2019-hozirga qadar: “Live Max” kompaniyasida
Bolaligimdan rivojlangan davlatda o'qish orzuyim edi. Ayniqsa, Buyuk Britaniyada o'qishni maqsad qilgan edim, ammo 2014-yilda bir do'stim menga "Yaponiyaga o'qishga borishing mumkin va o'qishni tugatganingdan keyin ish topishing ham oson" degan ma'lumot berdi. Bu do'stim mendan bir yil oldin Yaponiyaga o'qishga ketgan edi, shuning uchun ko'p yordam ko'rsatdi.
Yapon tili maktabining o‘qish to‘lovi 6 oy uchun taxminan 3500 dollarni tashkil etdi va dastlabki yashash xarajatlarini ham qo‘shganda jami taxminan 5000 dollar ketdi.
Yapon tili maktabidan kasb-hunar akademiyasiga o‘tish
Yapon tili maktabini tamomlaganimda, JLPT N3 darajasini qo’lga kiritgan edim. Talabalik yillarida "Lawson"da soatbay ishlash (arubaito) orqali yapon tilini yanada o'rganib, mahalliy aholi bilan aloqalarni mustahkamlash imkoniga ega bo'ldim.
Dastlab yapon tili maktabini tamomlagandan keyin, universitetga o'qishga kirishni maqsad qilgan edim, ammo Yaponiyadagi universitetlarning qabul muddati o’tib ketganligi uchun kasb-hunar akademiyaga kirishga qaror qildim. Kasb-hunar akademiyada o'qish uchun taxminan 700,000 yen kerak bo'ldi va o'qish davrida “izakaya”da ishlash orqali yashash xarajatlarimni qoplab turdim.
Kasb-hunar akademiyada ingliz tili, yapon tilida biznes yuritish, biznesni rejalashtirish, IT ko'nikmalari bo'yicha ta'lim oldim. Ayniqsa, ikkinchi kursning ikkinchi yarimida esa ish qidirishga tayyorgarlik ko'rish maqsadida suhbatlarga tayyorgarlik va rezyumelar yozish bo'yicha intensiv darslar o'tildi.
Kasb-hunar akademiyani tamomlagandan keyingi ish faoliyati
Kasb-hunar akademiyada o'tkazilgan kompaniyalarning taqdimotlarida qatnashib, mehmonxona sohasi bilan tanishdim. Mehmonxona sohasida ingliz tiliga talab katta ekanini bilib, bu sohada egallagan bilimlarim foydasi tegadi deb o’yladim. Dastlab bir nechta intervyularda qatnashib ko’rdim, ammo muvaffaqiyatsizlik bilan yakunlandi. Keyin kasb-hunar maktabida muntazam intervyuga tayyorgarlik mashg'ulotlari o'tkazilib, haftada 2-3 marta kompaniyalarda intervyuga qatnashdim.
Vanihoyat “Live Max” deb nomlangan yirik kompaniyaning intervyusidan muvaffaqiyatli o'tdim. Tanlovning 1-bosqichi intervyuda oldin ko’rgan tayyorgarlik yordam berdi, tanlovning 2-bosqichi kanji testi edi va men uni ham muvaffaqiyatli topshirdim. Keyinroq bildimki, mehmonxonamiz mijozlari nafaqat xorijliklar, yaponlar ham ko’p ekan. Shuning uchun, mening yapon tilidagi talaffuzim va biznes ish yuritish odatim meni ishga olishlari uchun ahamiyatga ega bo‘lgan deb o‘ylayman.
Mehmonxonadagi ishimning tafsilotlari
Avvaliga mehmonxonaning qabulxona xizmatlarini boshqardim, mehmonlarni ro'yxatdan o'tkazish va ro'yxatdan chiqarish, buyurtmalarni qabul qilish va boshqalar. Vaqt o’tishi bilan, men oy oxiridagi savdo hisob-kitoblari va hamkorlardan to‘lovlarni qabul qilish kabi ko‘proq mas’uliyat talab qiladigan ishlarni bajarishga kirishdim. Shuningdek, jozibali dasturlarni yaratish, samarali marketing usullari, Booking.com, Jalan, Expedia kabi saytlarda va kompaniyamizning rasmiy veb-saytida ma'lumotlarni boshqarish va yangilash vazifalari ham menga yuklatildi.
