Yapon xalqining uzoq umr ko'rish sirlarini tushunish mumkin bo’lgan Yaponiyaning qariyalarni parvarishlash muassasalari
Muloqot ko’nikmasi va chidamlilik: Yaponiya ish uslubining menga ko’rsatgan ta’siri
Oybek Dehqonov
(1999-yil, Farg'ona viloyatida tug’ilgan)
2018-yil – Sanoat va xizmat ko’rsatish kollejini tamomlagan (Farg'ona)
2019-yil – Xususiy bandlik agentligida yapon tilini o'rgangan (Farg'ona)
2020-yil – Yaponiyaga borish → 1 oylik o’quv kursi → kasbiy malaka amaliyoti (Hokkaido, Sapporo shahri)
2023-yil – Maxsus malaka imtihonidan o'tish → yangi qariyalarni parvarishlash muassasasiga ishga o'tish (Tokio)
Yaponiyada ishlashga bo’lgan turtki
Maktabni tugatib hech qayerdan ishlamayotgan vaqtimda, tasodifan radioda Yaponiyada ishlash haqida eshitdim. Radio orqali eshitgan Farg'onadagi bandlik agentligi bilan bog'landim va Yaponiyada ishlashmoqchi ekanligimni bildirdim. Suhbatda menga Yaponiyada ishlash maqsadim, Word va Excelda ishlash ko'nikmalari, yoqtirgan yapon taomlari haqida savollar berildi. Imtihondan o'tgach, bandlik agentligiga ishga jo’natish xarajatlar umumiy 15 million so'm to'ladim.
Yaponiyaga ketish va ishning tafsilotlari
Koronavirus pandemiyasi tufayli, Yaponiyaga kelish jarayonlariga taxminan bir yil vaqt sarflandi va nihoyat 2020-yil dekabr oyida yetib keldim. Men stajor bo’lib Yaponiyaning shimolida joylashgan Hokkaido hududida ishlaydigan bo’ldim, yetib kelganimdan keyin bir oy davomida o'quv kursiga qatnashdim. Shundan so'ng, ish joyiga tayinlandim va tajribali hamkasblarim yordamida ishni asta-sekin o'rgana boshladim.
Har kungi ish, oldingi smenadagi xodim tomonidan yozilgan “keyingi smenaga topshiriqlar”ni tekshirish bilan boshlanadi. Hokkaidodagi ish joyimda bu topshiriqlar og'zaki tarzda yetkazilardi, lekin Tokioda barcha ma'lumotlar kompyuter orqali nazorat qilinadi. Topshiriqlarda quyidagi ma'lumotlar kiritilgan bo’ladi:
Qanday dori ichayotgani
Ovqatlanish miqdori (agar qolgan bo'lsa, bu miqdor haqida xabar qilinadi)
Qancha miqdorda suv ichganligi (kuniga necha marta suv ichgani)
Tushgacha va tushdan keyin choy vaqtida nima yegani
Shifokor tavsiyalariga amal qilinyaptimi (agar amal qilinmasa, qayta tushuntiriladi)
Uchrashuv yoki shifokor qabuliga yozilganlik
Har bir odamning holati shu tarzda batafsil kuzatib boriladi. Hozircha bu bo’yicha tajribam yo'q, lekin agar bemor yiqilib tushsa yoki boshqa biror hodisa yuz bersa, “hodisa haqida hisobot” yozishim kerak bo'ladi.
Qariyalarni parvarishlash muassasasida ishlash orqali yaponlarning uzoq umr ko'rish sirlari haqida biroz tushuncha oldim. Ish joyida ba'zida g’iybat qilishadi, qariyalarni parvarishlash ishi asosan stressga chidamli va sabrli odamlarga mos keladi deb o'ylayman. Yapon tilini yaxshi biladigan odamlar yoshi kattalar bilan tezda til topishib, ishni oson va samarali bajarishlari mumkin.
Daromad: 220,000 yen (Maxsus malaka) | |
Qo’lga tegadigan maosh | 220,000 yen |
◎ Soliq va ijtimoiy sug‘urta to‘lovlari chiqarilgandan keyingi summa | |
Xarajatlar: 40,000 yen | |
◎ Oziq-ovqat uchun: 25,000 yen ◎ Kundalik hayotda sarflanadigan va dam olish uchun xarajatlar: 15,000 yen | 40,000 yen |
Qoladigan summa: 180,000 yen | |
◎ Har oyda taxminan 1,000 dollarni ota-onamga yuboraman, qolganini o'zim yig’ib qo’yaman. | |
☆ Maxsus malakaga o'tganimdan beri har olti oyda bir marta 210,000 yen bonus ham olaman.
☆ Stajyor vizasida bo'lganimda faqat 15,000 yen bonus olardim.
