2020-2022: Sundai xorijiy tillar va biznes kolleji
O’zbekistonda kollejning 1-kursigacha chet elda o‘qish haqida biror marta ham o’ylab ko’rmagan edim va O‘zbekistonda universitetga kirish rejasida edim. Biroq, bir kuni do‘stim bilan birga Yaponiyada tahsil olayotgan bir tanishimizning uyiga tashrif buyurdik. Tanishimiz Yaponiyani kelajagi bor va ta’lim jihatidan ham rivojlangan davlat sifatida tasvirlab berdi. Bu gaplardan so‘ng, menda Yaponiyaga nisbatan kuchli qiziqish uyg‘ondi.
Shundan so‘ng, Yaponiya haqida jiddiyroq o’ylay boshladim va yana o‘sha tanishimiz bilan maslahatlashdim. Uning aytishicha, agar Yaponiyaga o‘qishga borsam, o‘z mamlakatimga chetdan qarash imkoniyatiga ega bo‘lishim, xorijlik do‘stlar orttirishim va shu orqali dunyoqarashimni kengaytirishim mumkinligini aytdi. Uning so‘zlari meni ruhlantirdi va men Yaponiyaga o‘qishga borishga qat’iy qaror qildim.
"Yapon tili maktabining bir yillik o‘quv to‘lovi 7200 dollar edi, qo‘shimcha 1000 dollar hayot xarajatlari uchun olib bordim.
Yapon tili maktabidan kasb-hunar kollejga
Yapon tili maktabida o’qish davomida, har kuni astoydil o‘qib, uyga kelib yana 1-2 soat mustaqil shug‘ullandim. Yapon tili maktabida eng yuqori darajadagi sinfda tahsil oldim va bitirganimda JLPT N2 darajasini qo'lga kiritdim. Talabalik davrimda mini-marketda (konbini) soatbay (arubaito) ish orqali yapon tilini amalda qo‘llash imkoniyatlarimni ko‘paytirib bordim.
Dastlab, universitetga kirishni maqsad qilgan edim, ammo “Yaponiyada o‘qish imtihoni”(EJU)dagi natijalarim yaxshi bo‘lmagani sababli, o‘zim istagan universitetga kira olmadim. Shundan keyin kollejni bitirib, so‘ng universitetga o‘qishga kirishni reja qildim. Kollej o‘quv to‘lovi 820,000 yen edi. 2020-yilda COVID-19 sababli darslar onlayn shaklga o‘tdi. Onlayn darslar sababli yetarlicha ta’lim va bilim ega bo’lmaganimga qaramasdan, 1-kursda JLPT N1 darajasini oldim. 2-kursga o‘tganimda esa, offline darslar asta-sekin qayta boshlanib, ingliz tili va biznes sohasi bo’yicha bilimlarni egallay boshladim.
Kollejni tugatgandan so‘ng universitetga o‘qishga kirish
Universitetga kirish orzusi hech qachon unuta olmadim. Shu sababli, kasb-hunar maktabining 2-kurs bahor semestridan boshlab kerakli ma’lumotlarni to‘plab, ustozlar va yuqori kurs talabalari bilan maslahatlashgan holda o‘zimga mos yo‘lni tanlash ustida o‘yladim. Natijada, kollejda o‘rgangan bilimlarimga mos keluvchi universitet topdim va shu universitetga o‘qishni davom ettirishga qaror qildim. O’zbekistonga qaytish haqida ham o’ylab ikkilandim, lekin universitetga o’qishga kirganimdan hech qachon pushaymon bo’lmayman.
Universitet va kasb-hunar maktabida o‘qish keskin farq qilishini his qildim va agar imkonim bo‘lsa, boshidanoq universitetda o‘qishni tanlagan bo‘lardim, deb o‘ylayman. Universitetga o‘qishga kirganimdan keyingi yillik kontrakt to‘lovi taxminan 970 ming yenni tashkil etdi. Universitet hayotida esa, Uniqlo va yapon tili maktabida soatbay ish (arubaito) qilib, yashash xarajatlarimni qoplab bordim.
