2021-2022-oktabr yillar Yapon kompaniyasi, savdo bo‘limi xodimi
Men bolaligimda "Oshin" teleko‘rsatuvini ko‘rib, Yaponiyaga bo’lgan qiziqishim paydo bo’ldi. Ayniqsa, yaponlarning kiygan chiroyli kimonolari va an’anaviy soch turmagi meni o’ziga rom etdi. Shundan so‘ng, "bir kun o‘zim ham kimono kiyib ko‘raman" degan orzu paydo bo‘ldi. Men yashagan hududda yapon tilini o‘rgatadigan "Noriko maktabi" bor edi va o‘sha yerda kimono kiyish imkoniyati bo‘lishi mumkin deb o‘ylab, 9 yoshimda shu maktabga borib, yapon tilini o‘rgana boshladim.
Keyinchalik, men kollejga kirdim va 2-kursligimda (15 yoshimda) hayotimda katta burilish sodir bo‘ldi. Menga Noriko maktabining vakili sifatida Markaziy Osiyo notiqlik san’ati musobaqasida ishtirok etish imkoniyati berildi. Bu musobaqada yaxshi natijalarga erishish uchun yapon tilini o‘rganishga yanada ko‘proq kuch berdim. Har kuni musobaqaga tayyorlanib, nutqning mazmuni va talaffuzini mukammallashtirish uchun bor kuchim bilan mashq qildim. Bu tayyorgarlik orqali yapon tili darajam sezilarli o'sdi va tilga bo‘lgan ishonchim yanada oshdi.
Yapon tilini o‘rganishda qo‘llagan usullarim
Men yapon tilini o‘rganayotganda, yozishdan ko‘ra kim bilandir gaplashib o’rganishga ko’proq ahamiyat berganman. Suhbat orqali tilni o‘rganish men uchun yanada zavqli va samarali ekanini his qildim. Gapirayotganda xatolarga yo‘l qo‘ysam ham, gapirishdan to‘xtamasdan, davom ettirishga harakat qildim. Shu tarzda, tabiiy ravishda o‘z-o‘zimga ishonchim ortdi va muloqot qilish ko‘nikmalarim yaxshilandi.
Bundan tashqari, so‘zlarni yodlayotganda, ularning kanji (iyeroglif) bilan birga o‘rganishga harakat qildim. So‘z va kanjini birga yodlab, o‘qish va yozish ko‘nikmalarim ham rivojlandi.
Men o‘qigan "Noriko maktabi"da yapon o‘qituvchisi yo‘q edi, shuning uchun katta sinf talabasi sifatida ko‘pincha kichik sinf o‘quvchilariga yapon tilini o‘rgatardim. Shu o‘qitish davomida shuni angladimki, faqat o‘rganishdan ko‘ra, o'rganganlarimni boshqalarga o‘rgatish orqali yapon tili darajam yanada tezroq rivojlandi.
Tokiodagi yapon tili maktabiga o‘qishga ketish va universitetga kirish
Men Yaponiyaga yapon tili maktabiga o‘qishga ketishimning eng katta sabablaridan biri, O‘zbekistonda yapon tilini o‘rganish uchun yetarli darajada muhit yo’qligida edi. O‘zbekistonda ham yapon tilini o‘rganish mumkin edi, lekin ayniqsa kanjini (iyerogliflari) o‘rganish qiyin bo‘lib, o‘rgangan kanjilarim tezda esimdan chiqib ketardi. Masalan, yangi kanjini yodlab olganimdan ikki kun o‘tib, uni unutib qo‘yardim. Ammo Yaponiyaning ko‘chalarida yurganimda, kanjilarni har qadamda uchratardim va ularni ko‘rib o‘rgangan narsalarimni eslab qolish osonroq bo‘lardi. Shu tarzda men o‘rgangan kanjilarni kundalik hayotda ko‘rib, eslab qolishim ancha osonlashdi.
Men Yaponiyaga kelishdan oldin, yapon tilidan JLPT N2 darajasini qo‘lga kiritgan edim, lekin yapon tilini yanada rivojlantirish uchun yapon tili maktabida o‘qishga qaror qildim. 17 yoshimda Yaponiyaga kelib, 6 oy yapon tilini o‘rgangach, JLPT N1 darajasini qo'lga kiritdim. Shuningdek, faqat yapon tilini o’zi bilan cheklanib qolmasdan, ingliz tilini ham yaxshilash uchun TOEIC imtihoniga tayyorlandim va imtihon topshirib 700 ballni qo’lga kiritdim. Shu natijada, Musashino universitetiga qabul qilindim.
