Shartnoma shartlarini buzganligi uchun to'lanadigan jarimaga e'tiborli bo’ling! Bu Yaponiya qonunchiligiga ziddir!
Kirish
Oʻzbekistonda ishchilardan mehnat shartnomasini buzgan taqdirda jarima toʻlashga rozilik olish mumkinligini eshitdim. Ammo Yaponiya qonunchiligida bu taqiqlangan (Mehnat kodeksi 16-modda). Agar stajyor yoki maxsus malaka vizasi bilan ishlovchilar uchun bunday jarima belgilangan boʻlsa, ish beruvchi kompaniyaga besh yil davomida xorijlik ishchilarni qabul qilishni taqiqlash jazo qollaniladi. Shu sababli, Yaponiyada ishlamoqchi bo'lgan odamlar bunday jarima talab qiladigan bandlik agentliklar bilan shartnoma tuzmasliklari kerak. Bandlik  agentliklar ham, qabul qiluvchi kompaniya bilan yaxshi munosabatlarni saqlab qolishni istasalar, jarima shartlarini qo'yishmasligi kerak.
Quyida batafsilroq tushuntirib o'tamiz.
Stajyor (Kasbiy malaka amaliyoti)
Stajyor vizasi bo‘yicha Yaponiya va O‘zbekiston hukumatlari o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi (MOU) tuzilgan. Ushbu memorandumda, bandlik agentlik yoki uning vakili so‘nggi 5 yil ichida stajyor vizasi bo‘yicha shartnoma buzilgan taqdirda jarima belgilamagan bo‘lishi va inson huquqlarini buzadigan harakatlar amalga oshirmagan bo‘lishi kerakligi shart qilib belgilangan. Shuningdek, bandlik agentlik tomonidan tahdid, erkinlikni cheklash yoki boshqa inson huquqlarini buzuvchi harakatlar sodir etilmagan bo‘lishi ham talab qilinadi.
Stajyor vizasi bo’yicha ishchilarni qabul qiluvchi kompaniya quyidagi shartlarni bajarishi kerak: stajyor viza bilan ishlovchilar yoki ularning oila a'zolari va qarindoshlari stajyor vizasi bilan bog‘liq mablag‘ yoki boshqa mol-mulklarga egalik qilmasligi, stajyor vizasi bo‘yicha shartnoma buzilgan taqdirda jarima shartini o‘z ichiga olgan bitim tuzilmasligi va qabul qiluvchi kompaniya bandlik agentlik yoki nazoratchi tashkilot bilan stajyor vizaga oid shartnoma buzilgan taqdirda jarima belgilamagan bitim tuzilmasligi (Kasbiy malaka amaliyoti to‘g‘risidagi qonunning 9, 47-moddalari va Kasbiy malaka amaliyoti qoidalari 10-moddasi, 2-qismi, 6-bandi).
Agar ushbu qoidalarga rioya qilinmasa, stajyor vizasi boyicha ishlash rejasini tasdiqlash bekor qilinadi (ushbu qonunning 16-moddasi, 1-qismi, 7-bandi) va qabul qiluvchi kompaniya stajyor vizasi boyicha ishchilarni qabul qilishni  davom ettira olmaydi. Bundan tashqari, bekor qilingan kundan boshlab 5 yil davomida yangi stajirovkachilarni qabul qilish imkoniyati yo‘qoladi (ushbu qonunning 10-moddasi, 1-qismi, 7-bandi).
Maxsus malaka (Tokutei Ginou)
Maxsus malaka vizasida ham stajyor vizasiga o‘xshash tartib-qoidalar qo‘llaniladi. Agar qabul qiluvchi kompaniya maxsus malaka bo'yicha xorijlik ishchilar yoki ularning qarindoshlari uchun garov puli yig‘ilishidan yoki mol-mulkka egaligidan xabardor bo‘lsa yoki shartnoma buzilgan taqdirda jarima belgilangan bitimni tuzganligini bilgan holda ishchini qabul qilsa, ushbu kompaniya 5 yil davomida maxsus ko'nikmalar bo‘yicha ishchilarni qabul qilish huquqidan mahrum bo‘ladi.
