы в стране с подозрением относились к людям, выезжавшим за границу, и им практически не давали возможности работать в судейской или прокурорской системах. Однако благодаря участию в этих мероприятиях и краткосрочным стажировкам в Японии, моё стремление учиться за границей только усилилось.
Опыт обучения в магистратуре и докторантуре
Благодаря стараниям в учёбе я смог поступить в магистратуру юридического факультета Нагойского университета. В первые дни после приезда в Японию я столкнулся с рядом трудностей. Несмотря на то, что у меня был сертификат JLPT N1, мне было сложно понять объяснения преподавателей, адресованные японским студентам. Кроме того, я понял, что недостаточно чётко определил тему своего исследования. Я выбрал тему по международному инвестиционному праву, но на самом деле занимался внутренним инвестиционным правом. Тогда я ещё не знал, что международное инвестиционное право изучает международные инвестиционные арбитражи, основанные на межгосударственных договорах и соглашениях. В Узбекистане не было ни учебников по этой теме, ни преподавателей, способных дать консультации в этой области. Поэтому в магистратуре мне пришлось начинать изучение этой сферы с нуля.
Кроме того, на японском языке было очень мало источников, поэтому мне приходилось изучать материалы на английском языке, что было непросто. Научный руководитель посоветовал мне сосредоточиться в первый год на освоении теоретических основ. Поэтому я посвятил первый год магистратуры углублённому изучению своей специальности. На втором году я работал над магистерской диссертацией и успешно её защитил. Во время учёбы я узнал о возможности поступления в докторантуру. Сдав экзамен, я был зачислен в докторантуру.
В период докторантуры я активно участвовал в различных научных семинарах и конференциях. Так как в магистратуре я исследовал проблемы Узбекистана, для докторской диссертации я хотел выбрать тему международного уровня. Однако сузить тему оказалось нелегко.
Я начал писать диссертацию на третьем году докторантуры. В процессе написания я понял, что основная суть проблемы связана с налогообложением, и, опираясь на это, завершил свою докторскую диссертацию. Можно сказать, что тема не была окончательно определена с самого начала, а оформилась в ходе самого исследования.
Следует отметить, что каждая ситуация индивидуальна, однако в процессе написания диссертации важно консультироваться не только с научным руководителем, но и с другими преподавателями. В моём случае советы других профессоров оказались очень полезными, в том числе и для планирования моей будущей профессиональной карьеры.
Стремление стать исследователем в Японии
Во время учёбы в докторантуре я мечтал стать исследователем в Японии. Однако на тот момент практически никто из студентов из Центральной Азии, приехавших в университет Нагои, не становился исследователем, и у меня не было примера для подражания. Тем не менее, получив обнадёживающий совет от одного надёжного профессора, я всерьёз начал двигаться в этом направлении. Этот профессор оказал мне огромную поддержку. После окончания докторантуры я в 2013 году в течение одного года работал в Великобритании в статусе иностранного исследователя.   Однако до отъезда в Великобританию мне посоветовали заранее подумать о своей будущей карьере. С помощью профессора я подал заявление на должность научного ассистента в Институте перспективных исследований Нагойского университета. Эта должность в основном предназначалась для факультетов медицины и инженерии, и ранее её не занимали представители юридической сферы. Несмотря на это, я успешно прошёл отбор, что стало неожиданностью для преподавателей юридического факультета. Думаю, мне помогло то, что я во время учёбы не ограничивался только своей диссертацией, но и проявлял интерес к смежным областям, активно участвовал в научных мероприятиях и тем самым расширил своё резюме.
Во время работы научным ассистентом я, помимо исследовательской деятельности, ежедневно просматривал сайт вакансий «JREC-IN», подыскивая подходящие должности в своей области. Этот процесс был непростым, но однажды я увидел объявление от Университета экономики Нагои о вакансии по международному экономическому праву. Я понял, что эта позиция полностью соответствует моей специализации, и сразу же подал заявку. В результате, в 2017 году меня приняли, и я начал работать в университете в должности доцента. Благодаря накопленному опыту и упорному труду, в апреле 2024 года мне было присвоено звание профессора.