Talabalik xarajatlari qanday bo‘lgan
Men yapon tili maktabiga o‘qishga kelganimda o‘qish uchun dastlabki to‘lov 1.200.000 yen edi, lekin omad kulib, bu miqdorning yarmini to’lashdan ozod qilindim va men faqat 600.000 yen to‘ladim. Yotoqxona xarajatlari bir yil uchun 200.000 yen bo‘lib, boshqa mayda xarajatlar har oyda taxminan 50.000 yen atrofida bo‘lgan. Transport xarajatlari deyarli yo‘q edi, chunki yotoqxonadan maktabgacha piyoda 5 daqiqani yetib borardim, bu esa juda qulay bo‘lgan.
Universitetda o‘qish to‘lovi ham 1.200.000 yen edi, lekin men JLPT N1, TOEIC, yapon tilida biznes imtihonlari va Yaponiyada ta’lim olish imtihonlaridan yuqori ball olganim uchun, birinchi kursda faqat 200.000 yen to‘ladim. Ikkinchi kursdan to‘rtinchi kursgacha har yili 600.000 yen to‘ladim, lekin universitet hayoti davomida boshqa xarajatlar ham ortdi. Yapon universitetlari ko‘pincha yapon va ingliz tilini yaxshi biladigan talabalarga grantlar va o‘qish uchun chegirmalar taklif qiladi.
Yaponiya universiteti vaqtidagi qiyinchilik
Men uchun Yaponiya universitetidagi hayotda eng qiyin bo‘lgan holatlardan biri yotoqxonada yashash edi. Xonadoshim doim bezovta qilardi. Men charchab uxlamoqchi bo‘lgan paytimda, u baland ovozda musiqa qo‘yib, ba’zida xonada raqsga tushib, mening dam olishimga halal berardi. Agar yotoqxonada yashashni rejalashtirayotgan bo‘lsangiz, albatta xonadoshingiz kim bo‘lishini bilib oling va birgalikda yashash qoidalarini kelishib olishingizni maslahat beraman.
Shuningdek, men o’qigan sinfda 29 nafar talaba bor edi va ular orasida yagona o‘zbekistonlik men edim. Boshqa talabalar faqat yapon bo’lganligi uchun, dastlab do‘st orttirish men uchun juda qiyin tuyuldi. O‘zim faol bo‘lib, sinfdoshlarimga savollar berishga harakat qildim. Dastlab tortingan bo’lsam ham, asta-sekin ular bilan muloqotim yaxshilab va shu tarzda yapon do‘stlar orttirdim.
Soatbay ish (arubaito) tajribasi
O‘qish davrida nafaqat o‘qish, balki arubaito ishlarda ham ishlardim. Chet ellik talabalarga ish soati haftasiga 28 soatlik cheklov bo’lganligi sababli, men yuqori soatbay ish haqi beriladigan joylarni izlab topardim. O‘qishdan keyin “Odaiba” kampusidagi ZARA do‘konida haftada 3 marta ishlardim. Shuningdek, yapon taomlari restorani “En”da ham ishladim, kassa hisobi va mijozlarga xizmat ko’rsatish kabi turli vazifalarni bajardim. Bu yerda soatbay ish haqi 1700 yen bo‘lgan, asosiy ish vaqtidan tashqari vaqtlarda ishlaganimda har bir soatiga yana 200 yen qo‘shimcha to‘lanardi. Yarim kunlik ish tajribasi nafaqat til, balki yapon ish uslubi va biznes odatlarni o‘rganishda ham juda foydali bo‘ldi.
