Qishloq xo‘jaligi sohasida Kasbiy Malaka Amaliyoti(stajyor)dan Maxsus Malaka 1-darajasiga ega bo‘lish va 2-daraja sari yo’l
Yuqoriroq darajaga erishish uchun dam olish kunlaridan samarali foydalanib, imtihonlarga tayyorgarlik ko‘rish muhimdir!
Daler Jurayev
Tug’ilgan joyi: Samarqand
Yoshi: 29
Oilaviy holati: Turmush qurgan, 1 nafar farzandi bor
Ish joyi: Saitama prefekturasi qishloq xo’jaligi sohasidagi kompaniya
Ish vazifasi: Yapon kartoshkasini (Yamato Imo) yetishtirish
Stajyor bo’lishdan oldin Yaponiyada ta’lim olish
Stajyor bo’lishdan oldin Yaponiyada tahsil olganman. Samarqand chet tillari universiteti qoshidagi litseyini tamomlagach, Tokiodagi yapon tili maktabida tahsil oldim va Yapon tili darajasi imtihoni (JLPT) N3 darajasini qo‘lga kiritdim. Biroq, talabalik davrimda keragidan ortiq arubaito (soatbay ish) qilganim uchun vizani uzaytirolmadim va 2019-yilda vatanga qaytishga majbur bo‘ldim. Yaponiya menga juda yoqardi va shuning uchun yana Yaponiyaga qaytish yo‘llarini qidirdim va stajyor vizasi haqida xabar topdim. 2019-yilda yana stajor sifatida Yaponiyaga keldim.
Stajyor sifatida Yaponiyaga keldim
Internetda Yaponiyada ishlash haqida e’lonlarni ko‘rib, ariza topshirdim. Suhbat va matematikadan test topshirdim va 26 nomzod orasidan 6 kishi qabul qilindi. Ariza topshirishdan to ishga jo‘natishgacha taxminan 9 oy o‘tdi va jo‘natish agentligiga taxminan 3000 dollar to‘ladim. Parvoz chiptalari va boshqa xarajatlar Yaponiyadagi kompaniya tomonidan qoplandi.
Yaponiyaga kelish va ish tafsilotlari
2019-yil 7-noyabrda Yaponiyaga kelib, bir oy davomida o‘qidik. O‘quv dasturi asosan Yaponiyada hayot tarzi va qoidalari haqida edi. O‘qitish davrida 3 mahal ovqat berildi va taxminan 40 ming yen maosh ham oldik.
Saitama prefekturasidagi Fukaya shahriga joylashdik va tajribali o‘zbek hamkasblari ish yuritish qoidalari va yaponlar bilan muloqot qilishni o’rgatdi. Ayni vaqtdagi biz ishlaydigan hudud "dala", "issiqxona", va "qayta ishlash zavodi" kabi uch bo‘limga bo‘lingan. Men "dala" jamoasida bo‘lib, jamoamizda 3 nafar yapon, o’tgan yili ishga qabul qilingan 3 nafar stajyor va men bilan birga 7 kishilik jamoa bilan birga ishlayapmiz. Jamoa bilan birgalikda yerlarni haydash, sug‘orish va o‘g‘itlash, begona o‘tlarni tozalash kabi barcha ishlarni bajaramiz. Qishloq xo‘jaligi ob-havo va mavsumiylikka bog‘liq bo‘lgani sababli, belgilangan dam olish kunlari yo‘q. Ish jadvaliga mos ravishda dam olish kunlari belgilanadi. Traktor va boshqa texnikalardan foydalanish tufayli ish juda qiyin emas, lekin yozning issiq kunlari va qishning sovuq kunlarida ochiq havoda ishlash mashaqqati bor. Oylik maosh kuni (15-kuni) va o‘zbek hamkasblarim bilan birga ishlashdan zavq olaman.
