2020-2022-yillar: Hitotsubashi universitetida magistratura
Men dzyudo sporti bilan shug'ullanishni boshlaganim sababli Yaponiyaga bo'lgan qiziqishim ortdi. 2012-yil Toshkent davlat yuridik universitetiga o’qishga kirganimda, Nagoya universitetining “Yapon huquqini tadqiq qilish markazi”da yapon tili va yapon huquqini o'rganib, ikkinchi kursda Nikkensei (Yapon tili va madaniyatini o’rganish dasturi) orqali bir yil muddatga Yaponiyaga o'qishga bordim. Yuridik universitetni tugatganimdan keyin ma'lum muddat SamAuto korxonasining yuridik bo'limda ishladim va keyin yana Yaponiyada o'qishga qaror qildim. MEXT stipendiyasi yordamida Hitotsubashi universiteti magistraturasida tahsil oldim.
Yaponiyada ish qidirish
Men magistratura birinchi kursining  kuzida ish qidirishga tayyorlana boshladim. Kelajakda o'z biznesimni boshlash niyatim bor edi, shuning uchun turli bizneslar bilan shug'ullanish imkoniyati ko'p bo'lgan va yangi biznes investitsiyalari bilan shug'ullanuvchi savdo kompaniyalari orasidan 15 ta korxonaga ariza berdim. Oxirgi vaqtlar ko'plab kompaniyalar chet ellik talabalar uchun alohida kvotalar ajratmoqda. Toyota Tsusho korporatsiyasining chet ellik yangi bitiruvchi talabalar uchun mo'ljallangan vakansiyaga ariza topshirdim, 10 kun ichida ishga qabul qilindim.
Yaponiyadagi ish qidirish jarayonining o'ziga xosligi
Yaponiyaning ish qidirish jarayoni O'zbekistondan butunlay farq qiladi, shuning uchun ehtiyot bo'lish kerak. Yaponiyada ko'plab kompaniyalar bir xil jadvalda ishga qabul qilish jarayonini o'tkazadilar. Ishga qabul qilish jarayoni boshlanishidan oldin kompaniyalarni o'rganish, OBOG (old boy, old girl - o’sha kompaniyada ishlab turgan, siz bilan bir universitetni tugatgan yoshi katta o’g’il yoki qiz) bilan uchrashib maslahat olish, ishga kirish arizasini topshirish, SPI (bilim, qobiliyat va shaxsiy xususiyatlarni aniqlash) testi va suhbatlarga tayyorgarlik ko'rish zarur.
Ish qidirishda nimalarga e'tibor berish kerak
Ish qidirishda axborot yig'ish bo'yicha qiyinchiliklarga duch keldim. Kompaniyalar va ish qidirish jarayoni haqida haddan ortiq ko'p axborot mavjud bo'lgani uchun to'g'ri axborotni tanlash qiyin kechdi. Yaponiyalik do'stlarim va O'zbekistondan kelgan yuqori kurs talabalardan (senpailar) maslahatlar oldim va OBOG tashriflari orqali asta-sekin axborot yig'dim.
Shuningdek, ish qidirish paytida N1 sertifikatiga ega edim, lekin shunga qaramay yapon tili bilan bog'liq qiyinchiliklarga duch keldim. SPI testi ham yapon tilida bo'lgani uchun yapon tilini bo'yicha ko'nikmalarni doimiy ravishda oshirib borish zarur edi.
Toyota Tsusho korporatsiyasida ishlash
Toyota Tsusho korporatsiyasiga kirganimdan keyin Mobility boshqarmasi logistik yechimlar bo'limiga tayinlandim va forklift (yuk ko'targich) eksporti bilan bog'liq barcha ishlarni bajardim. Dastlabki ikki yil Markaziy Amerika, 2024-yil aprelidan boshlab esa Markaziy Osiyo va Koreya bilan bog'liq savdo agentliklarining savdo va marketingni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, eksport va tashqi savdo operatsiyalari bilan shug'ullanmoqdaman.
Ishni o‘rganish jarayonida OJT (On-the-Job Training – ish joyida amaliy o‘qitish) orqali tajriba orttirdim va ba’zan xatolar qilib bo‘lsa ham, asta-sekin o‘zlashtirdim. Kompaniyada OJT bo‘yicha mas’ul xodim mavjud bo‘lib, men har qanday savollar bilan unga istalgan vaqtda murojaat qilib, maslahat olishim mumkin edi.
