Yapon arxeologi bilan bog'langan Termiz shahrining o'tmishi va kelajagi
Tashrif davomida, Termiz davlat universiteti, Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universiteti, Termiz iqtisodiyot va servis universiteti va Denov tadbirkorlik va pedagogika universiteti vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi va kelgusidagi hamkorlik imkoniyatlari haqida fikr almashildi. Shuningdek, Yaponiyada ishga joylashishni maqsad qilgan talabalar uchun seminarlar tashkil etildi, unda ishtirokchilarga Yaponiyada ishlashga oid foydali ma'lumotlar taqdim etildi.
Tashrif doirasida Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov bilan uchrashuv tashkil etilib, unda GROW loyihasining faoliyatiga oid hamkorlik masalasida fikr almashildi.
Surxondaryo viloyatining tavsifi:
Surxondaryo viloyati O‘zbekistonning eng janubiy qismida joylashgan bo‘lib, janubdan Afg‘oniston, shimoli-sharqdan Tojikiston, janubi-g‘arbdan esa Turkmaniston bilan chegaradosh. Aholi soni taxminan 3 millionni tashkil etadi va so‘nggi yillarda viloyat aholisi orasida chet elda ta'lim olish va ishga joylashish imkoniyatlariga bo‘lgan qiziqish ortib bormoqda. Bu tendensiya mintaqa aholisi orasida intilish va xalqaro tajribaga bo‘lgan kuchli qiziqishni aks ettirmoqda.
Viloyat tarixiy jihatdan juda boy bo‘lib, mintaqa bo‘ylab tosh asri va bronza davri arxeologik yodgorliklari ko‘plab topilgan. Bundan tashqari, O‘zbekistondagi buddizmning tarqalishining muhim markazlaridan biri sifatida ham tanilgan.
Yapon arxeologi, Kato Kyuzo Termizdagi buddizm yodgorliklarini o‘rganish uchun o‘nlab yillarni sarfladi va uning sa'y-harakatlari natijasida Markaziy Osiyodagi yagona bu turdagi obyekt bo‘lgan "Arxeologiya muzeyi" Termizda tashkil etildi. Kato Termizning faxriy fuqarosi sifatida e'tirof etilib, O‘zbekiston tarixini o‘rganishga o‘z umrini bag‘ishlagan kishi sifatida yuqori baholangan.
Bugungi kunda Termiz bilan Yaponiya o‘rtasidagi tarixiy va zamonaviy aloqalar yanada mustahkamlanib, ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar yanada chuqurlashmoqda.
Termiz davlat universiteti:
Termiz davlat universiteti 1955-yilda Termiz ta'lim institutining tashkil topishi bilan boshlangan va 1992-yil 15-martda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan tashkil etilgan.
Universitetda quyidagi fakultetlar mavjud:
• Fizika va matematika
• Axborot texnologiyalari
• Iqtisodiyot va turizm
• Ijtimoiy fanlar
• O‘zbek tili va adabiyoti
• Tabiiy fanlar
• Tarix
• Kimyo
• Rus tili va uning o‘xshash tillari, xorijiy tillar
• Sportni boshqarish
• Xalq liboslari va san'ati
• Huquqshunoslik
Jami 14 ta fakultet va zamonaviy sport komplekslari, milliy musiqa ansambli, yoshlar teatri, "Tabassum" komediya klubi mavjud.
Shuningdek, universitet Rossiya, Fransiya, Germaniya, Yaponiya, Niderlandiya, Polsha, Ukraina, Avstriya, Bolgariya, Belarus, Qozog‘iston, Ozarbayjon kabi ko‘plab mamlakatlar bilan keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
• O‘quvchilar soni: 22,114 nafar
• O‘qituvchi va xodimlar soni: 850 nafar
Yaponiya yordamida BMTning rivojlanish dasturi (UNDP) tomonidan "Termiz yoshlari markazi" tashkil etilgan. Ushbu markazda yapon tili o‘qitilishi ham amalga oshirilmoqda va Termiz davlat universitetining xalqaro munosabatlar bo‘yicha prorektor G‘afur Tog’ayev “Ushbu markaz universitet talabalariga emas, balki butun mintaqa yoshlariga ham xizmat qilishi, Yapon tili o‘qitilishi va Yaponiya bilan hamkorlikka katta qiziqish bildirdi.