Universitetni tugatgandan so‘ng Yaponiyada ishga kirish
Universitetning 3-kursining kuzidan, kursdoshlarim bilan birga ish qidirishni boshladim. Tokioda bo'lib o'tgan mehnat yarmarkasida qatnashdim va o'zimga yoqadigan ishni topish uchun turli kompaniyalarning taqdimotlariga tashrif buyurdim. Nitori haqida esa ilk bor marketing darsi orqali bilib oldim va kompaniyaning taqdimotida unga bo'lgan qiziqishim yanada kuchaydi. Mening dunyo qarashim va Nitori kompaniyasining korporativ g‘oyasi va maqsadi juda o’xshash ekanligini sezdim va 4-kursning mart oyida qat’iyat bilan ish qidirishni boshladim, taxminan 30 ta kompaniyaga ariza topshirdim. Aprel oyida Nitoridan taklif oldim va ish qidirish jarayonini muvaffaqiyatli tugatdim. Nitoridan taklif olishimda o‘z maqsadimni aniq ifodalashim va kompaniyani global miqyosda rivojlantirishga bo’lgan niyatim katta rol o‘ynagan deb hisoblayman.
Yapon uslubidagi boshqaruv haqida
Kompaniyada 6 oy davomida ishlab, shuni angladimki, Yaponiya korxonalarida xodimlar bir-biri bilan go‘yo oila a’zolaridek munosabatda bo’lishadi va o‘zaro qo’llab-quvvatlash hamda jamoaviylik juda qadrlanadi. Xodimlarning ta’limi va o‘qitilishiga katta e’tibor qaratiladi hamda uzoq muddatli malaka oshirish muhim hisoblanadi. Men ham avgust oyigacha malaka oshirish kurslarida qatnashdim. Qisqa muddatli foydadan ko‘ra, uzoq muddatli kompaniya o‘sishini maqsad qilgan holda, ayniqsa, mijozlar, xodimlar va hamkorlar bilan ishonchli munosabatlar qurishni qadrlashlariga guvoh bo‘ldim.
Ishda men uchun muhim jihatlar
Ishda muhim hisoblangan jihat shundaki, Nitori “Mahsulot narxidan barakasi yuqori” shioriga amal qilgan holda sifat va narx muvozanatini ta’minlashga intiladi. Savdo bilan shug‘ullanganiga qaramay, mijozlarning ehtiyojlarini birinchi o‘ringa qo‘yib, ularning talab va savollariga e'tiborli va tezkor javob berishga harakat qilaman.
Shuningdek, individual harakatlardan tashqari, jamoa sifatida hamkorlikka ham katta ahamiyat beraman. Samarali muloqot uchun “HouRenSou - hisobot berish, aloqada bo’lish va maslahatlashish” tamoyillarini ham muhim deb hisoblayman.
Yaponiyadagi kompaniyalarda ishlashni istovchilarga maslahat
Birinchi navbatda, odob-axloq va hamkorlikka e'tibor berish va jamoaviy ishlash qobiliyatini shakllantirish lozim. Yaponlar ishonchiga kirish juda muhim bo’lib, hisobot berish, aloqada bo’lish va maslahatlashishni to‘g‘ri tashkil etish orqali mustahkam aloqani shakllantirish mumkin. Shuningdek, kishi o‘z ko’nikmalarini doimiy ravishda rivojlantirish va o‘rganishga intilishi ham muhim. Shu bilan birga, har bir ishning kichik jihatlarini ham hisobga olish bilan birga, moslashuvchan bo‘lish ham Yaponiyada muvaffaqiyatda muhim rol o’ynaydi.

2020-2022 гг.: Профессиональная школа иностранных языков и бизнеса Sundai
До первого курса колледжа в Узбекистане я ни разу не задумывался об учёбе за границей и планировал поступать в университет на родине. Однако однажды я вместе с другом посетил дом нашего сенпая (более опытного товарища), который учился в Японии. Он рассказал нам, что Япония – это страна с большим будущим и высоким уровнем образования. Услышав это, у меня появилось сильное желание узнать больше о Японии.
Я начал серьёзнее обдумывать идею поездки в Японию и снова поговорил с сенпаем. Он сказал, что учёба в Японии даст мне возможность взглянуть на свою страну со стороны, завести друзей из других стран и расширить кругозор. Его слова вдохновили меня, и я твёрдо решил поехать учиться в Японию.
Год обучения в школе японского языка стоил 7,200 долларов, а для жизни я взял с собой ещё 1,000 долларов.
Переход из школы японского языка в профессиональную школу
Во время учёбы в школе японского языка я усердно занимался каждый день и дополнительно уделял 1–2 часа самостоятельным занятиям дома. Я учился в классе самого высокого уровня и по окончании получил сертификат JLPT N2. Во время учёбы я подрабатывал в конбини, что помогло мне активно практиковать японский язык.