Ish faoliyati davomida duch kelgan qiyinchiliklarim: Yaponiya va O'zbekiston o’rtasida madaniyat farqlari
Yaponiyaning o'ziga xos qoidalari va odatlariga moslashish juda qiyin bo'ldi. Masalan, ish haqidagi hisobotlarni kompaniyada eng yuqori tushuvchi rahbarga emas, aksincha sizga to'g'ridan-to'g'ri mas'ul xodim sifatida biriktirilgan rahbarga taqdim qilish kerak.
Yaponlar ko'p hollarda to'g'ridan-to'g'ri fikrlarini ifoda qilishdan tiyilishadi, shuning uchun matn orasidan ma'noni tushunish qobiliyati talab qilinadi. Mijozlar "yaxshi" desalar ham, ko'pincha bu yaxshi emasligini anglatadi. Bu O'zbekistondan kelganlar uchun tushunish qiyin, shuning uchun rahbarimdan haqiqiy ma'noni ko'p marta so'rar edim. Yapon muomala madaniyatini ma'lum bir darajada tushunishim uchun 2-3 yil kerak bo'ldi.
Oldindan maslahatlashuvning muhimligi
Yaponiyalik korxonalarda ishlashni istagan o'zbeklar uchun maslahat - yapon madaniyatini yaxshi tushunmayotganingizni erta bosqichda rahbar yoki hamkasblarga aytib qo'yish yaxshiroqdir. Aks holda, rahbar yoki hamkasblar, chet ellik bo'lishiga qaramay, sizni Yapon madaniyatini tushunadi deb hisoblashadi va sizdan oddiy yapondan kutadigan muloqot odatlarini talab qilishadi.
Kompaniyada e’tiborga tushishning asosiy omillari
Mening kompaniyada muvaffaqiyatli ravishda lavozimim oshmoqda. Yaponiyada belgilangan narsalarni to'g'ri bajarish orqali lavozim ko'tarish mumkin, lekin oddiy narsalarni oddiy qilib bajarish juda qiyin. Reja tuzish va uni aniq bajarish Yaponiyadagi kompaniyada yuqori baholanishingiz uchun muhimdir.
Toyota Tsushoda lavozim oshirish uchun ichki imtihonlardan o'tish kerak edi, shuning uchun moliya, hisob, eksport-import boshqaruvi kabi yirik hajmli kitoblarni o'qib, puxta tayyorlandim.
So'z yakunida
Yaponiya biznes va insoniy munosabatlarni juda ehtiyotkorlik bilan rivojlantiradigan mamlakatdir. Shuningdek, bu jamiyatda ish tajriba katta ahamiyatga ega. O'zbekistondagi kabi qisqa muddatda natija ko'rsatish va lavozim oshirish qiyin, shuning uchun ishga uzoq muddatli nuqtai nazardan yondashish zarur.
Shuningdek, Yaponiyaga moslashish uchun yapon tilining ahamiyatini ham ta'kidlashni istayman. Yapon jamiyatiga qo'shilish uchun, birinchi navbatda, yapon tili kerak bo'ladi, shuning uchun yapon tilini o'rganishni doim davom ettirish kerak.

Сенпай, работающий в Toyota Tsusho!
Планирование – это то, что необходимо для трудоустройства и продвижения по службе в крупной компании!
Элдор Саманов
2012-2017: Бакалавриат Ташкентского государственного юридического университета
2017-2018: Юрист в SamAuto
2018-2020: Независимые исследования в Университете Хитотсубаси
2020-2022: Магистратура в Университете Хитотсубаси
2022 – настоящее время: Специалист по международной торговле в Toyota Tsusho Corporation
(Среднегодовой доход – 9 миллионов йен
Учёба в Японии
Мой интерес к Японии возник, когда я начал заниматься дзюдо. В 2012 году я поступил в Ташкентский государственный юридический университет, где изучал японский язык и право в Центре исследования японского права при Университете Нагоя. На втором курсе я поехал в Японию на год по программе NIKKENSEI (Программа Японского языка и культуры Японии). После окончания университета я некоторое время работал юристом в компании SamAuto, а затем решил продолжить обучение в Японии и поступил в качестве иностранного исследователя в магистратуру Университета Хитотсубаси по стипендии MEXT (Министерство образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии).
