Yaponiya ta'lim yarmarkasi 2024 Toshkent-Buxoro
2024-yil 5- va 8-noyabr kunlari O'zbekistonda "Yaponiya ta'lim yarmarkasi" o‘tkazildi. Ushbu tadbirda, Yaponiyada ta’lim olishni istovchi o’zbekistonlik talabalar, Yaponiya universitetlari va tegishli ta’lim muassasalarida o’qish va stipendiyaga oid savollariga to’g’ridan to’g’ri javob olish imkoniyatiga ega bo’ldilar. 2012-yildan boshlab davom etayotgan ushbu yarmarka, 2022-yilgacha Nagoya universiteti vakolatxonasi tomonidan tashkil etilgan bo’lib, hozirda esa ushbu vazifani UJC(O’zbekiston-Yaponiya Markazi) o'z zimmasiga olgan.
Bu yilgi yarmarka Toshkent shahridan tashqari, birinchi marotaba Buxoro shahrida ham o'tkazildi. GROW loyihasi a'zolari Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi vakillari bilan birgalikda "Japan Career Portal (JCP)" ni yarmarkada namoyish etib, Yaponiyada ta'lim olish va ishlashni istagan yoshlar uchun keng qamrovli ma'lumotlar taqdim etildi.
Toshkentda bo’lib o’tgan tadbir (5-noyabr, 2024-yil)
2024-yil 5-noyabr kuni Toshkent shahrida o'tkazilgan yarmarkada taxminan 800 kishi ishtirok etdi. Ularning orasida, taxminan 250 kishi Japan Career Portal (JCP)ning ko’rgazma stoliga tashrif buyurib, faol ravishda ma'lumot olishdi. Tashrif buyuruvchilarning ko'pchiligi Yaponiyaga katta qiziqish bildirganlar bo’lib, ular yapon tilini ham o'rganayotganliklarini guvohi bo’ldik. Shuningdek, faqat ta'lim olishni emas, balki ishga joylashishni xohlayotgan qatnashchilar soni ham ko'p bo’lib, ular JCP saytida joylashtirilgan ma'lumotlardan foydalangan holda o'z karyeralarini qurish niyatida bo’lganliklari kuzatildi.
Buxoro shahrida o‘tkazilgan tadbir (2024-yil 8-noyabr)
8-noyabrda Buxoroda o‘tkazilgan yarmarkada taxminan 500 kishi ishtirok etdi. JCP uchun tayyorlangan ko’rgazmali stolga esa taxminan 150 kishi tashrif buyurdi. Toshkentdan farqli o‘laroq, Buxoroda Yaponiyada o‘qish va ishlash haqida ma'lumotga ega bo’lganlarning soni kamroq bo‘lganligi aniqlandi. Biroq, tashrif buyurgan yoshlarning ingliz tili darajasi juda yuqori bo’lganligi uchun, ular chet elga o‘qishga juda katta qiziqish bildirayotganini guvohi bo’ldik.
Japan Career Portal-ga yuqori baho berilishi
Japan Career Portal-ning "Ta’lim" bo‘limida, o‘qishga bormoqchi bo‘lganlarga ta'lim muassasalarini tanlash,stipendiyalar haqida ma'lumotlar, uzoq muddatli karyera shakllantirish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarni tajribali vatandoshlarimiz hayot yo’llari, ish topish bo‘yicha ma'lumotlar ham taqdim etilmoqda. Ushbu keng qamrovli ma'lumot taqdimoti, ko’rgazmali stolga tashrif buyurganlar tomonidan yuqori baholandi. Tashrif buyuruvchilar, kelajakda JCP-dan foydalanishni davom ettirishlari, Yaponiyaga oid keng qamrovli ma'lumotlarga ega bo’lish uchun portaldan foydalanish niyatida ekanliklari ta’kidlab o’tildi.

Ярмарка «Japan Education Fair 2024»: Ташкент и Бухара
5 и 8 ноября 2024 года в Узбекистане состоялась Японская образовательная ярмарка («Japan Education Fair 2024»). Это мероприятие предоставляет уникальную возможность для тех, кто хочет учиться в Японии, напрямую получить информацию о поступлении и стипендиях от представителей японских университетов и образовательных организаций.
Эта ярмарка проводится с 2012 года. До 2022 года её организовывал офис Нагойского университета в Узбекистане, а сейчас эту роль выполняет UJC.
В этом году ярмарка впервые прошла не только в Ташкенте, но и в Бухаре. Команда Проекта GROW совместно с представителем Агентства миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан организовали стенд Japan Career Portal (JCP), где предоставляли информацию молодёжи, заинтересованной в обучении и работе в Японии.
Проведение ярмарки в Ташкенте (5 ноября 2024 г.)
5 ноября в Ташкенте мероприятие собрало около 800 участников, из которых примерно 250 человек посетили стенд Japan Career Portal (JCP). Посетители активно интересовались информацией, многие из них изучают японский язык и серьезно рассматривают возможность учёбы в Японии. Кроме того, среди участников было немало тех, кто хочет не только учиться, но и работать в Японии. Они с большим вниманием изучали информацию, представленную на портале JCP, и рассматривали его как полезный инструмент для построения карьеры.
Проведение ярмарки в Бухаре (8 ноября 2024 г.)
8 ноября ярмарка впервые прошла и в Бухаре, собрав около 500 участников. Стенд Japan Career Portal посетили около 150 человек. В отличие от Ташкента, в Бухаре оказалось меньше доступной информации о возможностях учёбы и работы в Японии, что подтверждали сами участники. Однако при этом отмечалось, что уровень английского у молодых людей здесь, а также их интерес к обучению за границей очень высокий.
Высокая оценка Japan Career Portal
Раздел «Обучение»3 на Japan Career Portal предоставляет не только информацию о выборе учебного заведения и стипендиях, но и полезные материалы для долгосрочного карьерного планирования, включая истории выпускников и советы по трудоустройству. Такой комплексный подход получил высокую оценку со стороны посетителей, и многие выразили желание продолжать использовать JCP как удобный и надёжный источник информации о Японии.