Yaponiyadan O'zbekistonga pul jo’natish usullari
Yaponiyaga ishga boradigan ko’plab o’zbekistonliklar o’z yaqinlari va oila a’zolariga pul jo’natishni xohlaydilar. Yaponiyadan O’zbekistonga pul jo’natish murakkab jarayonlarni o’z ichiga oladi. Bu murakkablik shundaki, Yaponiya va O’zbekiston banklarining pul o’tkazish bo’yicha aloqalari yaxshi rivojlanmagan. Bu maqolamizda esa, Yaponiyadan turib O’zbekistonga pul yuborish mumkin bo’lgan ilovalar haqida tanishtiramiz.
1.Smiles Mobile Remittance
· Play market yoki App store dan yuqoridagi ilovani yuklab oling.
·Ilovadan ro’yxatdan o’ting.
(Ro’yxatdan o’tish bo’yicha ko’rsatma.)
Ro’yxatdan o’tish bo’yicha video qo’llanma.
·Shaxsingiz tasdiqlangandan keyin sizga hisob raqam berishadi. Keyin esa ushbu ilova orqali kartaga buyurtma berishingiz mumkin. Bank hisob kartasiga pul o’tkazmasini amalga oshirasiz va ushbu hisobdan O’zbekistonga pul o’tkazishingiz mumkin bo’ladi. Bu pulni hisob raqamiga o’tkazish uchun Yuucho ATM (450 yen) yoki Lawson ATM (270 yen) xizmat haqqi evaziga foydalana olasiz. O’z vataningizdagi pulni yubormoqchi bo’lgan tomonni ma’lumotlarini kiritasiz va kerakli summani o’tkazasiz. O’zbekistonda moneygram (moneygram haqida batafsil) mavjud bank bo’linmalaridan pulni olishlari mumkin.
·Ilovadan foydalanish bo’yicha umumiy qo’llanma bu yerda.
2.WISE
·Ilovani Play Market yoki App Store dan yuklab olishingiz mumkin.
·Wise ilovasi orqali qanday qilib pulni qabul qilib olish mumkin?
·Pul jo’natishdan oldin nimalarni bilish kerak.
·Wise orqali qanday qilib pul jo’natish mumkin?
3.Westren Union
Ilovani Play Market yoki App storedan yuklab olishingiz mumkin.
Yaponiyada yashagan vatandoshlarimizning hayotiy misollari.
“Men [Westren union] orqali 250 dollar jo'natgandim. Bu menga yenni dollar qilish, jo’natish haqqi bilan 270 dollarga tushgandi. “Western union” degan pul o’tkazadigan sayt bor. Shu saytdan o’zingiz o’tkazsangiz ham bo’ladi, yoki katta stansiyalarni yonida Western Unionni filiali bo’ladi, shulardan borib o’tkaziladi. Passport ma’lumotlari kiritiladi. Yuborgan odamni emailiga kod keladi, ushbu kodni pulni qabul qilib oluvchiga yuboriladi. Qabul qiluvchi O'zbekistonning banklarida ham Western Unionni filiali bor bankni kassasiga borib, kodni aytish orqali pulni kassadan olishingiz mumkin”

Способы перевода денег из Японии в Узбекистан
Многие узбекистанцы, выезжающие на работу в Японию, хотят отправлять деньги своим близким и членам семьи. Перевод денег из Японии в Узбекистан включает в себя определённые сложности. Основная причина в том, что банковские системы Японии и Узбекистана пока не имеют хорошо налаженных прямых связей для денежных переводов. В данной статье мы расскажем о приложениях, с помощью которых можно отправить деньги из Японии в Узбекистан.
1.Smiles Mobile Remittance
・Скачайте приложение из Play Market или App Store.
・Зарегистрируйтесь в приложении.
(Инструкция по регистрации.)
Видео-инструкция по регистрации.
・После подтверждения вашей личности вам будет открыт счёт. Далее через это приложение можно заказать банковскую карту. Вы пополняете счёт и затем переводите деньги в Узбекистан. Вы можете пополнить счёт, используя банкоматы Yuucho (комиссия 450 иен) либо Lawson (комиссия 270 иен). Затем вы вводите данные получателя в Узбекистане и указываете необходимую сумму для перевода. В Узбекистане деньги можно получить в филиалах банков, где работает система MoneyGram (подробнее о MoneyGram). Общая инструкция по использованию приложения находится здесь.
・Общая инструкция по использованию приложения доступна здесь.
2.WISE
・Приложение можно скачать из Play Market или App Store.
・Как получить деньги через приложение Wise?
・Что нужно знать перед отправкой денег
・Как отправить деньги через Wise?
3.Westren Union
Жизненные примеры наших соотечественников, проживающих в Японии.
«Я отправил 250 долларов через Western Union. В итоге вместе с обменом и комиссией за перевод это обошлось мне в 270 долларов. Существует сайт “Western Union”, где можно самостоятельно оформить перевод. Также филиалы Western Union есть рядом с крупными станциями — туда можно прийти и перевести деньги. Требуется ввести данные паспорта.