Поиск работы в Японии
Я начал готовиться к поиску работы осенью первого курса магистратуры. Так как у меня была мечта открыть собственный бизнес в будущем, я подал заявки около 15 компаний, особенно в торговые, так как они предлагают множество возможностей для работы в различных отраслях и инвестиций в новые проекты. В последнее время многие компании создают отдельные квоты для иностранных студентов. Я подал заявку на квоту для иностранных студентов в Toyota Tsusho, и в течение первых десяти дней мне пришло внутреннее одобрение компании о трудоустройстве (内定).
Особенности поиска работы в Японии
Процесс трудоустройства в Японии значительно отличается от процесса в Узбекистане, поэтому есть некоторые аспекты, на которые необходимо обратить внимание. В Японии многие компании проводят набор работников в установленное время. Необходимо заранее планировать подготовку: изучить компании, посетить встречи с выпускниками (OBOG), подать анкеты (entry sheet) в компании, подготовиться к тестам SPI и собеседованиям.
Что важно учитывать при поиске работы
Сбор информации был для меня проблемой. В Японии много информации о компаниях и трудоустройстве, поэтому было сложно определить, что из этого действительно полезно. Поэтому я советовался с японскими друзьями и сенпаями (людьми, имеющими большой опыт) из Узбекистана, а также посещал встречи с выпускниками (OBOG), чтобы понемногу собрать информацию.
Хотя на момент поиска работы я уже имел уровень N1 по JLPT, японский язык все же оставался для меня трудным. Например, тесты SPI проводятся на японском языке, поэтому улучшение знаний японского языка всегда является необходимым.
Работа в Toyota Tsusho
После поступления в Toyota Tsusho я был назначен в отдел логистических решений департамента мобильности, где занимался всеми аспектами экспорта вилочных погрузчиков. Первые два года я отвечал за страны Центральной Америки, а с апреля 2024 года – за страны Центральной Азии и Южной Кореи, оказывая поддержку дилерам по продажам и маркетингу, а также решая вопросы экспорта и международной торговли.
Работе я учился через OJT (обучение на рабочем месте), делая ошибки и постепенно осваивая задачи. В компании есть ответственный за OJT, к которому я всегда могу обратиться за советом.
Трудности на работе: различия в культуре Японии и Узбекистана
Мне было сложно адаптироваться к специфическим правилам и обычаям в Японии. Например, при отчёте о работе сначала нужно обратиться к непосредственному начальнику, а прямое обращение к вышестоящему руководителю следует избегать.
Японцы часто избегают прямого выражения мнения, поэтому требуется умение читать между строк. Например, клиент может сказать: «Да-да, конечно. Здорово!» (いいですね), хотя на самом деле так не думает. Мне было сложно это понять, и мне часто приходилось уточнять смысл у своего начальника. Чтобы я смог в определенной мере сам понимать это, мне понадобилось 2-3 года.
Ранние консультации важны
Мой совет узбекистанцам, которые хотят работать в японских компаниях, заключается в том, чтобы на раннем этапе сообщить начальнику и коллегам, что вы недостаточно хорошо понимаете японскую культуру. Если этого не сделать, они могут предположить, что вы, как и другие сотрудники, уже освоили культурные особенности, и поручат задачи исходя из этого.
Ключ к успеху в компании
Моя карьера в компании развивается успешно. В Японии, если выполнять порученные задачи надлежащим образом, можно продвигаться по службе, но делать обычные вещи на должном уровне бывает непросто. Важно строить планы и неуклонно следовать им – это то, что ценится в японских компаниях.
Для продвижения по службе в Toyota Tsusho нужно было сдать внутренний экзамен, поэтому я изучал объемные книги по финансам, учёту и управлению экспортом и импортом.
Послание к узбекистанцам
Япония – страна, где всё делается очень осторожно, как в бизнесе, так и в личных отношениях. Это общество, где очень важен опыт, и продвижение по службе происходит на основе стажа. В отличие от Узбекистана, где карьерный рост может быть быстрым, в Японии необходимо думать о будущей перспективе и выполнять усердно свою работу.
Я также хочу подчеркнуть важность японского языка. Чтобы интегрироваться в японское общество, знание языка крайне необходимо, поэтому нужно продолжать изучение японского языка постоянно.