GROW loyihasi va Migratsiya agentligi o‘rtasidagi JCCning birinchi yig‘ilishi
2025-yil 7-yanvar kuni "GROW" loyihasi (Yaponiyadagi bandlik imkoniyatlaridan foydalangan holda o‘zbekistonlik sanoat sohasidagi kadrlar salohiyatini rivojlantirish) va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi o‘rtasida Qo‘shma muvofiqlashtirish qo‘mitasi (JCC)ning birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
JCC (Joint Coordination Committee) – bu loyiha amalga oshirilish jarayonini muhokama qilish va qo‘shma yechimlar ishlab chiqish uchun tashkil etilgan platformadir.
Ushbu yig‘ilishda Migratsiya agentligi, Yaponiya elchixonasi, JICA O‘zbekiston ofisi hamda GROW loyihasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy mavzulari
Yig‘ilishda GROW loyihasining amalga oshirilishi asosiy mavzu sifatida muhokama qilindi. JICA O‘zbekiston vakolatxonasi rahbari BITO Yoshibumi ta’kidlashicha, JICA hozirda O‘zbekistonda 10 ta texnik hamkorlik loyihasini amalga oshirmoqda. Unga ko‘ra, GROW loyihasi ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun juda muhim loyiha bo‘lib, katta salohiyatga ega "yorqin yulduz" deb baholandi.
Shuningdek, Yaponiyada ishchi kuchiga bo‘lgan yuqori talab va bu imkoniyatdan o‘zbekistonlik mutaxassislari qanday foydalanishi mumkinligi muhokama qilindi. Hozirda Yaponiyada taxminan 6 500 nafar o‘zbekistonlik fuqaro istiqomat qiladi. (Izoh: Ishchi vizalar bo‘yicha taxminan 2 050 nafar o‘zbekistonlik ishchi bor.) Bu raqamlar ikki davlat o‘rtasida ishchi va mutaxassislar almashinuvi hali yetarlicha rivojlanmaganini ko‘rsatmoqda.
Migratsiya agentligi direktori Musaev Bekzod Anvarovich bu borada Yaponiyadagi ish imkoniyatlarini kengaytirish va GROW loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun yaponiyalik ish beruvchilarni faol jalb qilish zarurligini ta’kidladi.
Japan Career Portal
Yig‘ilishda muhokama qilingan muhim mavzulardan biri Japan Career Portal – Yaponiyada ishlashga qiziqqanlar uchun yagona axborot platformasi rivojlantirish bo‘ldi. Ushbu portal orqali ishchi vizalar, nomzodlarga qo‘yiladigan talablar, ishchilarning huquqlari va Yaponiyada ish topish bilan bog‘liq boshqa muhim ma’lumotlar taqdim etiladi.
Shuningdek, 2025-yil 21-yanvar kuni Japan Career Portal’ning rasmiy ochilish marosimini o‘tkazish haqida qaror qabul qilindi. Ushbu tadbir Yaponiyada ish topish imkoniyatlariga e’tiborni oshirish va GROW loyihasini yanada rivojlantirish uchun muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

Первое заседание JCC между Проектом GROW и Агентством миграции
7 января 2025 года состоялось первое заседание Совместного координационного комитета (JCC) между Проектом «GROW» (Проект развития человеческих ресурсов Узбекистана в сфере промышленности посредством использования возможности трудоустройства в Японии) и Агентством миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
JCC (Joint Coordination Committee) – это платформа для обсуждения хода реализации проектов и выработки совместных решений.
В заседании приняли участие представители Агентства миграции при Кабинете Министров, Посольства Японии в Республике Узбекистан, офиса JICA в Узбекистане, а также специалисты Проекта GROW.
Основные вопросы встречи
Главной темой заседания стал ход реализации Проекта GROW. Как отметил BITO Yoshibumi – Глава представительства JICA в Узбекистане, в настоящее время JICA осуществляет 10 проектов технического сотрудничества в Узбекистане, и Проект GROW является «яркой звездой» с высоким потенциалом для укрепления сотрудничества между двумя странами.
Особое внимание было уделено высокому спросу на рабочую силу в Японии, который создает значительные возможности для узбекских специалистов. Однако на данный момент в Японии проживает около 6 500 узбекских граждан (примеч.: по основным рабочим визам насчитывается около 2050 рабочих из Узбекистана), что свидетельствует о слабом обмене специалистами между странами. Директором Агентства – Мусаевым Бекзодом Анваровичем, было подчеркнуто, что для расширения возможностей трудоустройства и успешного продвижения Проекта необходимо привлечение японских работодателей.
Japan Career Portal
Одним из ключевых вопросов стало развитие Единого Портала – Japan Career Portal, который предоставляет точную и полную информацию для потенциальных работников. На портале собраны сведения о рабочих визах Японии, требованиях к кандидатам для виз, правах работников и других важных аспектах трудоустройства.
В ходе обсуждений было принято решение провести официальную церемонию открытия Japan Career Portal 21 января 2025 года. Ожидается, что это мероприятие привлечет внимание к возможностям трудоустройства в Японии и станет важным шагом в реализации Проекта GROW.