Работа в Университете экономики Нагои
Университет экономики Нагои (名経大) является частным университетом, где большое значение придаётся лекциям, семинарам и образовательному процессу в целом. Преподаватели относятся к обучению студентов с большой тщательностью и вниманием, что является одной из сильных сторон данного учебного заведения.
Когда я только начал работать, в университете обучался всего один студент из Узбекистана. Сейчас же их количество достигло 30 человек. Как член Комитета по международному обмену, я несу ответственность за работу с иностранными студентами. С 2018 года в Ташкенте начали проводиться ярмарки образования за рубежом (study abroad fair), и я активно участвую в этих мероприятиях.
После того как меня приняли на постоянную должность, у меня появилась возможность с уверенностью думать о будущем. Работая в Университете экономики Нагои, я заметил, что возможности взаимодействия с Узбекистаном значительно расширились. В то же время я понял, что в Узбекистане всё ещё ощущается нехватка качественных учебников по юриспруденции. Именно тогда в юридических вузах начали проводиться реформы, и я осознал необходимость разработки новых учебных пособий, а также перевода учебников, используемых в Японии и на Западе, на узбекский язык. В связи с этим я сейчас работаю над созданием учебников по юриспруденции на узбекском языке и над переводом японских юридических материалов.
С момента обучения в Нагойском университете я занимался организацией научных встреч студентов из Узбекистана. Эта инициатива продолжается и сегодня. Несмотря на то, что в других странах подобные мероприятия узбекистанскими студентами практически не проводятся, я считаю эту деятельность очень полезной и значимой.
С 2024 года мы организовали филиалы в Осаке и Токио и начали регулярно проводить исследовательские встречи. После семинаров участники совместно ужинают и обмениваются опытом по таким темам, как повседневная жизнь, стипендии, написание научных статей и т.д. Поскольку в таких странах, как Южная Корея, также проживает большое количество студентов из Узбекистана, я планирую создать систему, позволяющую проводить подобные встречи и в других странах в будущем.
Мои послание следующему поколению
Многие узбекистанцы проявляют интерес к научным исследованиям, но задаются вопросом: «Можно ли стать преподавателем в Японии, где такая высокая конкуренция?»
Некоторые, услышав о моём опыте, могут подумать, что это недостижимо для большинства.
Однако Япония — это академически открытая страна, в которую приезжают исследователи из Китая, Южной Кореи и западных стран. Я не могу утверждать, что стать исследователем в Японии легко для всех. Но если студент поступит в университет с хорошими условиями для обучения, будет усердно учиться, использовать поддержку и советы научного руководителя — я считаю, что возможности для того, чтобы стать исследователем в Японии, вполне реальны.
Поэтому я советую молодому поколению попробовать свои силы в этом направлении. Конечно, быть сотрудником компании и служить мостом между Узбекистаном и Японией — это замечательно. Однако и в роли исследователя можно сделать очень многое. Сейчас немало университетов ищут глобальных специалистов не только из Европы и США, но и из других регионов мира. В Японии работает множество людей из разных стран, занятых в сфере науки.
Насколько мне известно, в настоящее время в Японии работает около десяти профессоров из Узбекистана. Система высшего образования в Узбекистане находится на этапе реформ, и сотрудничество с зарубежными странами активно расширяется. Например, в Университет экономики Нагои каждые два месяца приезжают делегации из вузов Узбекистана. Через такие возможности вы тоже можете внести вклад в развитие научного сотрудничества с родиной.
Я искренне желаю, чтобы вы не ограничивали себя только юриспруденцией, а смело пробовали себя и в других направлениях — таких как точные и технические науки. Такие шаги могут стать основой для большого будущего.