JICA GROW loyihasi jamoasi Qashqadaryo va Samarqand viloyatlariga tashrif buyurdi
Joriy yil 6-7-may kunlari JICA GROW loyihasi vakillari Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarining hokimlik va ta’lim muassasalarining vakillari bilan uchrashuv tashkil qilinib, unda o’quvchi yoshlarga, mahalliy aholiga “Japan Career Seminar” nomli Yaponiyada ishlash bo’yicha seminar-treninglar tashkil etilib. Ushbu seminarda Yaponiyaning ishchi vizalari haqida batafsil ma'lumotlar berib o’tildi.
6-may, Qashqadaryo viloyati.
1. Qarshi davlat texnika universiteti
Qashqadaryo viloyatiga tashrif davomida Qarshi davlat texnika universiteti ma’muriyati va o’quvchilari bilan uchrashuv tashkil qilindi. Ma’muriyat bilan uchrashuv davomida JICA GROW loyihasi maqsadi va vazifalari hamda bundan keyin GROW loyiha va universitetning hamkorlik qilish masalalari bo’yicha muzokaralar bo’lib o’tdi. O’quvchilarga esa “Japan Career Seminar” tashkil qilinib, Yaponiyada ishlash imkoniyatlari haqida batafsil tushuntirishlar berib o'tildi.
2. Qashqadaryo viloyati qurilish sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash markazi
Keyingi tashrif Shahrisabz shahrida joylashgan “Qashqadaryo viloyati qurilish sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash markazi”ga tashrif buyurib, turli sohalarda malakali mutaxassislar tayyorlash uchun yaratilgan shart-sharoitlar o’rganildi.
3. Qashqadaryo viloyat hokimligi vakillari bilan uchrashuv
Keyingi uchrashuv Shahrisabz Yoshlar markazida Viloyat hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Anvar Qobilov bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Muzokaralar natijasida Yaponiyada ishlash istagidagi fuqarolar uchun tartibli va maqsadli Yapon tili kurslarini tashkil etish, shuningdek, viloyatdagi ta’lim muassasalari bilan yaponiyalik ish beruvchilar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
4. Qarshi davlat texnika universitetining Shahrisabz oziq-ovqat muhandisligi fakulteti
Qashqadaryoga safarimiz davomidagi eng so’ngi uchrashuv Qarshi davlat texnika universitetining Shahrisabz oziq-ovqat muhandisligi fakulteti o’quvchilari bilan bo’ldi. O'quvchilarga Yaponiyada ishlash imkoniyatlari va ishchi viza turlari, tafsilotlari haqida batafsil ma'lumot berildi.
7-may, Samarqand viloyati.
1. Toyloq tuman hokimligiga tashrif
Samarqand viloyati Toyloq tumani hokimligiga tashrif. Tashrifda tuman hokimi Bahodir Babonazarov bilan uchrashib, Uchrashuvda O'zbekiston fuqarolarini Yaponiyada "Munosib mehnat" bilan shug'ullanishlarini qo'llab-quvvatlash hamda mehnat migratsiyasi yo'nalishida "Toyloq modeli" yuzasidan fikr almashinildi.
2. Toyloq tumani Shopulod madaniyat markazida “Japan Career Seminar”
Toyloq tumani Shopulod madaniyat markazida Maktabgacha va maktab ta’limi bo’limi tomonidan tashkil etilgan hunarmandchilik va qo’l mehnati yarmarkasini ko’zdan kechirishdi. Shuningdek, “Yaponiyada ishlash imkoniyatlari” haqida Japan Career Seminar hamda Yaponiyada ishlab tajriba orttirgan vatandoshlarimiz bilan birga davra suhbati.
3. Nakayoshi study and travel
"Nakayoshi study and travel” o’quv markazidagi o’qitish jarayonlari haqida yaqindan tanishildi. O'quvchilarga kelajakda Yaponiyada o'z karyeralarini qurish uchun kerakli maslahatlar berildi.

Представители проекта JICA GROW посетили Кашкадарьинскую и Самаркандскую области
6–7 мая 2025 года представители проекта JICA GROW посетили Кашкадарьинскую и Самаркандскую области. В рамках визита были организованы встречи с представителями хокимиятов и образовательных учреждений, а также проведены семинары-тренинги под названием «Japan Career Seminar» для учащейся молодёжи и местных жителей, посвящённые возможностям трудоустройства в Японии. На семинаре была представлена подробная информация о японских рабочих визах.
6 мая – Кашкадарьинская область
1. Каршинский государственный технический университет
В рамках визита состоялась встреча с администрацией и студентами Каршинского государственного технического университета. С администрацией были проведены переговоры о целях и задачах проекта JICA GROW, а также о перспективах дальнейшего сотрудничества между университетом и проектом. Студентам был проведён семинар Japan Career Seminar, на котором подробно рассказали о возможностях работы в Японии.
2. Центр подготовки квалифицированных специалистов в строительной сфере
Следующим визитом стал «Кашкадарьинский региональный центр по подготовке квалифицированных специалистов строительной сферы», расположенный в городе Шахрисабз, где были изучены условия, созданные для подготовки квалифицированных специалистов по различным направлениям.
3. Встреча с представителями хокимията Кашкадарьинской области
Следующая встреча состоялась в Молодёжном центре города Шахрисабз с заместителем хокима области по вопросам молодёжной политики, социального развития и духовно-просветительской работы Анваром Кабиловым. В ходе переговоров была достигнута договорённость об организации системных и целенаправленных курсов японского языка для желающих работать в Японии, а также о налаживании сотрудничества между образовательными учреждениями области и японскими работодателями.
4. Факультет пищевой инженерии в Шахрисабзе
Завершающим этапом визита в Кашкадарьинскую область стала встреча со студентами факультета пищевой инженерии Каршинского государственного технического университета (филиал в Шахрисабзе). Студенты получили подробную информацию о трудоустройстве в Японии и различных типах рабочих виз.
7 мая – Самаркандская область
1. Визит в хокимият Тайлякского района
В Самаркандской области представители проекта посетили хокимият Тайлякского района и провели встречу с хокимом района Баходиром Бабоназаровым. В ходе беседы были обсуждены вопросы поддержки достойного труда граждан Узбекистана в Японии и возможные направления сотрудничества в рамках так называемой «модели Тайляк» в сфере трудовой миграции.
2.  В культурном центре Шопулод Тайлякского района прошёл семинар «Japan Career Seminar».
В культурном центре Шопулод Тайлякского района прошла выставка ремёсел и ручного труда, организованная районным отделом дошкольного и школьного образования. Также был проведён семинар «Japan Career Seminar» и беседа с участием соотечественников, имеющих опыт работы в Японии.
3. Учебный центр «Nakayoshi Study and Travel»
Представители проекта ознакомились с учебным процессом в центре «Nakayoshi Study and Travel». Студентам были даны практические советы по построению карьеры в Японии.