Do’stona mamlakat, O‘zbekistondagi mening tajribalarim
O‘zbekistonliklar juda samimiy va mehmondo‘st, ammo birdan bekor bo‘ladigan tadbirlar yoki kutilmaganda jadval o‘zgarishlariga qalban tayyor turish kerak !
Tarjimai hol:
Ism: Emiko Senbongi
Hozirgi faoliyatim: JICA xalqaro hamkorlik tashkilotining 2023-yil 3-guruh, O‘zbekiston missiyasi: Yoshlar faoliyati bo‘yicha vakil (2024-yil yanvar oyidan boshlab, hozirgacha).
Karyera tarixim:
Bolalar tarbiyachisi (bog’cha tarbiyachisi)
Tashqi ishlar vazirligi madaniy almashinuv va xorijdagi targ‘ibot bo‘limi xodimi
Mori Building Estate Service Co., Ltd. savdo bo‘limi administratori
Doutor Coffee Co., Ltd. kadrlar bo‘limi ish yurituvchisi
Nippon Travel Agency korporativ savdo bo‘limi xodimi
O‘zbekistondagi faoliyatim
Hozirda, Toshkent shahridagi 173- sonli umumta’lim maktabida ingliz va yapon tillaridan dars beryapman. Yana, Nagoya universiteti bilan hamkorlik qilayotgan Toshkent davlat yuridik universiteti talabalariga yapon tilini o‘rgatib kelmoqdaman.
Asosiy faoliyat yo’nalishlarim
Yapon tili va madaniyati bo‘yicha ta’lim berish (to‘garak shaklida mashg’ulotlar)
Ingliz tili o‘rgatish (IELTS imtihoniga tayyorgarlik bo‘yicha darslar ham kiritilgan)
Yapon madaniyatini tanishtirish tadbirlari (choy marosimi, sushi party, shodo- kalligrafiya va origami)
Mehmon ma’ruzachilar ishtirokida seminarlar (yapon kompaniyalar haqida tanishtirish, robototexnika bo‘yicha kurslar va boshqalar)
Yaponiyalik bolalar va o‘zbekistonlik o‘quvchi-yoshlar o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish (ma’lumot almashish va onlayn muloqot o‘tkazish)
Ushbu faoliyat orqali, Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasida ko‘prik bo‘lishni maqsad qilganmiz.
O‘zbekistondan chet elda o‘qish haqida
O‘zbekistonda bolalar yoshligidanoq o‘zbek va rus tillarini o‘rganishadi va bu yerlik yoshlar til o‘rganish qobiliyati bor. Ammo quyidagi sabablarga ko‘ra chet elda ta’lim olish yoki ishlashda qiyinchiliklarga duch kelishadi:
Moliyaviy xarajatlarning og’irligi
O‘qishga kirish bo‘yicha maslahat va axborot yetishmovchiligi
Viza olishning qiyinligi
Mening faoliyatim davomida esa, chet elda o‘qish bo‘yicha axborot berish, seminarlar tashkil qilish orqali O‘zbekistondan Yaponiyaga kelayotgan talabalar uchun hayot va ta’lim haqida tushuncha beraman. ,,Hayotda ko‘plab tanlovlar mavjud” ekanini ko‘rsatib aniq tasavvur qilishlariga yordam berishga harakat qilaman.
O‘zbekistonning jozibasi
Tavsiya etadigan joylarim
Samarqand: Tillakori madrasasi – betakror go‘zallikdagi tarixiy me’moriy yodgorlik.
Milliy taomlari:
Palov: Guruch, piyoz, sabzi va ziravorlar bilan tayyorlanadigan milliy taom.
Shashlik: Sixda pishirilgan go‘sht
Somsa: Pechda yoki tandirda pishiriladigan mantiga o’xshash taom
Chuchvara: Yapon chuchvaraga o’xshashlik, sho’rva ichida bo’ladi
O‘zbekiston ovqatlari mazali, yangi uzilgan sabzavotlar ham ko‘p, lekin me’yoridan ortiq iste’mol qilishdan tiyilish kerak. (shaxsiy tajribamda xolesterinim oshdi).
O‘zbekistonliklar
O‘zbekistonliklar juda mehnatkash, samimiy va mehmondo‘st bo‘lib, yaponlar va boshqa chet elliklar bilan juda tez muloqotga kirishadilar. Ammo, yig’ilish va tadbirlarda rejalashtirilgan jadvalning to‘satdan o‘zgarish ehtimoli bor, shuning uchun har qanday o‘zgarishga tayyor bo‘lib turish kerak.