Termiz Davlat Universiteti haqida batafsil: https://tersu.uz/
Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalari universiteti:
2024-yil avgustda Termiz texnika universiteti va Termiz qishloq xo‘jaligi texnologiyalari va innovatsion rivojlanish universiteti birlashtirilib, yangi tashkil etilgan ushbu universitet turli yo‘nalishlarda fakultetlarni taklif etmoqda. Quyidagi fakultetlar mavjud:
• Energetika va sanoat muhandisligi
• Mexanika muhandisligi va kon muhandisligi
• Qurilish va sug‘orish muhandisligi
• Qishloq xo‘jaligi biologiyasi
• Iqtisodiyot, o‘rmonchilik va veterinariya
GROW loyihasining mutaxassislari universitetga tashrif buyurib, talabalar uchun Yaponiyada ishlashga oid seminarlar o‘tkazishdi va universitet rahbariyati bilan fikr almashishdi.
Shu bilan birga, akademik masalalar bo‘yicha prorektor Bekzod Primqulov quyidagi so‘zlarni aytdi:
"Bizning universitetimiz, ayniqsa, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida muhandislik, sanoat, qishloq xo‘jaligi texnologiyalari, konchilik, chorvachilik va qurilish sohalarida mutaxassislar tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi. Shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari sifatida biz talabalar va bitiruvchilarimizning Yaponiya bilan ish tajribasini orttirish imkoniyatlariga qiziqish bildiramiz. Universitetimizning talabalarida yapon va ingliz tillarini o‘rganish imkoniyati mavjud va biz ularni Yaponiya kompaniyalari va universitetlari bilan faol hamkorlik qilishga tayyorlaymiz."
Universitet haqida batafsil: https://tdmau.uz/
Termiz iqtisodiyot va servis universiteti:
Termiz shahrida joylashgan xususiy universitetda hozirda 20,000 dan ortiq talabalar ta'lim olmoqda. Universitet quyidagi fakultetlarni taklif etadi:
• Iqtisodiyot va axborot texnologiyalari
• Ta'lim va ijtimoiy fanlar
• Tibbiyot
Universitetning rahbariyati bilan bo‘lgan muloqotda, Yaponiya bilan hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan katta qiziqish ta'kidlandi. Bundan tashqari, talabalar uchun yapon tili kurslarini tashkil etish rejalari ham ma'lum qilindi. Talabalar va o‘qituvchilar uchun o‘tkazilgan seminarlarda, ayniqsa, qurilish, qariyalarni parvarishlash, ishlab chiqarish sohalaridagi Yaponiyadagi ish imkoniyatlariga bo‘lgan katta qiziqish va ishtiyoq aniq sezildi.
Denov pedagogika va tadbirkorlik instituti:
Termizdan shimoli-sharqdagi 150 km masofada joylashgan Surxondaryo viloyatining Denov tumanida, viloyatdagi eng zich aholi yashaydigan hududlardan birida, Denov ta'lim va tadbirkorlik universiteti Samarqand davlat universitetining filiali sifatida tashkil etilgan va rivojlangan ilmiy muhitni taqdim etadi.
Quyidagi asosiy fakultetlar mavjud:
• Ingliz tili va adabiyoti
• Hisobchilik
• Moliyaviy texnologiyalar
• Bank ishi
• Kimyo muhandisligi
• Biologiya
• Oziq-ovqat texnologiyalari
• Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash
Talabalar soni: 8,000 nafar
GROW loyihasining mutaxassislari bilan bo‘lgan muloqotda universitet rektori Oybek Ruziyev shunday dedi:
"Denov tumani O‘zbekiston Respublikasi ichida eng zich aholi yashaydigan hududlardan biri. Bizning institutimiz ushbu mintaqada yagona oliy ta'lim muassasasi sifatida, jamiyatda muhim rol o‘ynaydi. Seminar orqali talabalarimiz Yaponiya bilan ishlash imkoniyatlariga bo‘lgan juda katta qiziqishini ko‘rsatishdi. Ayniqsa, stajirovkalar, mutaxassislik va yuqori malakali ishchilar uchun talab yuqori. Biz Yaponiya ish beruvchilari bilan hamkorlikni rivojlantirishga tayyormiz va ikki mamlakat o‘rtasidagi kelajakni birgalikda qurish uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan ishlarni davom ettirmoqdamiz."
