Kasbiy malaka amaliyoti xarajatlari va e'tibor berish kerak bo'lgan jihatlar!!
Yaponiyada kasbiy malaka amaliyotchi (ginou jishshusei) sifatida ishlash uchun, har doim "jo'natuvchi tashkilot" (bandlik agentligi) orqali yapon kompaniyasi bilan shartnoma tuzish kerak. Yaponiyaga kelishdan oldin, jo'natuvchi tashkilotda yapon tili, Yaponiyada hayot, qonunlar va madaniyat bo'yicha taxminan 4-6 oylik o'quv kurslarida qatnashish talab qilinadi. Bu holatda, "jo'natuvchi tashkilotlar" tomonidan yuqori miqdorda to'lovlar talab qilinadi va ko'plab amaliyotchilar katta qarzlar bilan Yaponiyaga kelishadi, bu esa ijtimoiy muammo hisoblanadi. Masalan, Migratsiya idorasi tomonidan o'tkazilgan tadqiqotga ko'ra, Yaponiyaga kelishdan oldin o'z vatanlaridagi jo'natuvchi tashkilotlarga to'lov qilgan texnik stajyorlarning 85% o'rtacha 520,000 yen to'lagan.
※Pul miqdori “yena”da | Jami to’lov miqdori | Ishchini jo’natish to’lovi | Oldindan o'qitish xarajatlari |
Vetnam | 656,014 | 320,272 | 94,302 |
Xitoy | 578,560 | 371,629 | 58,831 |
Kambodja | 571,560 | 429,629 | 109,144 |
Myanma | 287,560 | 206,627 | 44,736 |
Indoneziya | 231,412 | 100,767 | 60,299 |
Filippin | 94,191 | 10,870 | 37,905 |
Vetnamda qonunga ko'ra, jo'natuvchi tashkilotlar tomonidan undiriladigan to'lovlar 3600 AQSh dollaridan (3 yil amaliyot uchun) oshmasligi kerak deb belgilangan, ammo qonunni buzib, 3600 AQSh dollaridan ko'proq jo'natish to'lovini oladigan noqonuniy jo'natuvchi tashkilotlar ko'p.
Albatta, jo'natuvchi tashkilotlarga to'lanadigan xarajatlar kam bo'lsa, jamg'armalar va pul o'tkazmalari ko'payishi mumkin. Jo'natuvchi tashkilotlar xarajatlarini solishtirib, qaysi tashkilotdan foydalanish kerakligini ehtiyotkorlik bilan ko'rib chiqing. 【Jo'natuvchi tashkilotlar (Bandlik agentliklari) ro‘yxati】
2. O'zbekistondagi jo'natuvchi tashkilotlarning xarajatlari qancha?
O'zbekistonda stajyor vizasi orqali jo'natishni 1) Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi va 2) Xususiy bandlik agentliklari amalga oshirishi mumkin. 2026-yil mart oyi holatiga ko'ra, Yaponiyaga jo'natishni amalga oshirayotgan 6 ta xususiy bandlik agentligi aniqlangan. Ularning ro'yxatini Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining veb-saytida ko'rishingiz mumkin (Xususiy bandlik agentliklari reyestri).
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi
"O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi to'g'risida"gi Nizom qoidalariga asosan, xorijda ishga joylashish bilan bogʻliq, shu jumladan, “ishchi viza”ga oid hujjatlarini rasmiylashtirish boʻyicha bepul konsalting xizmatlarini koʻrsatadi; fuqarolarni kasb-hunar va chet tillariga o‘qitish va xorijda ishlayotgan fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilish kabi xizmatlarni ko'rsatadi. Migratsiya agentligidan olgan ma'lumotlarga ko‘ra, kasbiy malaka amaliyoti(stajyor) uchun jo'natishdan oldingi moslashuv jarayoni uchun to'lov va jo‘natish xizmat haqi bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari miqdorida (2026-yil mart holatiga ko‘ra 1 BHM = 412,000 so‘m) belgilangan. Ya'ni, jami BHMning 10 baravari asosida hisoblanadi.
Maxsus malaka uchun esa, har biri BHMning 10 baravari, ya'ni jami 20 baravari teng xizmat haqi belgilangan.
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi yapon tili ta'limi amalga oshirilmaydi, lekin Mono markazlar va Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi bilan hamkorlik qiluvchi korxonalar tomonidan oldindan yapon tili ta'limi olish mumkin. Bu to’g’risidagi tafsilotlar uchun Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi yoki Mono markazlariga murojaat qiling.