Uning ustiga Yapon xalqiga kabi o’troq xalq bo’lib insoniy aloqalarini juda muhim hisoblashishadi. Ertalab maktabga kelayotganda barcha bolalar albatta salomlashishadi. Shunday bolalar bilan har kunimni maroqli o’tkazyapman.
O‘zbekistonning xavfsizligi
O‘zbekiston – dunyo miqyosida xavfsiz davlat hisoblanadi. Masalan, ovqatlanish joylarida odamlarning
Shaxsiy tajribam, yaqinda metro bekati ichida sumkamni yodimdan chiqib qoldirib ketgan edim. Metro xodimi barcha narsalarimni avaylab olib qo’yishgan ekan.
O‘zbekistonga tashrif buyurmoqchi bo‘lganlar uchun
O‘zbekiston – Ipak yo‘li tarixi bilan boy va dunyo merosi ro‘yxatidagi ko‘plab shaharlarni o‘z ichiga olgan mamlakat. Shu bilan birga, so‘ngi yillarda tez rivojlanayotgan iqtisodiy o‘sishlar tufayli, biznes qilish imkoniyatlari ham kengayib bormoqda.
Bu yerga tashrif buyurganingizda tarix va madaniyatni his qiling, mahalliy odamlarning samimiyligini
So‘ngi so‘z
Men Tashqi ishlar vazirligida madaniy almashinuv bo‘yicha ishlagan tajribam tufayli, o‘z bilim va tajribamni chet ellik bolalarga as qotishini xohlardim. JICA-ning dasturiga ariza topshirgan paytimda yosh chegarasiga yaqinlashib qolgandim va imkoniyatdan foydalanishga qaror qildim. Shu bilan birga, xalqaro hamkorlik dasturida ishtirok etish oiladan uzoqda yashashni talab qiladi, bu esa men uchun muhim bir sinov bo‘ldi. Lekin butun dunyo bolalari uchun mening bilimlarim ularga baxt ulashsa, degan niyatda bu qadamni tashlashga qaror qildim. Oxir-oqibat, oilam bu qarorimni qo‘llab-quvvatlab, menga katta dalda berdi. Oilamning bu yordami tufayli hozirda O‘zbekistonda mazmunli hayot kechirmoqdaman.
Faoliyat davomida eng quvonarli voqealardan biri — Yaponiyadagi farzandim tahsil olayotgan boshlang‘ich va o‘rta maktablar bilan O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan maktab o‘rtasida madaniy almashinuvni tashkil etish imkoniyatiga ega bo‘lganimdir. Kelajakda ushbu almashinuvni onlayn tarzda davom ettirishni rejalashtirmoqdaman.

Дружественная страна: мой опыт в Узбекистане
Узбекистанцы очень искренние и гостеприимные. Однако нужно быть морально готовым к неожиданным изменениям в расписании или внезапной отмене мероприятий!
Биография:
Имя: Сенбонги Эмико
Текущая деятельность: Волонтер Программы Международного сотрудничества JICA (3-я группа 2023 года), направленная в Узбекистан. Ответственна за работу с молодежью (с января 2024 года по настоящее время).
Опыт работы:
• Воспитатель детского сада
• Сотрудник отдела культурного обмена и зарубежной пропаганды Министерства иностранных дел
• Администратор отдела продаж Mori Building Estate Service Co., Ltd.
• Сотрудник отдела кадров Doutor Coffee Co., Ltd.
• Сотрудник корпоративного отдела продаж Nippon Travel Agency
Моя деятельность в Узбекистане
В настоящее время я преподаю английский и японский языки в общеобразовательной школе №173 в городе Ташкент. Также я обучаю японскому языку студентов Ташкентского государственного юридического университета в рамках их сотрудничества с Университетом Нагоя.
Мои основные направления деятельности
• Преподавание японского языка и культуры (в формате кружковых занятий)
• Обучение английскому языку (включая подготовку к экзаменам IELTS)
• Проведение мероприятий по ознакомлению с японской культурой (чайная церемония, суши-вечеринки, каллиграфия «сёдо» и оригами)
• Организация семинаров с приглашением гостей-лекторов (знакомство с японскими компаниями, курсы робототехники и др.)
