Yaponiyada oʻqishga qiziqishimning sabablari
Bolaligimdan yurist bo‘lishga qiziqqanman. Oʻzbekiston Respublikasi oʻquvchilarining Respublika olimpiadasida tarix fani boʻyicha yuqori natijalarga erishganim tufayli Toshkent davlat yuridik universitetiga imtihonsiz qabul qilindim. Universitetga kirganimdan so‘ng, Nagoya universiteti “Yapon huquqini tadqiq qilish markazi”ga yangi talabalar qabul qilinayotgani va bu markazga kirish uchun yapon tilining hiragana va katakana alifbolari bo‘yicha imtihon topshirish zarurligini eshitdim. Yangi imkoniyatlarga harakat qilib koʻrishga qiziqqanim uchun hiragana va katakanani 3 kun ichida mustaqil o‘rgandim va imtihondan o‘tdim. Markazda o‘qituvchilar bizga juda mehribonlik bilan yapon tilini oʻrgatishdi, bu esa yapon tiliga qiziqishimni yanada oshirdi. 3-kursda Nagoya universitetining yozgi seminarida ishtirok etish uchun Yaponiyaga qisqa sayohatdan so‘ng, Yaponiya universitetlarida magistratura bosqichida ta’lim olishga boʻlgan intilishim yanada kuchaydi va yapon tili hamda yapon huquqini o‘rganishga yanada ko‘proq eʻtibor berdim.
Wasеda universitetiga oʻqishga ketish
Astoydil qilgan mehnatim natijasini berdi va men Yaponiyaning Madaniyat, ta’lim va fan vazirligi (MEXT) davlat stipendiyasi bilan Wasеda universitetining magistratura bosqichiga oʻqishga kirish imkoniyatiga ega boʻldim. Yaponiyadagi yashash sharoiti juda yaxshi. Oʻqish davomida turli mamlakatlardan kelgan talabalar bilan fikr almashish uchun qulay muhit mavjud edi. Wasеda universitetida oʻqishni boshlaganimda barcha mutaxassislik darslari yapon tilida oʻtilardi va bu mendan darslarga oldindan tayyorgarlik koʻrish ancha vaqt talab qilardi. Boshqa talabalar orasida yapon ierogliflarini tabiiy ravishda tezroq oʻqiy oladigan xitoylik va koreys talabalar koʻp boʻlgani uchun yapon tilidagi adabiyotlarni oʻzlashtirishda nisbatan qiyinchiliklarga duch keldim. Shunga qaramay, men "Davlat korxonalarini xususiylashtirish" mavzusida yapon tilida magistrlik dissertatsiyasini yozdim va doktorantura bosqichiga oʻqishga kirishga muvaffaq boʻldim. Doktorantura bosqichi bilan bir paytda advokatlik amaliyotini boshlaganim sababli doktorantura bosqichidagi ta’limni oʻz ixtiyorim bilan toʻxtatib, keyinchalik davom ettirishga qaror qildim.
Advokatlik firmasidagi faoliyatimning boshlanishi
Yaponiyada oʻqish davomida Uryu & Itoga yuridik firmasining advokatlari bilan uchrashish imkoniyati paydo boʻldi.
O‘zbekiston qonunchiligi bo‘yicha advokatlik faoliyati
2014-yilda O‘zbekistonga kelganimdan so‘ng bank sohasidagi yuristlik faoliyatini hamda mahalliy advokatlik firmasida amaliyotni tamomlab, 2016-yilning oktyabr oyidan boshlab O‘zbekiston qonunchiligi bo‘yicha litsenziyaga ega advokat sifatida faoliyat yurita boshladim. O‘sha paytlarda O‘zbekistonning amaldagi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan boshlangan iqtisodiy erkinlashtirish jarayonlari sababli Yaponiyadan keladigan investitsiyalar oqimining yanada ko‘payishini taxmin qilgan holda Uryu & Itoga yuridik firmasining Toshkentdagi ofisi tashkil etildi va men O‘zbekiston qonunchiligi bo‘yicha ushbu firmaning vakili etib tayinlandim.