Xususiy bandlik agentliklari
Ishga yuborish uchun agentlik oladigan to‘lov (Xususiy bandlik agentliklari to'g'risidagi Qonun 13-modda 4-qism)
2024-yil iyul holatiga ko'ra, jo'natish to'lovlarini olish taqiqlangan, ammo prezident Qaroriga binoan, kelajakda jo'natish to'lovlarini olishga ruxsat berilishi mumkin. Shu sababli, jo'natuvchi tashkilotlardan jo'natish to'lovlari haqida ma'lumot olishni so'rang.
Konsultantlik to'lovi (Xususiy bandlik agentliklari to'g'risidagi qonun, 14-modda 1-qism)
Bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida talab qilinishi mumkin.
Yapon tili ta'limi xarajatlari va viza olish to'lovlari
Bir nechta xususiy bandlik agentliklari bilan o'tkazilgan suhbatlarga ko'ra, ilgari jo'natish to'lovlarini olish taqiqlanganligi sababli, yapon tili ta'limi xarajatlari yoki viza olish to'lovlari nomi bilan 1000-2000 AQSh dollari miqdorida to'lovlar talab qilingan holatlar ko'p uchragan.
Garov yoki jarima (penya) to'lashni talab qiladigan shartnomalarni tuzmang!! Bu qonun bilan taqiqlangan!
Kasbiy malaka amaliyotchilarning (ginoujishshusei) amaliyot joyidan qochib ketishini oldini olish maqsadida, "garov puli to'lamasangiz, kasbiy malaka amaliyotchi bo'la olmaysiz", "Yaponiyaga kelgandan keyin bedarak yo'qolsangiz, jarima to'laysiz degan shartnomani imzolamasangiz, kasbiy malaka amaliyotchi bo'la olmaysiz" kabi yolg'onlarni aytadigan firibgar broker(vositachi)lar mavjud. Biroq, kasbiy malaka amaliyot tizimida bandlik agentliklari, boshqaruv tashkilotlari yoki brokerlar kim bo'lishidan qat'i nazar, kasbiy malaka amaliyotchilar yoki ularning oila a'zolaridan garov puli olish yoki mol-mulkni boshqarish taqiqlangan. "Yo'qolsangiz, jarima to'laysiz" kabi shartnomalar ham taqiqlangan. Agar sizdan garov puli yoki jarima to'lashni talab qiladigan shartnoma imzolashingiz so'ralsa, garov puli to'lamang yoki shartnomaga imzo qo'ymang va bu haqida Bandlik va kambag'allikni qisqartirish vazirligi, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi yoki Japan Career Portal maslahat markaziga murojaat qiling.
3. Yaxshi bandlik agentligini tanlash usuli
Bandlik agentliklari bo’yicha xarajatlar, o’qitish tafsilotlari, Yaponiyaga kelgandan keyin kasbiy malaka amaliyotchilarni qo'llab-quvvatlaydigan boshqaruv tashkilotlari va kasbiy malaka amaliyotni amalga oshiradigan kompaniyalarda farq qiladi. Yaxshi kasbiy malaka amaliyot tajribasiga ega bo'lish uchun, yaxshi jo'natuvchi tashkilotni tanlash juda muhimdir. Batafsil ma’lumotlar boshqa maqolada keltirilgan.【Jo'natuvchi tashkilot(bandlik agentligi)ni tanlash usuli】

Сколько стоит поехать в Японию по визе Стажёра?
Для того чтобы работать в Японии в качестве технического стажера (技能実習, gino jishyu), необходимо заключить контракт с японской компанией через отправляющую организацию. Перед поездкой в Японию большинство стажеров проходит обучение в отправляющей организации в течение 4–6 месяцев, включая курсы японского языка, изучение японской культуры, законов и жизни в стране. При этом одной из социальных проблем является то, что многим стажерам предъявляют высокие счета за услуги отправляющей организации, из-за чего они приезжают в Японию с большими долгами. Например, согласно исследованию Иммиграционного управления, 85% стажеров платят отправляющей организации до поездки, и средняя сумма этих расходов составляет около 520.000 йен.