• Развитие сотрудничества между японскими детьми и узбекскими школьниками (обмен сообщениями и онлайн-общение)
Через эту деятельность я стремлюсь стать мостом между Японией и Узбекистаном.
Об обучении за рубежом из Узбекистана
В Узбекистане дети с раннего возраста изучают узбекский и русский языки, что говорит об их высоких способностях к изучению языков. Однако, несмотря на это, они сталкиваются с трудностями в получении образования или работе за рубежом из-за следующих факторов:
1. Высокие финансовые затраты
2. Отсутствие консультаций и информации о поступлении
3. Сложности в получении визы
В рамках своей деятельности я предоставляю информацию об обучении за рубежом, организую семинары и помогаю узбекским студентам, приезжающим в Японию, лучше понять особенности жизни и образования. Я стараюсь показать им, что в жизни существует множество вариантов, а также помочь сформировать чёткое представление о своём будущем.
Привлекательность Узбекистана
Узбекистан – безопасная страна, комфортная для проживания. Узбекистан имеет культурное и традиционное наследие, которое исторически процветало на Великом Шелковом пути.
Места, которые я рекомендую посетить:
Самарканд: медресе Тилля-Кори – потрясающе красивый исторический архитектурный памятник.
Национальные блюда:
• Плов: Традиционное блюдо, приготовленное из риса, лука, моркови и специй
• Шашлык: Мясо, приготовленное на шампуре
• Самса: Блюдо, похожее на мантy, запекается в духовке или тандыре
• Чучвара: Напоминает японские пельмени гёдза, подается в бульоне
Национальные блюда:Национальные блюда:Национальные блюда:Узбекская кухня очень вкусная, с большим разнообразием свежих овощей. Однако важно не переедать (из личного опыта: у меня повысился уровень холестерина).
Узбекистанцы
Узбекистанцы трудолюбивы, искренни и гостеприимны. Они легко находят общий язык с японцами и другими иностранцами. Однако на собраниях и мероприятиях возможны неожиданные изменения в расписании, поэтому стоит быть готовым к таким ситуациям.
Как и японцы, узбекистанцы – оседлый народ, придающий большое значение человеческим отношениям. Например, утром, идя в школу, дети обязательно здороваются со всеми. Благодаря таким приятным моментам мои дни в Узбекистане проходят радостно.
Безопасность в Узбекистане
Узбекистан считается одной из самых безопасных стран мира. Например, в кафе можно увидеть, как люди оставляют свои вещи (сумки или телефоны) на столе без опасений. Дети играют в парках до позднего вечера. Когда я сама забыла свою сумку на станции метро, никто ее не украл, сотрудники метро сохранили все мои вещи в целости и сохранности.
Для тех, кто планирует посетить Узбекистан
Узбекистан – страна с богатой историей Великого Шелкового пути и множеством городов, включенных в список мирового наследия. В последние годы благодаря быстрому экономическому развитию появляются и расширяются возможности для бизнеса.
Посетив Узбекистан, вы сможете прочувствовать историю и культуру, а также увидеть искренность местных жителей. С уверенностью могу сказать: всё, что вы увидите и переживете в этой стране, станет незабываемым моментом в вашей жизни.
Благодаря моему опыту работы в Министерстве иностранных дел в сфере культурного обмена, я захотела применить свои знания и опыт для блага детей в других странах. Когда я подавала заявку на участие в программе JICA, я была близка к возрастному пределу, но решила воспользоваться этой возможностью. Участие в программе международного сотрудничества требует проживания вдали от семьи, что стало для меня важным испытанием. Однако, я решила сделать этот шаг, мечтая, чтобы мои знания подарили счастье детям всего мира. В итоге моя семья поддержала мое решение и оказала мне огромную помощь. Благодаря этому я сейчас живу насыщенной жизнью в Узбекистане.
Одним из самых радостных моментов моей работы стало то, что я смогла организовать культурный обмен между школами в Японии, где учится мой ребенок, и школами в Узбекистане. Я планирую продолжить этот культурный обмен в формате онлайн встреч и в будущем. Поскольку я каждый день преподаю в Узбекистане, мое желание построить прочный мост между Японией и Узбекистаном растет с каждым днем. Возможно, моя текущая деятельность не приведет к глобальным изменениям, но я верю, что изучение детьми культуры этих двух стран расширит их кругозор и откроет перед ними новые возможности. Видя улыбки на их лицах, я понимаю истинный смысл своего пребывания здесь.