Daromad:250,000 yen | |
Qo’lga olinadigan maosh | 240,000 yen |
◎Soliq va ijtimoiy sug‘urta to‘lovlari chiqarilgandan keyingi summa ◎Ijara va kommunal to‘lovlar: 10,000 yen maoshdan chiqariladi | |
Xarajatlar:40,000 yen | |
◎Oziq-ovqat va boshqa xarajatlar | 40,000 yen |
Qoldiq:200,000 yen | |
◎Har oyda dollarga almashtirib, ota-onamga yuboraman | |
Har olti oyda 150,000 yen bonus beriladi
Yuqoridagi maosh maxsus malakaga ko‘tarilgandan keyingi summadir, stajyor bo‘lgan davrdagi o‘rtacha oy daromadim taxminan 200,000 yen edi
Stajyordan “Maxsus Malaka”ga ko‘tarilish
Stajyor sifatida bir yil ishlagandan so‘ng, stajyor 1-daraja testini topshirib o‘tsa, stajyor 2-darajasiga ko‘tariladi va mehnat shartnomasini yana ikki yilga uzaytirish imkoniyati mavjud. Bundan tashqari, stajyor 2-daraja testini topshirib, amaliy imtihondan o‘tsa, stajyor vaqtidagi kasb yoki vazifada ishlashda davom etsa maxsus malaka vizasiga imtihonsiz o‘tish mumkin. Maoshni oshirish uchun bu testdan o‘tib, maxsus malakaga o‘tish juda muhim. Mening vaziyatimda ishdan keyin yoki dam olish kunlari tayyorlanib o‘qirdim. Uyushma (nazorat tashkiloti) o‘quv materiallarini taqdim etish va imtihonga ariza berishga yordam beradi.
Yaponiyada ishlash orqali o‘rganganlarim
Qishloq xo‘jaligida vaqt va miqdor juda muhim. Yaxshi sabzavot yetishtirish uchun belgilangan vaqtda belgilangan miqdorda o‘g‘it berish kerak bo‘lgani kabi, to‘g‘ri vaqtda to‘g‘ri parvarish qilish muhimdir. Bu ish orqali yaponlarning ishni o'z vaqtida puxtalik bilan bajarish (punktuallik) mahoratini o‘rgandim. Shuningdek, ish joyidagi boshliq va hamkasblarim "hajmdan ko‘ra sifat muhim" deb ko‘p aytishadi. Yaxshi o‘stirilgan sabzavotlarni tashishda ezilib, sifati yomonlashsa, mijozlarga noqulaylik tug‘diradi va ishonchni yo‘qotamiz. Har doim bu narsalarni yodda tutib, ishlayman.
Kelajak rejalarim va Yaponiyaga kelmoqchi bo‘lgan o‘zbekistonliklarga maslahatim
Hozirda, sentabr oyida bo‘lib o‘tadigan maxsus malaka 2-daraja testiga tayyorlanmoqdaman. Testdan o‘tib, oilam bilan Yaponiyada yashash mening orzuyim (※maxsus malaka 2-darajasiga ega bo’lsa turmush o‘rtog‘i va farzandini Yaponiyaga olib kelish mumkin). Yaponiyaga kelmoqchi bo‘lganlarga avvalo yapon tilini yaxshi o‘rganishni maslahat beraman.

Переход с визы «Стажёр» на визу «Специальные навыки» 1-го уровня по направлению сельского хозяйства и путь ко 2-му уровню
Чтобы продвигаться, нужно использовать выходные для подготовки к экзаменам!
Далер Джураев
Возраст: 29 лет
Семейный статус: Женат, имеется 1 ребенок
Место работы: Сельскохозяйственное предприятие в префектуре Сайтама
Выполняемая работа: Выращивание японской картошки (Ямото имо)
Опыт обучения в Японии перед тем, как стать «Стажёром»
До того, как стать «Стажёром», я имел опыт обучения в Японии. После окончания лицея при Самаркандском государственном университете я поступил в языковую школу в Токио и прошел JLPT (Japanese Language Proficiency Test) на уровне N3. Однако из-за того, что я работал сверх установленной нормы для студентов, мне не продлили визу, и я был вынужден в 2019 году вернуться на родину. Тем не менее, мне очень нравилась Япония, и я начал искать способы вернуться туда. В результате я узнал о системе «Стажерской» визы и в 2019 году вновь приехал в Японию, но уже в качестве стажёра.
Прибытие в Японию в качестве «Стажёра»
Я нашел объявление о работе в Японии в интернете и подал заявку. Я прошёл собеседование и тест по математике, и из 26 человек отобрали только шестерых. С момента подачи заявки до отправки в Японию потребовалось около 9 месяцев. Стоимость, которую я заплатил отправляющей организации, составила около 3.000 долларов. Расходы же на авиабилет и другие затраты покрыла японская компания.