Сумма представлена в йенах
Общая сумма оплаты
Плата за отправку
Плата за предварительное обучение
Вьетнам
656.014
320.272
94.302
Китай
578.560
371.629
58.831
Камбоджа
571.560
429.629
109.144
Мьянма
287.560
206.627
44.736
Индонезия
231.412
100.767
60.299
Филиппины
94.191
10.870
37.905
Во Вьетнаме, согласно законодательству, комиссия за отправку не должна превышать 3.600 долларов США (для трехлетней стажировки). Однако существует множество незаконных отправляющих организаций, которые нарушают этот закон и требуют сумму, превышающую 3.600 долларов США.
Естественно, чем меньше вы заплатите отправляющей организации, тем больше сможете накопить или отправить своим близким. Поэтому сравнивайте стоимость услуг разных организаций и выбирайте тщательно ту, с которой будете работать.Список отправляющих организаций
2. Сколько стоят услуги отправляющих организаций в Узбекистане?
В Узбекистане отправку на стажировку в Японию осуществляют два типа организаций: 1) Агентство по внешней трудовой миграции и 2) Частные агентства занятости, имеющие лицензию Министерства занятости и сокращения бедности. По состоянию на июль 2024 года в стране насчитывается семь частных организаций, занимающихся отправкой на техническую стажировку в Японию. Список частных отправляющих организаций можно найти на сайте Министерства занятости и сокращения бедности. Реестр частных агентств занятости
1. Агентство по трудовой миграции
В соответствии с 4 подпунктом 18 пункта Положения об Агентстве по внешней трудовой миграции, Агентство может взимать утвержденные Министерством занятости и сокращения бедности сборы за услуги по трудоустройству, обучение перед отправкой и профессиональную подготовку. Согласно информации, полученной в Агентстве по внешней трудовой миграции, для Технических стажеров плата за предвыездную адаптацию и отправку составляет по 5 единиц базовой расчетной величины (по состоянию на октябрь 2024 года 1 БРВ = 375 000 UZS). То есть, общая сумма составляет 10 БРВ. Для граждан, которые направляются в Японию по визе Специальные навыки, плата за каждую услугу составляет 10 единиц, что в сумме равняется 20 БРВ.
2. Языковые курсы японского языка не проводятся Агентством по внешней трудовой миграции, но вы можете пройти подготовку через партнерские организации Агентства или Моно-центры «Ишга мархамат». За дополнительной информацией обращайтесь в Агентство или Моно-центр.
3. Частные агентства занятости
Комиссионные за отправку (пункт 4 статьи 13 Закона о частных агентствах занятости)
На июль 2024 года взимание комиссионных отправляющими организациями запрещено, но в будущем, в соответствии с Указом Президента, может быть разрешено их взимание. Поэтому обязательно уточните это у выбранной отправляющей организации.
Сборы за информационные и консультационные услуги (пункт 1 статьи 14 Закона о частных агентствах занятости)
Разрешено взимать только одну базовую расчетную единицу.
Языковые курсы и сборы за получение визы
Согласно опросам нескольких частных агентств занятости, хотя взимание комиссионных было запрещено, многие организации требуют оплату курсов японского языка и получения визы в размере 1.000–2.000 долларов США.
4. Не заключайте договор на оплату залогов и штрафов!! Это запрещено законом!
Некоторые недобросовестные организации утверждают, что стажер «не сможет поехать по визе Стажёра без залогового взноса» или что «стажёр будет обязан выплатить штраф в случае побега со своего рабочего места после приезда в Японию». Однако в рамках программы технической стажировки НИКТО: ни отправляющая организация, ни контролирующий орган (管理団体, kanri dantai), ни брокеры не вправе взимать залог с самого стажера или его семьи, а также управлять его имуществом. Кроме того, заключение договоров о выплате штрафов в случае побега запрещено. Если с вас требуют оплату залога или предлагают подписать такой договор, не вносите деньги и не подписывайте никаких бумаг, а обратитесь в Министерство занятости и сокращения бедности, Агентство по внешней трудовой миграции или консультационную линию Japan Career Portal.
3. Как выбрать хорошую отправляющую организацию
Отправляющие организации различаются по стоимости, содержанию обучения, контролирующим органам и компаниям Японии, с которыми они сотрудничают. Выбор надежной организации важен для успешного прохождения технической стажировки. Подробную информацию о том, как выбрать отправляющую организацию, вы найдете в другой статье.Как выбрать отправляющую организацию?