GROW loyihasi mehnat yarmarkasida
Sharqshunoslik va Jahon Tillari universitetlarida bo'lib o'tgan "Job Fair"da Japan Career Portal namoyish etildi.
Toshkent davlat sharqshunoslik univesiteti va O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti
2025-yilning 17-aprel kuni Toshkent shahrida joylashgan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti va O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida navbatdagi mehnat yarmarkasi bo’lib o’tdi. Mazkur tadbirda turli kompaniyalar va loyihalar qatori GROW jamoasi ham faol ishtirok etdi.
Tadbirda ish beruvchilarni jalb qilgan holda universitet bitiruvchilarining bo’sh ish o’rinlari bilan tanishtirish va bu orqali bitiruvchilarning bandligini ta’minlash maqsad qilingan bo’lib, GROW loyihasi a’zolari va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi vakillari tomonidan “Japan Career Portal” (JCP) mehnat yarmarkasida namoyish etilib, talabalar bilan jonli muloqotlar olib borildi, taqdimotlar o’tkazildi va individual maslahatlar berildi.
Tadbir davomida yuzlab talabalar GROW vakillaridan o’zlari qiziqtirgan savollarga javob oldilar.
Asosan quyidagi mavzularga o’quvchilarning qiziqishlari kuchli bo’ldi:
Ishga joylashish shartlari va imkoniyatlari;
Yaponiya mehnat bozori haqida umumiy ma’lumot;
Til talablari xususan, yapon tili va ingliz tili mahorati bilan ham ishga joylashish mumkinligi darajasi;
Ariza topshirish jarayonlari va kerakli hujjatlar;
Hozirda Yaponiyada talaba almashuvi dasturi qatnashuvchilari ham Yaponiyada ishga joylashish imkoniyatlari;
Universitetlarda tadbirning borishi
Tadbir davomida talabalarga portal imkoniyatlari, undagi bo’limlar haqida batafsil ma’lumot berildi.Tashrif buyurgan yoshlarning aksariyati yapon tili yo'nalishi o’quvchilari ekanligi va kelajakda o’z karyeralarini Yaponiyada davom ettirish maqsadida ekanliklari guvohi bo’ldik. Nafaqat Yapon tili o’rganuvchilari balki, boshqa sharqiy til yo’nalishi o’quvchilarini ham Yaponiyaga qiziqishlari kuchli ekanligi sezildi.
Japan Career Portalga o’quvchilarning sharhi
JCP (Japan Career Portal) talabalarning e’tibor markazida bo’ldi. Ushbu platforma Yaponiyadagi ta’lim va mehnat tizimiga qiziquvchi yoshlarga mo’ljallangan bo’lib, zaruriy ma’lumotlarning to’liq va tizimli shaklini taklif qiladi. Shuningdek, madaniy tafovutlar, til to’sig’i va moslashish kabi mavzular ham yoritilgan bo’lib, portal ko’plab talabalar uchun Yaponiyaga oid turli savollarga aniq javob va ishonchli manba bo’lib xizmat qilmoqda. Job fair doirasida JCP ko’rgazmali stoliga tashrif buyurgan nafaqat o’quvchilar balki universitet mas’ullari tomonidan ham yuqori darajada baholandi.
Bunday yarmarkalar yosh avlod vakillariga nafaqat xorijiy mamlakatlar hayoti bilan yaqindan tanishish, balki o’z kelajak kasbiy faoliyati haqida aniqroq tasavvuriga ega bo’lish imkonini beradi.Jamoamiz ushbu tadbir orqali nafaqat portalni targ’ib qilish bilan bir qatorda talabalarga kerakli motivatsiya , foydali maslahatlar va xalqaro imkoniyatlar sari bir qadam yaqinlashish imkoniyatini ham yaratdi.
Kelgusida ham shunday uchrashuvlarda faol ishtirok etib, yoshlar bilan ishlashni davom ettirish niyatidamiz!

Проект GROW на ярмарке вакансий
На ярмарке вакансий, прошедшей в Ташкентском государственном университете востоковедения и Узбекском государственном университете мировых языков, была представлена платформа Japan Career Portal.
Ташкентский государственный университет востоковедения и Узбекский государственный университет мировых языков
17 апреля 2025 года в городе Ташкент на базе Ташкентского государственного университета востоковедения и Узбекского государственного университета мировых языков состоялась очередная ярмарка вакансий. В этом мероприятии активно приняла участие команда проекта GROW наряду с рядом других компаний и проектов.
Целью мероприятия было привлечение работодателей для ознакомления выпускников университетов с открытыми вакансиями и содействие их успешному трудоустройству. В рамках ярмарки вакансий «Japan Career Portal» (JCP) команда проекта GROW совместно с представителями Агентства по миграции при Кабинете Министров провели живые встречи со студентами, организовали презентации и предоставили индивидуальные консультации.
В ходе мероприятия сотни студентов получили ответы на интересующие их вопросы от представителей проекта GROW.
Основные темы, вызвавшие наибольший интерес у участников, включали следующее:
• Условия и возможности трудоустройства;
• Общая информация о рынке труда Японии;
• Требования к знанию языков, в частности — возможности трудоустройства при наличии навыков японского и английского языков;
• Процедуры подачи заявлений и перечень необходимых документов;
• Возможности трудоустройства в Японии для участников программ студенческого обмена;
Проведение мероприятия в университетах
В рамках мероприятия студентам была подробно представлена информация о возможностях портала JCP и его функционале. Большинство посетителей составляли студенты факультетов японского языка, нацеленные на построение карьеры в Японии.
Отмечено также, что интерес к Японии проявляют и студенты других восточных языковых направлений.
Высокая оценка Japan Career Portal
Japan  Career Portal (JCP) привлек особое внимание студентов благодаря полному и систематизированному представлению информации о системе образования и рынка труда Японии. Портал также освещает темы культурных различий, языковых барьеров и адаптации, что делает его надёжным источником ответов на многочисленные вопросы студентов о жизни и работе в Японии. Стенд JCP получил высокую оценку как от студентов, так и от представителей университетов.
Подобные ярмарки дают молодому поколению не только возможность ближе познакомиться с жизнью за рубежом, но и помогают им получить более чёткое представление о своей будущей профессиональной деятельности.
Наша команда в рамках данного мероприятия не только продвигала платформу, но также предоставила студентам необходимую мотивацию, полезные советы и возможность сделать ещё один шаг навстречу международным возможностям.