Muhandis / gumanitar bilimlar / xalqaro ishlar (GIJINKOKU)
O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, muhandis / gumanitar bilimlar / xalqaro ishlar vizasi bilan Yaponiya kompaniyasiga ishga kirayotganingizda bandlik agentligining ishtiroki zarur, kompaniya bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzish holatlari bundan mustasno. Bundan tashqari, ko‘p hollarda bandlik agentligi Yaponiyadagi ishga joylashtirish agentligi bilan hamkorlik qilishi kerak bo‘ladi. Yaponiyaning bandlikni barqarorlashtirish qonuniga ko‘ra, ishga joylashtirish agentligiga, ish izlovchi bilan tuzgan shartnomada shartnoma shartlari buzilgan taqdirda jarima belgilagan bandlik agentlik bilan shartnoma tuzishi taqiqlangan (Bandlikni barqarorlashtirish qonuni 32-moddasi, 12-qism, 1-band va yo'riqnoma 6-10).
Yapon kompaniyalari uchun, Yaponiyada ishlash istagidagi shaxslar bilan bandlik agentliklari o’rtasida shartnoma shartlarini bajarmaganda jarima belgilaydigan shartnoma tuzish qonunbuzarlik bo‘libgina qolmay, stajyor yoki maxsus malaka vizasidagi xorijiy ishchilarni qabul qilish huquqidan mahrum bo’lish kabi og‘ir jazolar mavjud. Shu sababli, bunday agentliklar orqali ishchilarni qabul qilishdan voz kechish lozim. O‘zbekistonning bandlik agentliklari va Yaponiyada ishlashni xohlaydigan shaxslar ushbu jihatga e'tibor qaratishlari lozim.

Обратите внимание на штрафы за нарушение условий договора! Это противоречит законодательству Японии!
Введение
Я слышал, что в Узбекистане можно получить согласие от работников на выплату штрафа в случае нарушения ими трудового договора. Однако в японском законодательстве это запрещено (статья 16 Трудового кодекса). Если для стажёров или работников по визе «специальные навыки» предусмотрен такой штраф, на принимающую компанию налагается санкция в виде запрета на приём иностранных работников сроком на пять лет. По этой причине лица, желающие работать в Японии, не должны заключать договоры с агентствами по трудоустройству, которые требуют уплаты штрафов. Агентствам по трудоустройству также не следует устанавливать такие условия, если они хотят поддерживать хорошие отношения с принимающими компаниями.
Ниже приведено более подробное объяснение.
Технический стажёр
По стажировочной визе правительства Японии и Узбекистана заключили меморандум о взаимопонимании (MOU). В этом меморандуме установлено, что агентство по трудоустройству или его представители в течение последних пяти лет не должны заключать договоры, предусматривающие штрафы за нарушение контрактов по стажировке, а также не должны совершать действия, нарушающие права человека. Кроме того, от агентства требуется отсутствие угроз, ограничения свободы или других действий, нарушающих права человека.
В случае несоблюдения этих правил одобрение плана стажировки аннулируется (статья 16, часть 1, пункт 7 закона о технической стажировке), и принимающая компания теряет право продолжать приём текущих стажёров. Кроме того, с момента аннулирования в течение пяти лет компания не сможет принимать новых стажёров (статья 10, часть 1, пункт 7 того же закона).
Специальные навыки
Для визы специальные навыки действуют аналогичные правила. Если принимающая компания знает, что в отношении иностранных работников по визе «специальные навыки» или их родственников взимались гарантийные платежи, управлялись их активы или были заключены договоры с положениями о штрафах за нарушение условий, и несмотря на это принимает их на работу, то компания лишается права принимать таких работников на срок пять лет.
Инженер / Специалист по гуманитарным наукам / Международные услуги
В соответствии с законодательством Узбекистана, при трудоустройстве в японскую компанию по визе категории инженер / гуманитарные науки / международные услуги, за исключением случаев прямого заключения контракта с японской компанией, требуется участие агентства по трудоустройству. В большинстве случаев агентство по трудоустройству должно сотрудничать с японским агентством по трудоустройству. Согласно Закону Японии о содействии занятости, агентствам по трудоустройству запрещено заключать договоры с отправляющими агентствами, предусматривающими штрафные санкции за нарушение условий контрактов, связанных с трудоустройством (статья 32-12, часть 1 закона о содействии занятости и Руководство, пункт 6-10).
Для японских компаний заключение контрактов с агентствами по трудоустройству, предусматривающими штрафные санкции за нарушение условий договора с лицами, желающими работать в Японии, является не только нарушением законодательства, но и влечёт серьёзные санкции, включая лишение права принимать иностранных работников по визам стажёров и специальных навыков. Поэтому следует отказаться от приёма работников через такие агентства. Узбекистанским агентствам по трудоустройству и лицам, желающим работать в Японии, следует обратить особое внимание на этот вопрос.