Dastlab, ofis tashkil etilgan paytlarda O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan yaponiyalik ishbilarmonlar orasida bizni tanishmas edi. O‘zbekiston qonunchiligi bo‘yicha muntazam yapon tilida turli platformalarda ma’lumot tarqatish orqali firmamizning nomi asta-sekin tanilib bordi va yaponiyalik kompaniyalar tomonidan O‘zbekiston qonunchiligi bo‘yicha huquqiy maslahat uchun murojaatlar soni ko‘paydi. Hozirgi kunda O‘zbekistonga kirib kelayotgan yapon kompaniyalari soni oshmoqda, shuning bilan birga har oy yangi masalalar bilan murojaat qiluvchilar soni ham oshmoqda. Shu sababli, ofisimizda mutaxassislar sonini kengaytirish masalasi ham muhokama qilinmoqda.
Yapon kompaniyalariga ko‘rsatilayotgan huquqiy yordam tafsilotlari
Mijozlarimizning aksariyati Yaponiyaning kompaniyalari bo‘lib, biz ularning O‘zbekiston bozoriga kirib kelishini qo‘llab-quvvatlaymiz. Bunga yuridik shaxs yoki vakolatxona tashkil qilishda yordam ko‘rsatish, kompaniya va kadrlar boshqaruvi, soliqqa oid masalalar bo‘yicha kundalik yuridik maslahatlar berish, shuningdek, O‘zbekiston qonunlari yuzasidan tadqiqot hisobotlarini taqdim qilish kiradi. Biz mijozlarimizga har tomonlama ko‘mak berishga harakat qilamiz.
Biz JETRO bilan hamkorlikda, "O‘zbekistonda tashkilotlar (yuridik shaxs va vakolatxona) ochish bo‘yicha qo‘llanma" hamda "O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatish sohasida (restoranlar, o‘quv markazlari, bandlik agentliklari) biznes ochish bo‘yicha qo‘llanma" kabi hujjatlarni tayyorladik va ularni JETROning veb-saytida e’lon qilganmiz. Shuningdek, xususiy bandlik agentliklari uchun litsenziya olishga yordam berish va davlat idoralari bilan hamkorlikda ishlashda huquqiy ko‘maklashish kabi xizmatlarni ham ko‘rsatmoqdamiz.
O‘zbekistonga kirishni o‘ylayotgan yapon kompaniyalariga aytmoqchi bo‘lgan so‘zlarim
O‘zbekiston Yaponiya bilan mustahkam do‘stlik munosabatlarini qurgan davlatlardan biri bo‘lib, hozirgacha do‘stona aloqalarni saqlab kelmoqda. Yapon kompaniyalari uchun bu mamlakat hali notanish bo‘lishi mumkin, ammo O‘zbekistonga bir marta tashrif buyurib, mahalliy tadbirkorlar yoki rahbarlar bilan uchrashsangiz, qiziqarli g‘oyalar paydo bo‘lishi va muvaffaqiyatli biznes hamkorlik imkoniyatlarini topishingiz mumkin. Biz ko‘mak bergan kompaniyalar orasida muvaffaqiyatli loyihalar ham, tabiiyki, muvaffaqiyatsiz loyihalar ham bo‘lgan. Muvaffaqiyatli loyihalarda ko‘pincha Yaponiyada ish tajribasiga ega bo‘lgan, iste’dodli va samimiy O‘zbekistonliklar ikki tomonlama hamkorlikda asosiy bog‘lovchi bo‘lgan.
O‘zbekistondagi qonunchilik va bozor haqida yapon tilida o‘qish mumkin bo‘lgan ma’lumotlar cheklangan, ammo JETRO kabi tashkilotlarda ma’lum darajada ma’lumotlar mavjud. Shuningdek, bu yerda yordam beradigan mahalliy mutaxassislar ham bor. Mavjud imkoniyatlarni inobatga olgan holda mahalliy mutaxassislardan ham foydalanib, O‘zbekistonda biznesingizni rivojlantirishni tavsiya qilamiz.
