Tsukuba universiteti va JICA GROW loyihasi hamkorligida “Yaponiyada o’qish va ishlash” haqida seminar tashkil qilindi
Joriy yil 16-may kuni Toshkent davlat sharqshunoslik universitetining akademik litseyida, Yaponiyaning Tsukuba universiteti vakillari Kajiyama Yuji va Koyama Shogo tomonidan Tsukuba universiteti haqida ma’lumot berish orqali Yaponiyada o’qish imkoniyatlari haqida ma’lumot bergan bo’lsalar,  JICA GROW loyihasi xodimlari Jurabek Hasanov, Nodirxon Muhammadaliyev va Sobirov Temur tomonidan “Yaponiyada ishlash imkoniyatlari” haqida tushuntirish orqali Yaponiyaning ishchi viza turlari va tafsilotlari haqida ma’lumotlar bilan o’quvchilarni tanishtirib o’tishdi.
Seminar davomida quyida savollar o’quvchilarda ko’proq qiziqish uyg’otdi:
1. Talaba vizasi bilan borgandan keyin vizani ishchi viza turiga o’zgartirish mumkinmi?
Javob: Yaponiyani talaba viza bilan borib, keyinchalik ishchi vizaga o'tkazish imkoniyati bor, lekin qonunchilikka binoan qoidalar va talablar mavjud. Shuningdek, ko'p hollarda O'zbekistonga qaytgandan keyin, to'g'ridan-to'g'ri ishchi vizasi orqali Yaponiyaga ketishadi.
2. Maxsus malaka vizasida o’rtacha oylik daromadi qancha?
Javob: Bu sizni ishga qabul qilgan kompaniyaga bog'liq. Loyiha doirasida vatandoshlarimiz bilan qilingan intervyular davomida olingan ma'lumotlarga qaraganda o'rtacha hisobda 240, 000-250,000 yen atrofida. https://japancareer.uz/uz/posts/149
Seminar yakunida Yaponiyaning ishchi viza turi bo’lgan Tokutei Ginou( Maxsus malaka) vizasiga o’quvchilarda qiziqish paydo bo’ldi. Yaponiyada ishlash imkoniyatlari haqida yanada batafsil ma'lumotlar olmochi bo'lganlar bevosita telefon va ijtimoiy tarmoqlar orqali bog'lanishlari mumkinligi ta'kidlab o'tildi.

Совместный семинар Университета Цукуба и JICA GROW: учёба и работа в Японии
16 мая текущего года в академическом лицее Ташкентского государственного университета востоковедения был проведён семинар на тему учёбы и трудоустройства в Японии. В рамках мероприятия представители японского Университета Цукуба — Юдзи Кадзияма и Сёго Кояма — ознакомили участников с возможностями получения образования в Японии, представив подробную информацию об образовательных программах и особенностях самого Университета Цукуба. Сотрудники проекта JICA GROW — Журабек Хасанов, Нодирхон Мухаммадалиев и Темур Собиров — рассказали учащимся о возможностях работы в Японии, представив информацию о типах рабочих виз и их особенностях.
Во время семинара наибольший интерес у учащихся вызвали следующие вопросы:
1.Можно ли изменить студенческую визу на рабочую после прибытия в Японию?
Ответ: Существует возможность изменить студенческую визу на рабочую после приезда в Японию, однако это регулируется законодательством и требует соблюдения определённых условий. Кроме того, на практике часто бывает, что после окончания учёбы человек возвращается в Узбекистан и уже оттуда оформляет рабочую визу для повторного въезда в Японию.
2.Какая средняя зарплата по визе Tokutei Ginou (Специальные навыки)?
Ответ: Это зависит от компании, которая вас нанимает. По данным интервью с нашими соотечественниками в рамках проекта, средняя зарплата составляет около 240 000–250 000 иен в месяц.https://japancareer.uz/ru/posts/149
По итогам мероприятия у участников возник интерес к рабочей визе Tokutei Ginou («Специальные навыки»), которая предоставляет реальные возможности для работы в Японии.
Было отмечено, что желающие получить более подробную информацию о возможностях трудоустройства в Японии могут обращаться по телефону или через социальные сети.