Denov pedagogika va tadbirkorlik instituti haqida batafsil: https://dtpi.uz/
Xulosa:
Surxondaryo viloyatiga bo‘lgan tashrif davomida, viloyatda ta'lim va ilmiy tadqiqot muassasalari mavjudligi va kadrlar tayyorlashning asosiy poydevori mavjud ekanligi tasdiqlandi. Yaponiyada ishlashga qiziqish bildirgan salohiyatli kadrlar mavjud. Ammo, Yaponiyada ishlash uchun zarur bo‘lgan yapon tili ta'limi hali to‘liq rivojlanmagan va yapon tili o‘qituvchi ta'lim muassasalarining soni juda cheklangan.Bu holatni hisobga olgan holda, Surxondaryo viloyatiga kirish va kadrlarni yollashga qiziqqan Yaponiya kompaniyalariga GROW loyihasi sifatida faol yordam ko‘rsatishni davom ettirishni rejalashtirmoqdamiz.

Визит проекта GROW в Сурхандарьинскую область
В рамках визита состоялись встречи с представителями Термезского государственного университета, Термезского университета инженерных и агротехнологий, Термезского университета экономики и сервиса, а также с представителями Деновского института предпринимательства и педагогики, на которых обсуждались перспективы будущего сотрудничества. Кроме того, для студентов, стремящихся устроиться на работу в Японии, были организованы семинары, на которых участникам представили полезную информацию о трудоустройстве в Японии.
В рамках визита была организована встреча с губернатором Сурхандарьинской области Улугбеком Косимовым, на которой обсудили вопросы сотрудничества в рамках деятельности проекта GROW.
Описание региона Сурхандарьинской области
Сурхандарьинская область расположена на самом юге Узбекистана и граничит с Афганистаном на юге, Таджикистаном на северо-востоке и Туркменистаном на юго-западе. Численность населения составляет примерно 3 миллиона человек. В последние годы интерес среди местных жителей к возможностям обучаться и трудоустраиваться за рубежом значительно возрос. Эта тенденция отражает растущий интерес к получению международного опыта среди жителей региона.
Область обладает богатой историей, и на её территории обнаружены многочисленные археологические памятники каменного и бронзового веков. Кроме того, регион являлся важным центром распространения буддизма в Узбекистане.
Японский археолог Като Кюдзо посвятил десятки лет изучению буддийских памятников в Термене. Благодаря его усилиям в городе был открыт Археологический музей, ставший единственным объектом такого рода в Центральной Азии. Като был признан почётным гражданином Термена и высоко оценён как человек, посвятивший свою жизнь изучению истории Узбекистана.
Сегодня исторические и современные связи между Терменом и Японией продолжают укрепляться, а отношения между двумя странами становятся всё более глубокими.
Термезский государственный университет:
Термезский государственный университет был основан в 1955 году как Термезский педагогический институт и преобразован в университет 15 марта 1992 года по указу Президента Республики Узбекистан.
В структуре университета имеются факультеты: :
• Факультет физики и математики
• Факультет информационных технологий
• Факультет экономики и туризма
• Факультет социальных наук
• Факультет узбекского языка и литературы
• Факультет естественных наук
• Факультет истории
• Факультет химии
• Русский язык и родственные языки, иностранные языки
• Факультет спортивного управления
• Факультет народной одежды и искусства
• Факультет юриспруденции
В университете также имеются 14 кафедр, современный спортивный комплекс, национальный музыкальный ансамбль, молодежный театр и комедийный клуб “Табассума”.
Кроме того, университет установил широкое международное сотрудничество с рядом стран, таких как Россия, Франция, Германия, Япония, Нидерланды, Польша, Украина, Австрия, Болгария, Беларусь, Казахстан и Азербайджан.
Количество студентов: 22 114 человек
Количество преподавательского состава и сотрудников: 850 человек
С помощью Японии и при поддержке программы развития ООН (UNDP) был создан "Центр молодежи Термеза". В этом центре также проводится обучение японскому языку, и проректор по международным отношениям Термезского государственного университета Гафур Тогайев отметил: "Этот центр будет служить не только студентам университета, но и всей молодежи региона. В нем будет преподаваться японский язык, и это вызовет большой интерес к сотрудничеству с Японией ".