Yoshlarga aytmoqchi bo‘lgan so‘zlarim
Albatta, ta’limni nafaqat Yaponiyada, balki boshqa mamlakatlarda ham olish mumkin. Biroq, yaponlar fe’l-atvori bilan o‘zbeklarga o‘xshash jihatlari ko‘p bo‘lib, ular bilan muloqot qilish oson va moslashib ketish oson davlat hisoblanadi. Yaponiyaga o‘qishga borgandan so‘ng o‘qishdan bo‘sh vaqtlardagi ish faoliyati (arubaito) orqali pul ishlab topishni asosiy maqsad qilmasdan, uzoq muddatli maqsadlar bilan Yaponiyada tahsil olishingizni istayman. Kelajakdagi muvaffaqiyatingiz uchun nimalar qilish kerakligini o‘ylab, ta’lim olishga jiddiy yondashishingizni va yangi tanishlar orttirishga ahamiyat berishingizni tavsiya qilaman.Yaponiyadagi o‘qish davomida nafaqat yaponlar bilan, balki u yerdagi boshqa xalqaro talabalar guruhlari bilan ham munosabatlar o‘rnatish juda ahamiyatli.
Yaponiyada amaliyot o‘tash orqali yapon kompaniyalarida ishlab ko‘rib, kompaniya va tashkilotlar aslida qanday boshqarilishini o‘rganish bilan yaxshi tajribaga ega bo‘lish mumkin. Bunday tajribalar sizga kelajakda karyerangizni Yaponiyada davom ettirish kerakmi yoki O‘zbekistonda yoxud boshqa mamlakatda o‘z kelajakingizni barpo etish ma’qulmi degan qarorlarni qabul qilishda albatta asqotadi.

Место рождения: Хорезм
Выпускник Ташкентского государственного юридического университета и Центра исследования японского права Нагойского университета (2010 г.)
Выпускник магистратуры юридического факультета Университета Васэда (2014 г.)
Адвокат юридической фирмы Uryu & Itoga (с 2012 – в настоящее время)
Причины выбора обучения в Японии
С детства я интересовался профессией юриста. Будучи старшеклассником, я выиграл республиканскую олимпиаду по истории, что позволило мне поступить в Ташкентский государственный юридический университет (ТГЮУ) без вступительных экзаменов. После поступления в университет я узнал, что Центр исследования японского права Нагойского университета при ТГЮУ набирает первокурсников, и для прохождения отбора необходимо было сдать экзамен на знание хираганы и катаканы. Мне всегда нравилось пробовать что-то новое, поэтому за три дня я выучил хирагану и катакану и успешно сдал по ним экзамен. В Центре японские преподаватели с большой заботой обучали нас, благодаря чему мой интерес к японскому языку значительно вырос. На третьем курсе я принял участие в летнем семинаре Нагойского университета и посетил Японию, благодаря чему мое желание учиться в магистратуре Японии стало еще сильнее. Это вдохновило меня уделять ещё больше внимания изучению японского языка и японского права.
Учёба в Университете Васэда
В результате упорных усилий я смог поступить в магистратуру Университета Васэда как стипендиат Министерства образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии (MEXT). Условия жизни в Японии оказались очень комфортными, а во время учебы была создана благоприятная среда для общения с учащимися из разных стран, что способствовало моей адоптации. Когда я только начал учёбу в Университете Васэда, все профильные предметы преподавались на японском языке. Это требовало от меня значительного времени на подготовку к занятиям. Среди других студентов было много китайцев и корейцев, которые быстрее осваивали японские иероглифы, что делало процесс усвоения японской учебной литературы для меня сложным. Однако, я успешно написал магистерскую диссертацию на японском языке на тему «Приватизация государственных предприятий» и смог продолжить обучение в докторантуре. Однако, начав одновременно с этим свою адвокатскую деятельность, я решил временно прервать обучение в докторантуре с намерением продолжить его в будущем.
Деятельность в юридической фирме
Во время учёбы в Японии у меня была возможность встретиться с адвокатами юридической фирмы Uryu & Itoga. В ходе краткой с ними беседы, я узнал, что эта фирма начала оказывать юридическую поддержку японским компаниям, осуществляющим бизнес в России. Поскольку я являюсь выходцем из Узбекистана, входившего в состав бывшего СССР, и владею русским языком, меня пригласили работать в этой юридической фирме в качестве исследователя иностранного права, что потребовало прохождения собеседования. Я был удивлен, что на собеседовании присутствовало большое количество японских адвокатов этой фирмы. В итоге, по взаимной договорённости, я начал работать там, занимаясь изучением и анализом законодательных актов, связанных с бизнесом в России, странах СНГ и Турции.