7 ноября 2019 года я прибыл в Японию и прошёл обучение, которое длилось около месяца. Обучение касалось в основном японских обычаев и правил. В течение данного периода предоставлялось трёхразовое питание, а также зарплата в размере около 40.000 йен.
Меня назначили на работу в город Фукая префектуры Сайтама, где узбекский «сэнпай» (коллега, который работает в данной фирме долгое время) любезно обучил меня работе и коммуникации с японцами. В настоящее время наше место работы разделено на три направления: «поле», «теплица» и «перерабатывающий завод». Я работаю в команде «поле», где нас семь человек: три японца, трое стажёров, нанятых в прошлом году, и я. В нашей команде при поддержке друг друга мы выполняем все задач, связанные с выращиванием Yamato Imo (японской картошки), включая подготовку земли, подачу воды и удобрений, удаление сорняков и другие работы. Поскольку наша работа – сельское хозяйство, она сильно зависит от погоды и сезонных факторов, поэтому фиксированных выходных нет. Обычно мы берем выходные, исходя из производственных потребностей. Работа не особенно тяжёлая, так как мы используем тракторы и другую технику, но летом в жаркие дни и зимой в холодные дни работать на улице бывает тяжело. На работе мне нравится день зарплаты (15-ое число каждого месяца), а также работать вместе с соотечественниками.
Доходы: 250.000 йен | |
Зарплата после вычитания всех обязательных выплат | 240.000 йен |
◎Сумма после выплат налогов, социального страхования и т.д. ◎Аренда и коммунальные услуги: 10.000 йен вычитываются из зарплаты | |
Расходы: 40.000 йен | |
◎ Расходы на питание и мелкие расходы | 40.000 йен |
Остаток суммы: 200.000 йен | |
◎Каждый месяц остаток суммы я меняю на доллары и отправляю семье | |
☆ Каждые шесть месяцев также выплачивается бонус в размере 150.000 йен.
☆ Вышеуказанная сумма – доходы и расходы во времена визы «Специальные навыки». Средний ежемесячный доход в период «Стажерской» визы составлял около 200.000 йен.
Переход со «Стажерской» визы на визу «Специальные навыки»
После одного года работы в качестве стажёра, в случае успешного прохождения экзамена «Стажёр 1-го уровня», возможно перейти на 2-ой уровень «Стажёра», что позволит продлить трудовой договор ещё на два года. Кроме того, сдав экзамен «Стажёр 2-го уровня» и успешно пройдя практический тест в случае, если вы хотите продолжить работу в той же сфере и деятельности, можно без экзамена перейти на визу «Специальные навыки».
Чтобы зарплата повысилась, очень важно пройти успешно данный экзамен и перейти на статус «Специальные навыки». Для прохождения экзаменов, я использовал время, которое оставалось после работы, а также выходные дни. 組合 (監理団体) – контролирующая организация, оказала поддержку, предоставив необходимые учебные материалы и помогая с подачей заявок на экзамен.
То, чему я научился, работая в Японии
В сельском хозяйстве очень важны время и количество. Для того чтобы вырастить хорошие овощи, внесение определённого количества удобрений в определённое время, а также правильный уход в нужный момент имеют огромное значение. Благодаря этой работе я развил аккуратность, которая является сильной стороной японцев.
Также мои начальники и сэнпаи (старшие коллеги) часто говорили мне: «Качество важнее количества». Если выращенные овощи будут повреждены во время транспортировки и потеряют качество, это доставит неудобства клиентам и ухудшит их доверие. Я всегда помню об этом и стараюсь усердно выполнять свою работу.
Планы на будущее и послание тем, кто собирается приехать в Японию
Сейчас я готовлюсь к экзамену на получение второго уровня визы «Специальные навыки», который состоится в сентябре. Я хочу как можно скорее сдать экзамен и жить в Японии вместе с семьёй (※Для обладателей второго уровня визы «Специальные навыки» разрешено привозить супругу и детей). А для тех, кто собирается приехать в Японию, хотел бы посоветовать, прежде всего, усердно учить японский язык.