Изначально я хотел поступить в университет, но из-за низких результатов на экзамене EJU (экзамен для иностранных студентов, желающих поступить в японский университет) я не смог попасть в желаемый вуз. После этого я решил сначала окончить профессиональную школу, а затем снова попробовать поступить в университет. Стоимость обучения в профессиональной школе составляла 820,000 йен. В 2020 году из-за пандемии COVID-19 занятия стали проводиться в онлайн-формате. Хотя обучение в онлайн-формате не дало мне достаточных знаний и не принесло удовлетворения, уже на первом курсе я успешно прошел JLPT N1. На втором курсе занятия постепенно стали возвращаться в офлайн-формат, и я начал углублённо изучать английский язык и основы бизнеса.
Поступление в университет после окончания профессиональной школы
Я никогда не забывал о своей мечте поступить в университет. Поэтому, начиная с весеннего семестра второго курса профессиональной школы, я начал собирать информацию, консультироваться с преподавателями и старшекурсниками, чтобы выбрать подходящий для меня путь. В итоге я нашёл университет, в котором я смог применить свои знания, полученные в профессиональной школе, и решил продолжить там обучение. Я сомневался, стоит ли вернуться в Узбекистан, но ни разу не пожалел о том, что поступил в университет.
Разница между обучением в университете и профессиональной школе оказалась значительной, и если бы у меня была возможность, я бы с самого начала выбрал поступление университет. Стоимость обучения в университете составляла примерно 970,000 йен в год. Во время студенческой жизни я подрабатывал в Uniqlo и школе японского языка, чтобы покрывать свои расходы.
Трудоустройство в Японии после окончания университета
Начиная с осени третьего курса университета, я вместе с однокурсниками начал поиски работы. Я принял участие в ярмарке вакансий, которая проходила в Токио, и посетил презентации различных компаний, чтобы найти работу, которая мне действительно понравится. О компании Nitori я впервые узнал на уроке по маркетингу, и после посещения её презентации мой интерес к ней значительно возрос. Я почувствовал, что мои взгляды на мир и корпоративные ценности компании Nitori во многом совпадают. С марта четвёртого курса я целеустремлённо занялся деятельностью по трудоустройству, подав заявления около 30 компании. В апреле я получил внутреннее утверждение моей кандидатуры от Nitori, завершив процесс трудоустройства успешно. Я считаю, что в принятии меня на работу ключевую роль сыграло то, что я чётко выразил свои цели и желание способствовать глобальному развитию компании.
О японском стиле управления
После шести месяцев работы в компании я понял, что в японских корпорациях сотрудники относятся друг к другу как члены одной семьи, где ценятся поддержка и командная работа. Большое внимание уделяется обучению сотрудников и их долгосрочному профессиональному развитию. Я тоже проходил обучение до августа. Вместо того чтобы стремиться к краткосрочной прибыли, компания нацелена на устойчивый рост в долгосрочной перспективе, при этом особое значение придаётся доверию в отношениях с клиентами, сотрудниками и деловыми партнёрами.
Что важно для меня в работе
Один из важных аспектов моей работы в Nitori – это следование девизу компании: «お、値段以上。» (О! Больше, чем просто цена!). Компания стремится обеспечить баланс между качеством и ценой. Несмотря на то, что это бизнес, на первое место ставится удовлетворённость клиентов, а на запросы и вопросы мы стараемся отвечать вежливо и быстро.
Кроме индивидуальных усилий, также важна и командная работа. Для эффективного взаимодействия с коллегами я руководствуюсь принципами «HoRenSou» (報連相) – это японская система делового общения, которая включает в себя: регулярное предоставление отчётов, консультирование и обсуждение вопросов.
Советы тем, кто хочет работать в японских компаниях
Прежде всего, необходимо обращать внимание на манеры, этикет и развивать навыки коллективной работы. Завоевание доверия японцев является крайне важным моментом. Навыки HoRenSou помогают выстраивать крепкие профессиональные отношения. Кроме того, важно постоянно развивать свои навыки и стремиться к обучению. Даже самые мелкие детали в работе имеют значение, и их нельзя упускать из виду. В то же время, для достижения успеха в Японии необходимо быть гибким и готовым адаптироваться к любым изменениям.