“JICA GROW” loyihasi – SamATI talabalari uchun Yaponiyada ishlash va amaliyot o‘tash imkoniyati
Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar institutiga Yaponiyaning “NINAITE” kompaniyasi hamda “JICA GROW” loyihasi vakillaridan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Tashrif davomida institut rektori, professor Sh. Hasanov delegatsiyani qabul qildi va ularga institut faoliyati hamda Yaponiya bilan hamkorlikda olib borilayotgan loyihalar haqida taqdimot o‘tkazdi.
Kompaniya vakillari institut talabalari bilan bo‘lgan uchrashuvda Yaponiyada egallayotgan kasbi bo‘yicha ishlash, amaliyot o‘tash hamda ta’lim olish imkoniyatlari haqida ma’lumot berishdi. Buning uchun esa yapon tilini muloqot darajasida bilish zarurligi alohida ta’kidlandi. Kunchiqar davlatda ishlash istagini bildirgan yoshlar loyiha doirasida qo‘llab-quvvatlanishi tushuntirildi. Talabalar ham o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib ko‘proq tushunchalarga ega bo‘lishdi.

Проект «JICA GROW» – возможность для студентов СамГАТИ работать и проходить стажировку в Японии
В Самаркандский институт агроинноваций и исследований прибыла делегация из представителей японской компании «NINAITE» и проекта «JICA GROW».
В ходе визита ректор института, профессор Ш. Хасанов, принял делегацию и представил им информацию о деятельности института и о проектах, реализуемых совместно с Японией.
Представители компании на встрече со студентами института рассказали о возможностях работы, прохождения практики и обучения в Японии по получаемой профессии. При этом было особо подчеркнуто, что для этого необходимо владеть японским языком на уровне общения. Было разъяснено, что молодёжь, выразившая желание работать в стране восходящего солнца, будет поддержана в рамках проекта. Студенты также обратились с интересующими их вопросами, чтобы получить более полное представление.