O'zbekistonda yapon tili o'rganish mumkin bo'lgan muassasalar
JICA GROW loyihasi doirasida O‘zbekistondagi yapon tili o‘qitiladigan muassasalar ro‘yxati tuzildi. Endilikda yapon tilini o‘rganmoqchi bo‘lganlar ushbu ro‘yxatdan foydalanishlari mumkin. Ma’lumotlar 2025-yil iyun holatiga asoslangan. Ro‘yxat zaruratga qarab yangilab boriladi.
Shuni ta’kidlash joizki, O‘zbekistondagi ba’zi yapon tili maktablari yoki chet elga o‘qishga yuboruvchi agentliklar orasida bir necha ming dollar miqdorida xizmat haqi talab qiladigan firibgar tashkilotlar mavjudligi haqida xabaringiz bor.
Biroq, aslida bir necha yuz dollarlik xizmat haqi bilan Yaponiya universitetlari yoki yapon tili maktablariga muvaffaqiyatli ketayotgan talabalar ham bor.
Tajriba hikoyasi
"Advokat bo‘lib, xorijlik mehnatkashlarning huquqlarini himoya qilmoqchiman" — bu fikr yapon tili maktabida o‘qiyotgan bir talabaning hikoyasidan olingan.
Ayrim hollarda esa, quyidagicha aldovlar kuzatilgan:
“Biz Yaponiyadagi yapon tili maktabining kontrakt pulini bizga bersangiz, siz uchun to‘lab beramiz. Yapon tili maktablarida bunday talab bo’lmagani uchun, kontrakt pulingizni o’zingiz bevosita maktab hisob raqamiga bank orqali to'laysiz”. ISHONMANG !.  O’qishga yuboruvchi agentliklarni tanlashdan avval boshqa agentliklar bilan narxini solishtirib qaror qabul qiling.

Учреждения, где можно изучать японский язык в Узбекистане
В рамках проекта JICA GROW был составлен список учреждений в Узбекистане, где преподаётся японский язык. Теперь все, кто хочет изучать японский язык, могут воспользоваться этим списком. Информация актуальна на июнь 2025 года. Список будет обновляться по мере необходимости.
Следует отметить, что, по имеющейся информации, среди японских языковых школ и агентств, отправляющих на учёбу за границу в Узбекистане, имеются недобросовестные организации, которые требуют несколько тысяч долларов в качестве агентского вознаграждения.
Однако на практике есть студенты, которые успешно уехали учиться в японские университеты или языковые школы, заплатив всего несколько сотен долларов агентского сбора.
История из практики:
«Я хочу стать юристом и защищать права иностранных работников» — говорит один из студентов, изучающих японский язык.
В некоторых случаях встречаются мошеннические схемы, например:
«Если вы передадите нам деньги за контракт с японской языковой школой, мы оплатим всё за вас.»
НЕ ВЕРЬТЕ! Японские языковые школы никогда не просят передавать оплату через агентов. Оплата за обучение всегда производится напрямую — на банковский счёт школы.
Рекомендация:
Прежде чем выбрать агентство, обязательно сравните стоимость услуг у нескольких организаций и только потом принимайте решение.