Karyerada yuqorilash maqsadida Hokkaidodan Tokioga
Men Hokkaidoda uch yil davomida ishladim. Avvaldan Tokioda ishlashni xohlaganim uchun, Stajyor 3-darajasini tugatib, Maxsus malakaga o'tish vaqti kelganda, ish joyimni Tokio shahriga ko’chirtirdim. Uch yil davomida intizom bilan ishlasangiz va yapon tilini yaxshi o'rganib olsangiz, maxsus malakaga ko'tarilish mumkin.
Hokkaido yashash uchun juda qulay, tabiati juda ham chiroyli bo’lib, xuddi kitoblardagidek chiroylidir. Odamlari ham juda mehribon edi. Tokio esa butun dunyodan turli odamlar yig'iladigan katta shahar bo'lib, bu yerda o'zbekistonliklar ham ko'p yashaydi. So'nggi paytlarda men turli tadbirlarda qatnashib, ko’proq tanishlar orttirishga harakat qilyapman, lekin Tokioda yashaydiganlar insoniy munosabatlarda nisbatan sovuqroq tuyuldi.
Yaponiya kompaniyasida o'rganganlarim
Yaponiyada ishlash davomida men uchta asosiy narsani o'rgandim:
Hourensou (hisobot, xabar, maslahat) - Jamoa ichida ma'lumotlar almashishning ahamiyati.
Tartib-intizom – Belgilangan ishlarni, belgilangan vaqt ichida bajarish.
Ishdan qochmaslik - Hech kim ko'rmasa ham, o'z mas'uliyatini chin dildan bajarish.
Bular Yaponiyada ishlash davomida o'rganganlarimning bir qismi bo’lib, kelajakda bu ko'nikmalarimni yanada rivojlantirmoqchiman.
Kelajakdagi rejalari va Yaponiyaga kelishni istagan o'zbekistonliklarga so’zlarim
Ayni vaqtdagi kasbimni davom ettirish davomida, keyingi qadamlardan biri sifatida qariyalarni parvarishlash bo'yicha yuqori malakali ishchi bo'lishdir. Yuqori malakali ishchi bo'lganimda, Yaponiyada istiqomat qilish muddatining cheklovi bekor qilinadi va oilaviy yashashga ruxsat etiladi, bu esa kelajakda karyeramni yanada rivojlantirish imkonini beradi. Biroq, bunday vizani olish uchun, 3 yillik ish tajribasi, boshlang'ich o’rganuvchilar uchun kurslari va amaliy o’rganuvchilar uchun kurslarini o’qish talab qilinadi. Men stajyor viza bilan 3 yillik amaliy tajribani o’zlashtirdim, lekin bu sohada karyerani davom ettirishni yoki o’zimni yangi sohada sinab ko’rish haqida bir qarorga kelganim yo’q.
Qariyalarni parvarishlash sohasida faoliyat yuritishni xohlagan o'zbekistonliklarga, birinchi navbatda, yapon tilini qunt bilan o'rganishlarini maslahat beraman. Qariyalarni parvarishlash ishi turli odamlar, ayniqsa keksalar bilan ishlashni talab qiladi, shuning uchun ular bilan muloqot qilish ko’nikmalari egallash juda zarur. Bu yerda olingan ko'nikmalar va tajribalar nafaqat Yaponiyaning mehmondo'stlik madaniyatiga mos keladi, balki O'zbekistonga qaytganingizdan keyin ham foyda keltirishiga ishonchim komil. Albatta, kelajakdagi karyera rejalaringizga mos ravishda yo'lingizni tanlang va harakat qilishdan to’xtamang.

Японское учреждение по уходу за престарелыми, при помощи которого можно понять секрет долголетия японцев
Навыки общения и терпение: влияние японской трудовой культуры на меня
Ойбек Дехконов
(Родился в 1999 году, родом из Ферганской области)
2018 год – Окончил Профессиональный колледж промышленности и сферы услуг (Фергана)
2019 год – Изучение японского языка в частном агентстве занятости (Фергана)
2020 год – Прибытие в Японию → прохождение курсов → «Стажёр» (Хоккайдо, г. Саппоро)
2023 год – Успешное прохождение экзамена «Специальные навыки» → переход в учреждение по уходу за больными (Токио)
Причины трудоустройства в Японии
Когда я только закончил общее обязательное образование и не имел работы, случайно услышал по радио информацию о возможности трудоустройства в Японии. Я связался с частным агентством занятости в Фергане, которое упоминалось по радио, и выразил интерес к работе в Японии. На собеседовании меня спрашивали о моих целях работы в Японии, навыках работы с Word и Excel, о моих любимых блюдах японской кухни и т.д. После успешного прохождения собеседования я заплатил агентству 15 миллионов сумов за организацию трудоустройства.
