Qariyalarni parvarishlash sohasi maxsus malaka imtihoniga tayyorlanish uchun o'quv materiallari
Qariyalarni parvarishlash maxsus malaka imtihoniga tayyorlanish uchun Sog'liqni saqlash, mehnat va ijtimoiy ta'minot vazirligi (Yaponiya) tomonidan taqdim etilayotgan o’quv materiallar bilan quyidagi havolalar orqali tanishib chiqishingiz mumkin:
1. Qariyalarni parvarishlash bo'yicha maxsus malaka baholash imtihoni uchun o'quv materiallari
Yapon tili
001471473.pdf
O’zbek tili
https://warp.ndl.go.jp/web/20240503034033/https://www.mhlw.go.jp/content/000952533.pdf
Ingliz tili
https://warp.ndl.go.jp/web/20251205030237/https://www.mhlw.go.jp/content/12000000/001253099.pdf
Bu o'quv materiallari qariyalarni parvarishlash sohasi bo'yicha yashash va maxsus malaka statusini olish uchun mo'ljallangan "Qariyalarni parvarishlash ko'nikmalarini baholash imtihoni" va "Qariyalarni parvarishlash sohasida yapon tilini baholash imtihoni"ni muvaffaqiyatli topshirish uchun kerakli bilimlarni o'z ichiga oladi.
7-Reiwa yilidan (2025-yildan) boshlab o'tkaziladigan maxsus malaka baholash imtihoniga moslashtirilgan o'quv materiallari (qayta ko'rib chiqilgan nashr) tayyorlandi. (Qariyalarni parvarishlash sohasida yapon tilini baholash imtihoni tarkibidagi ma'lumotlar qayta ko'rib chiqildi.)
7-Reiwa yilidan boshlab, qariyalarni parvarishlash yapon tilini baholash imtihoni qayta ko'rib chiqilgan materiallarga mos ravishda o'tkaziladi. Shuning uchun, 7-Reiwa yili va undan keyin imtihon topshirishni rejalashtirganlar, qayta ko'rib chiqilgan o'quv materiallari yordamida tayyorgarlik ko'rishlari kerak.
2. Chet elliklar uchun qariyalarni parvarishlash sohasiga oid maxsus atamalar lug'ati
Bu o'quv materiallari, qariyalarni parvarishlash sohasida ishlayotgan chet elliklar foydalanishi uchun maxsus atamalarni to’plami.
https://warp.ndl.go.jp/web/20241202211437/https://www.mhlw.go.jp/content/000952534.pdf
000777519.pdf
3. Chet elliklar uchun qariyalarni parvarishlash bo'yicha milliy imtihon savol-javoblari
Yaponiyaning milliy imtihoni bo'lgan qariyalarni parvarishlash bo'yicha imtihonidan muvaffaqiyatli o'tishni maqsad qilgan chet elliklar uchun mo'ljallangan o'quv materiallari.
https://www.mhlw.go.jp/content/12000000/001253126.pdf
https://www.mhlw.go.jp/content/000952535.pdf
https://www.mhlw.go.jp/content/000941749.pdf
4. “Yapon tilida qariyalarni parvarishlash” o’quv qo'llanma
Quyidagi o'quv materiallari, qariyalarni parvarishlash sohasida stajyor bo’lib ishlayotganlar uchun parvarishlashning asosiy so'zlari va ovozli murojaat iboralari kabi yapon tilini o'rganish uchun mo'ljallangan.

Учебные материалы для подготовки к квалификационному экзамену в области ухода за пожилыми людьми для визы Специальные навыки
Для подготовки к квалификационному экзамену по уходу за пожилыми людьми для визы Специальные навыки вы можете ознакомиться с учебными материалами, предоставленными Министерством здравоохранения, труда и социального обеспечения Японии, по ссылкам, приведенным ниже.
1. Учебные материалы для квалификационного экзамена по оценке специальных навыков по уходу за пожилыми людьми
Эти учебные материалы включают необходимую информацию для успешной сдачи "Экзамена на оценку навыков по уходу за пожилыми людьми" и "Экзамена на оценку знаний японского языка в сфере ухода за пожилыми людьми", которые необходимы для получения статуса проживания «Специальные навыки» в данной области.
※ Были подготовлены учебные материалы (переиздание), адаптированные для сдачи экзамена на оценку специальных навыков, который будет проводиться с 7-го года Рейва (с 2025 года). (Материалы, касающиеся экзамена на знание японского языка в сфере ухода за пожилыми людьми, также были переизданы)
● С 7-го года Рейва экзамен по японскому языку для ухода за пожилыми людьми будет проводиться на основе переизданных материалов. Поэтому те, кто планирует сдавать экзамен в 7-й год Рейва и позже, должны готовиться с использованием обновленных учебных материалов.
2. Словарь специальных терминов по уходу за пожилыми людьми для иностранцев
Эти учебные материалы представляют собой сборник специальных терминов, предназначенных для использования иностранными работниками, занятыми в сфере ухода за пожилыми людьми.
Узбекский язык | |
Английский язык |
3. Национальный экзамен по уходу за пожилыми людьми для иностранцев: вопросы и ответы
Эти учебные материалы предназначены для иностранных граждан, стремящихся успешно сдать национальный экзамен Японии по уходу за пожилыми людьми.
Японский язык | |
4. Учебный текст “Уход за пожилыми людьми на японском языке”
Данные учебные материалы предназначены для «Стажёров», работающих в сфере ухода за пожилыми людьми, и направлены на изучение японского языка, включая основные термины по уходу и фразы для устного общения.