Hozirda yangi xodimlarni o'qitish va mehmonxona boshqaruvini nazorat qilish bilan shug'ullanaman. Bosh offis bilan axborot almashinuvi, buyurtmalar va to'lovlarni boshqarish, rezervatsiyalarni(oldindan band qilish) nazorat qilish, ishchi smenalarni boshqarish, tozalash kompaniyalari bilan hamkorlik - bularning hammasi mening vazifalarimga kiradi. Yaponiyadagi kompaniyalarning o‘ziga xos xususiyati shundaki, agar siz ishga mas’uliyat bilan yondashsangiz, sizga tobora ko‘proq vazifalar topshiriladi.
Yaponcha mehmondo'stlik madaniyati nima?
Mijozlarga “yana qaytib kelishni xohlayman” degan hissiyotni uyg’otish uchun har bir nozik jihatlarga e'tibor beramiz. Masalan, agar xona almashtirish talabi bo'lsa, imkon qadar ushbu talabni qondiramiz. Maxsus xizmat ko'rsatish orqali mijozlarga ularning biz uchun juda muhim ekanliklarini his qilishlariga yordam beramiz va bu ko'pincha qayta tashrif buyurishlarini ta’minlaydi. "Shu mehmonxonadan foydalanib juda mamnunman " deb aytishlari uchun tabassum bilan muloqot qilishga harakat qilamiz.
O‘zbekistondagi mehmonxonalarda tabassum yoki uzr so‘rash madaniyati Yaponiya kabi keng tarqalmagan deb o‘ylayman. yapon mehmondo‘stlik madaniyati nozik jihatlarga e'tibor qaratishi bilan ajralib turadi va bu madaniyat O‘zbekistonda ham joriy qilinishi kerak deb hisoblayman.
Ishdagi muhim jihatlar
Xorijiy mijozlar uchun ma’lumotlarni ingliz tilida kiritish yoki ingliz tilida xizmat ko‘rsatish ham bo‘lib turadi. Insonlar o‘rtasidagi munosabatlar ham juda muhimdir. Har qanday ishni yarmida tashlab qo‘ymasdan, oxirigacha o‘zim bajarishga harakat qilaman. Yangi xodimlarga ham shunday yo‘l-yo‘riq ko‘rsataman. Agar ishni o‘zim bajara olmaydigan vaziyat bo’lsa, uni keyingi kishiga aniq va to‘g‘ri topshirish juda muhim. Aks holda, keyinchalik muammolar paydo bo‘lishi mumkin. Shuningdek, boshqalar haqida yomon gapirmaslik ham muhimdir.
Mehmonxonada ishlashni xohlovchilar uchun tavsiyalar
Mehmonxona menejmenti bilan shug'ullanish uchun Excel,Word kabi ofis dasturlaridan foydalanish ko'nikmalari kerak bo'ladi. Shuningdek, og’zaki muomala bilan cheklanmay, biznes ish yurituvida elektron xatlarni yozish qobiliyati ham zarur. Yapon tilini hurmat shaklida ishlatish juda muhimdir. Agar siz hurmat shaklida foydalaniladigan so’zlarni yaxshi bilmasangiz, Google yoki sun'iy intellekt saytlaridan foydalanib, oddiy yapon tilini hurmat shakliga o'zgartirishingiz mumkin.
Yaponiyaliklar birinchi marta so’raganingizda juda mehribonlik bilan javob berishadi, lekin xuddi shu savolni 2-3 marta so'rasangiz, ular g'azablanishlari mumkin. Shu sababli, doim yaxshi eslab qolish uchun muhim ma’lumotlarni eslatmaga yozib boring.

2017-2019 гг.: Профессиональная школа «York Global Business Academy»
С детства я мечтал учиться в развитой стране. Особенно меня привлекала идея получения образования в Великобритании. Однако в 2014 году мой друг рассказал мне о возможностях учебы в Японии. Он отметил, что в Японии после завершения учебы можно найти там работу. Этот друг уехал в Японию на год раньше меня и оказал мне большую поддержку.
Обучение в школе японского языка обошлось мне примерно в 3,500 долларов за 6 месяцев. С учетом начальных расходов на проживание общая сумма составила около 5,000 долларов.