Из-за пандемии COVID-19 время поездки в Японию отложилось на 1 год, и в декабре 2020 года я наконец-то прибыл туда. Мне предстояло работать в северной части Японии, на острове Хоккайдо по визе «Стажёр» и по прибытию я прошёл месячный курс обучения. После этого я был распределён на рабочее место, постепенно осваивая работу под руководством сенпаев (старших коллег).
Мой рабочий день начинается с того, что я проверяю «акт передачи данных для следующей смены» (申送り事項), написанные людьми из предыдущей смены. На рабочем месте в Хоккайдо передача информации происходила устно, но в Токио вся информация обрабатывается через компьютерную систему. В «акте передачи данных для следующей смены» обычно указаны следующие данные:
Какие лекарства принимает пациент
Сколько еды было съедено (и если осталась, то сколько именно)
Сколько воды выпито за день (и сколько раз)
Что пациент съел в качестве перекусов утром и днём
Соблюдает ли пациент советы врача (если нет, то нужно снова объяснить)
Запланированы ли встречи или визиты в больницу
Каждый пациент контролируется с учётом всех этих мелких деталей. Я ещё не сталкивался с этим, но, если случается инцидент, например, когда пациент падает, необходимо заполнять «отчёт о происшествии» 「事故報告書」.
Работая в учреждении по уходу, я начинаю лучше понимать секрет долголетия японцев. Иногда на работе можно услышать жалобы, поэтому я считаю, что работа в уходе за престарелыми подходит для тех, кто способен справляться со стрессом. Те, кто хорошо владеет японским языком, могут быстрее подружиться с пожилыми людьми и более эффективно выполнять свою работу.
Доход: 220.000 йен (по визе “Специальные навыки”) | |
Зарплата после вычитания всех обязательных выплат | 220.000 йен |
◎ Сумма после выплат налогов, социального страхования и т.д. | |
Расходы: 40.000 йен | |
◎ Расходы на питание: 25.000 йен ◎ Мелкие расходы и расходы на отдых: 15.000 йен | 40.000 йен |
Остаток суммы: 180.000 йен | |
◎ Каждый месяц 1.000 долларов я отправляю семье, а оставшуюся сумму коплю сам. | |
☆ После повышения на «Специальные навыки» также выплачивается раз в полгода бонус в размере 210.000 йен.
☆ В качестве «Стажёра» бонус составлял всего 15.000 йен раз в полгода.
Стремление к карьерному росту: переезд из Хоккайдо в Токио
Я проработал три года в Хоккайдо. С самого начала я хотел поработать и в Токио, поэтому, когда завершился 3-ий уровень «Стажёра», я перешёл на «Специальные навыки» и сменил место работы на Токио. Если три года добросовестно трудиться и улучшать свои знания японского языка, можно подняться до уровня «Специальные навыки».
Хоккайдо – это удобное для жизни место, богатое природой, для меня он был словно город из книжки. Люди там были очень добрые. Токио – огромный мегаполис, куда стекаются люди со всего мира, в том числе и много выходцев из Узбекистана. В последнее время я стараюсь участвовать в различных мероприятиях, чтобы расширить нетворкинг (знакомства с людьми), однако люди в Токио кажутся мне более холодными.
Чему я научился, работая в японской компании
За время работы в Японии я усвоил три основных принципа:
«Хорэнсо» (報告・連絡・相談) – важность обмена информацией внутри команды.
Дисциплина – выполнение задач в установленные сроки.
Не халтурить – даже если никто не наблюдает, необходимо добросовестно выполнять свои обязанности.
Это лишь часть того, чему я научился, работая в Японии, и я стремлюсь развивать свои навыки и дальше.
Планы на будущее и послание для узбекистанцев, которые хотят приехать в Японию
Продолжая работать на своей текущей должности, я рассматриваю возможность стать сертифицированным социальным работником в сфере ухода за престарелыми. Статус социального работника даёт бессрочное право на пребывание в стране и разрешение на совместное проживание с семьей, а также открывает возможности для дальнейшего карьерного роста. Однако для получения визы требуется три года практического опыта, прохождение базового курса для начинающих и курсов для практикующих социальных работников. У меня уже есть трёхлетний опыт работы в качестве «Стажёра», и сейчас я раздумываю, продолжать ли работу в этой сфере или попробовать себя в чем-то новом.
Тем, кто планирует работать в сфере ухода за пожилыми, я рекомендую в первую очередь тщательно изучить японский язык. Работая в этой сфере, приходится взаимодействовать с разными людьми, в особенности – с пожилыми, поэтому необходимо иметь хорошие навыки общения. Опыт и навыки, приобретённые на данной работе, думаю, тесно связаны с японской культурой гостеприимства и могут быть полезны даже после возвращения в Узбекистан. Всем желаю успешно выбрать путь своего карьерного пути, который будет соответствовать поставленным целям и упорно двигаться вперёд!