Подробнее о Термезском государственном университете можно узнать на сайте: https://tersu.uz/
Термезский государственный университет инженерии и агротехнологий:
В августе 2024 года Термезский технический университет и Термезский университет сельскохозяйственных технологий и инновационного развития были объединены, в результате чего был создан новый университет, который предлагает факультеты по различным направлениям.
В университете функционируют следующие факультеты:
Энергетика и промышленное инженерство
Механическое и горное инженерство
Строительное и ирригационное инженерство
Сельскохозяйственная биология
Экономика, лесное хозяйство и ветеринария
Эксперты проекта GROW посетили университет, провели семинары для студентов по трудоустройству в Японии и обменялись мнениями с руководством университета.
Кроме того, проректор по академическим вопросам Бекзод Примкулов сказал следующее:"Наш университет играет важную роль в подготовке специалистов в таких областях, как инженерия, промышленность, сельскохозяйственные технологии, горное дело, скотоводство и строительство, особенно в регионах Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей. Также, как граждане Узбекистана, мы заинтересованы в предоставлении нашим студентам и выпускникам возможности набраться опыта работы в Японии. Наши студенты имеют возможность изучать японский и английский языки, и мы готовим их к активному сотрудничеству с японскими компаниями и университетами."
Подробнее о университете можно узнать на сайте: https://tdmau.uz/
Термезский университет экономики и сервиса:
Этот частный университет, расположенный в городе Термез, в настоящее время обучает более 20 000 студентов. Университет предлагает следующие факультеты:
Экономика и информационные технологии
Образование и социальные науки
Медицина
В ходе общения с руководством университета было подчеркнуто большое желание развивать сотрудничество с Японией. Также были озвучены планы по организации курсов японского языка для студентов. На семинарах, проведённых для студентов и преподавателей, особенно заметен был большой интерес и энтузиазм по поводу рабочих возможностей в Японии в таких областях, как строительство, уход за пожилыми людьми и производство.
Денауский институт предпринимательства и педагогики:
Институт Денов по обучению и предпринимательству, расположенный в 150 км к северо-востоку от Термеза в Деновском районе Сурхандарьинской области, одной из самых густонаселённых территорий региона, был основан как филиал Самаркандского государственного университета и предоставляет развитую научную среду.
В институте имеются следующие основные факультеты:
• Узбекский язык и литература
• Английский язык и литература
• Бухгалтерия
• Финансовые технологии
• Банковское дело
• Химическое инжиниринг
• Биология
• Технология пищевых продуктов
• Хранение и переработка сельскохозяйственной продукции
Количество студентов: 8 000 человек
В ходе общения с экспертами проекта GROW, ректор института Ойбек Рузиев сказал следующее:
"Деновский район является одним из самых густонаселённых регионов Республики Узбекистан. Наш институт, будучи единственным высшим учебным заведением в этом районе, играет важную роль в обществе. На семинаре наши студенты продемонстрировали огромный интерес к возможностям работы с Японией. Особенно высокий интерес был проявлен к стажировкам, профессиональной подготовке и высококвалифицированной рабочей силы. Мы готовы развивать сотрудничество с японскими работодателями и продолжать работу по подготовке высококвалифицированных специалистов для строительства совместного будущего двух стран."
Подробнее о Деновском педагогическом и предпринимательском институте можно узнать на сайте: https://dtpi.uz/
В ходе визита в Сурхандарьинскую область было подтверждено наличие образовательных и научных исследовательских учреждений, а также базовые условия для подготовки кадров
в регионе. Есть потенциал для подготовки специалистов, заинтересованных в трудоустройстве в Японии. Однако обучение японскому языку, необходимое для работы в Японии, ещё не развито полностью, а количество учебных заведений,
предлагающих обучение японскому языку, крайне ограничено. Учитывая эту ситуацию, мы планируем продолжать оказывать активную поддержку японским компаниям, заинтересованным в сотрудничестве с Сурхандарьинской областью и наборе специалистов, в рамках проекта GROW.