Переход из школы японского языка в профессиональную школу
По окончании школы японского языка я достиг уровня JLPT N3. Во время учебы я подрабатывал в магазине сети Lawson. Это позволило мне не только улучшить свои знания японского языка, но и построить контакты с местными жителями.Сначала я планировал поступить в университет, однако по срокам подачи документов я не успел. Поэтому я решил продолжить обучение в профессиональной школе. Стоимость обучения в профессиональной школе составила около 700,000 йен. Проживая в Японии, я покрывал свои расходы, работая в изакае (японский паб).В профессиональной школе я изучал английский язык, основы ведения бизнеса на японском языке, планирование бизнеса и IT-навыки. А во второй половине второго курса акцент делался на подготовке к трудоустройству, сосредоточившись на подготовке к собеседованиям и написанию резюме.
Трудоустройство после окончания профессиональной школы
На презентациях компаний, проводимых в профессиональной школе, я познакомился с гостиничным бизнесом. Узнав, что в этой сфере особенно востребован английский язык, я решил, что я могу использовать свои знания. Сначала я участвовал в нескольких собеседованиях, но все они завершились неудачно. Затем в профессиональной школе я начал регулярно проходить подготовительные тренинги по собеседованиям и еженедельно посещал 2-3 интервью в различных компаниях.В конце концов, я успешно прошел собеседование в крупной компании под названием Live Max. Подготовка, которую я прошел ранее, помогла мне преодолеть первый этап отбора. Второй этап включал тест на знание иероглифов, который я также сдал успешно. Позже я узнал, что клиенты нашей гостиницы – это не только иностранцы, но и большое количество японцев. Думаю, мое произношение на японском языке и деловой этикет сыграли ключевую роль в моем трудоустройстве.
Содержание работы в отеле
Сначала я занимался приемом гостей на ресепшене: регистрировал постояльцев, оформлял выезд, принимал бронирование и выполнял другие обязанности. Со временем мне начали поручать более ответственные задачи, такие как учет месячных продаж и прием платежей от партнеров. Кроме того, в мои обязанности вошли разработка привлекательных программ, эффективные маркетинговые методы, а также управление и обновление информации на сайтах, таких как Booking.com, Jalan, Expedia и на официальном сайте нашей компании.В настоящее время я занимаюсь обучением новых сотрудников и контролем управления отелем. В мои обязанности также входит обмен информацией с головным офисом, управление заказами и платежами, контроль бронирований, составление графиков смен сотрудников, сотрудничество с клининговыми компаниями и многое другое. Отличительной особенностью японских компаний является то, что при ответственном подходе к работе вам начинают доверять все больше задач, что способствует профессиональному развитию.
Что такое японская культура гостеприимства?
В японской культуре гостеприимства важно создать у клиента ощущение, что он непременно захочет вернуться. Мы уделяем внимание даже самым незначительным деталям. Например, если клиент просит поменять номер, мы стараемся удовлетворить этот запрос. Такое персональное отношение помогает создать у клиента ощущение особого отношения, что зачастую становится причиной их повторного визита. Чтобы клиенты уходили с мыслью: «Я очень доволен, что выбрал этот отель», мы всегда стараемся общаться с ними с улыбкой.
Я думаю, что в отелях Узбекистана культура улыбки или извинений пока не так распространена, как в Японии. Особенность японской культуры гостеприимства заключается в уделении внимания мелочам, и, по моему мнению, этот подход стоит внедрить и в Узбекистане.
Важные аспекты в работе
Для иностранных клиентов я иногда ввожу информацию на английском языке или предоставляю услуги на английском. Взаимоотношения между людьми играют ключевую роль в работе. Я стараюсь доводить любое дело до конца и никогда не бросаю его на середине. Этому же принципу я обучаю новых сотрудников. Очень важно передать работу другому сотруднику, если человек не может завершить задачу самостоятельно. В противном случае могут возникнуть проблемы в будущем. Также важным моментом является то, что нельзя плохо говорить о других людях.
Рекомендации для тех, кто хочет работать в гостинице
Для работы в сфере гостиничного менеджмента необходимы навыки работы с офисными программами, такими как Excel и Word. Кроме устного общения, важно уметь писать деловые письма. Очень важно правильно использовать вежливый японский язык. Если вы плохо знаете, как использовать кейго (вежливые формы), вы можете воспользоваться Google или AI-сервисами, чтобы преобразовать простой японский текст в более уважительный.
Японцы обычно с большой доброжелательностью отвечают на ваш первый вопрос, но если вы зададите тот же вопрос два-три раза, это может вызвать у них раздражение. Поэтому важно записывать информацию, чтобы ничего не забыть.