Адвокатская деятельность по законодательству Узбекистана
После возвращения в Узбекистан в 2014 году я работал в банковской сфере, а затем в одной из местных адвокатских фирм. После завершения данной деятельности, с октября 2016 года, я начал свою деятельность в качестве лицензированного адвоката по узбекскому законодательству.
В то время, благодаря инициативам действующего президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, в стране стартовали процессы экономической либерализации. Юридическая фирма Uryu & Itoga, ожидая увеличения потока инвестиций из Японии, открыла офис в Ташкенте, где я был назначен представителем данной фирмы по вопросам законодательства Узбекистана.
На первых этапах существования офиса нас практически не знали среди японских бизнесменов, работающих в Узбекистане. Постепенно, распространяя информацию о законодательстве Узбекистана на различных платформах на японском языке, наш офис стал приобретать известность, в результате чего количество обращений от японских компаний за юридическими консультациями начало расти.
На сегодняшний день количество японских компаний, выходящих на рынок Узбекистана, растет, а вместе с этим растет и число клиентов, обращающихся к нам с новыми вопросами. В связи с этим обсуждается вопрос расширения штата специалистов в нашем офисе.
О юридической поддержке японским компаниям
Большинство наших клиентов – это японские компании, и мы сопровождаем их выход на рынок Узбекистана. Наши услуги включают помощь в открытии юридических лиц или представительств, юридические консультации по вопросам управления компаниями и персоналом, решение налоговых вопросов, а также предоставление аналитических отчетов по законодательству Узбекистана. Мы стремимся оказывать всестороннее сопровождение наших клиентов.
В сотрудничестве с JETRO мы подготовили и опубликовали на их веб-сайте такие руководства, как «Руководство по открытию организаций (юридических лиц и представительств) в Узбекистане» и «Руководство по открытию бизнеса в сфере услуг (рестораны, образовательные центры, агентства занятости) в Узбекистане». Кроме того, мы оказываем услуги по получению лицензий для частных агентств занятости и предоставляем юридическую поддержку в их взаимодействии с государственными органами.
Послание японским компаниям, планирующим выход на рынок Узбекистана
Узбекистан – страна, которая установила прочные дружеские отношения с Японией и продолжает их поддерживать. Хотя для японских компаний Узбекистан может быть относительно новой и малоизвестной страной, поездка сюда и встречи с местными предпринимателями или руководителями могут вдохновить на интересные идеи и открыть возможности для успешного делового сотрудничества. Среди проектов, которым мы оказывали поддержку, были как удачные, так и менее успешные. В большинстве успешных случаев ключевую роль играли талантливые и преданные своему делу узбекистанцы с опытом работы в Японии, которые становились важным связующим звеном между сторонами.
Информация о законодательстве и рынке Узбекистана на японском языке пока ограничена. Однако такие организации, как JETRO, имеют определенный объем информации. Кроме того, в Узбекистане есть квалифицированные местные специалисты, готовые помочь. Советую воспользоваться этими возможностями и помощью местных специалистов для успешного развития вашего бизнеса в Узбекистане.
Послание молодому поколению
Безусловно, получить образование можно не только в Японии, но и в других странах. Однако у японцев есть много схожих черт с узбеками, что делает общение и адаптацию в этой стране значительно проще. Если вы решите учиться в Японии, я хочу посоветовать вам не ставить целью только заработок через подработки (арубайто) в свободное от учебы время, а думать о долгосрочной перспективе: подумайте, что нужно для вашей реализации в будущем, серьезно относитесь к получению знаний. Также важно уделять внимание налаживанию новых знакомств. В процессе учебы в Японии я рекомендую устанавливать связи не только с японцами, но и с другими иностранными студентами.
Проходя практику в японских компаниях, вы сможете получить ценный опыт, понять, как на самом деле работают предприятия и организации. Такой опыт поможет вам принять важное решение: стоит ли строить свою карьеру в Японии, вернуться в Узбекистан или выбрать другую страну для реализации своих профессиональных амбиций.