Ishga kirish uchun tayyorgarlik va ishga kirgandan keyingi taassurotlar
Men ishga kirish jarayonimni turli kompaniyalar tomonidan o‘tkazilgan taqdimotlarda ishtirok etishdan boshladim. Taqdimotlarda kompaniyalarning faoliyat maqsadi va ish usullari haqida batafsil o‘rganib, o‘zimga mos kompaniyani topishga harakat qildim. Ammo, har qanday ish bo’lsa ham "ishlayveraman" degan yengil qarash bilan emas, o‘zimga haqiqatan mos keladigan ish joyini topish muhimligini his qildim. Ishga kirganimdan so‘ng , 2 hafta davomida ish faoliyati bilan tanishuv mashg‘ulotlari o’tkazildi, ushbu muddat kompaniya qoidalari va ish jarayonlarini o‘rganish uchun juda muhim bo‘ldi. O‘quv mashg‘ulotlari davomida meni diqqatimni tortgan ikki jihatlar — muhim ma’lumotlarni yozib olish va tushunmagan narsalarni darhol so‘rash edi. Yozib olingan ma’lumotlar keyinchalik ish davomida foydalanish va ishni bir maromda davom ettirishga yordam berdi. Shuningdek, ish haqida ko’proq savol berish orqali tushunarsiz holatlarni tezda anglab oldim. Ushbu ikki jihatga e'tibor berish orqali, o‘quv jarayonidan batafsil ma’lumotlar olishga va yangi ish joyiga tezda moslashishga muvaffaq bo‘ldim.
Yaponiya kompaniyalari o‘zbekistonlik qiz sifatida ishlash
Yaponiya kompaniyalari o‘zbekistonlik qiz va ayollar uchun ham qulay ish muhiti yaratadi. Ayniqsa, gender tengligi rivojlangan bo‘lib, jins bilan bog‘liq kamsitishlarga duch kelmaysiz, shuningdek hech qanday ikkilanishlarsiz o‘z fikrini aniq va ochiq aytish muhim deb hisoblanadi.
Biroq, ishning qulayligi ko‘pincha ish muhitiga yoki hamkasblarning xarakteriga bog‘liq bo‘ladi, shuning bilan birga, faol ravishda o‘z fikrini bildirishga tayyor bo‘lish yaxshi ish muhitini shakllantirishga yordam beradi.
Yapon kompaniyasida o‘rganganlarim
Yaponiyaning biznes odoblariga o‘rganib qolganingizda, boshqa mamlakatlarning ishlash odatlariga o’rganishda qiyinchiliklarga duch kelishingiz mumkin. Masalan, Yaponiyada muzokaralar vaqtida albatta muhim ma’lumotlarni yozib olish odati mavjud bo‘lib, chet elda bunday odat shaklanmaganligi, buning oqibatida muhim ma’lumotlarni unutib qo’yish ehtimoli borligi meni xavotirga soladi. Yaponiyada esa muzokaralar va yig‘ilishlarda kerakli ma’lumotlarni yozib olish juda muhim hisoblanadi va bu ma’lumotlarni unutib qo’ymaslik uchun asosiy ish odatlaridan biri sifatida ko‘riladi.
Tashrif qog’ozini (vizitkani) almashganimizdan so‘ng, agar o‘sha shaxs kelajakdagi ish faoliyatimda muhim ahamiyat kasb etadi deb hisoblasam, albatta u bilan bog‘lanib, yaqin aloqalarni o‘rnatishga harakat qilaman. Buning natijasida, keyingi biznes aloqalarimni shakllantirish juda oson bo‘ladi.
Yapon kompaniyalari o‘z xodimlarining ko’nikmalarini rivojlantirishni juda qo‘llab-quvvatlaydi. Masalan, men ishlayotgan kompaniyada TOEIC imtihonida 500 ball to‘plaganimda 100,000 yen bonus, 700 ball olganimda esa 300,000 yen bonus oldim. Bundan tashqari, kompaniya turli malaka oshirish kurslarini tashkil etib, mening o‘z sohamda bilimlarimni rivojlantirishimga yordam beradi.
Kelajakda Yaponiyaga keladigan o’zbekistonlik qiz va ayollarga maslahatlar
Yaponiyada o‘zbekistonlik qiz va ayollar ko‘p emas, lekin agar ota-onalar Yaponiya boshqa mamlakatlarga nisbatan xavfsiz ekanligini tushunsalar, kelajakda Yaponiyada ishlash yoki o‘qish uchun keladigan o‘zbekistonlik qiz va ayollar soni ortadi deb o‘ylayman.
Yaponiyaga kelishdan oldin, maqsadingizni aniq belgilab oling. Ayollar erkaklarga qaraganda ko‘proq mas'uliyatga ega bo‘lishlari va reja tuzib kelishlari kerak. Har bir inson 5 yoki 10 yillik reja tuzib, shu rejalarni amalga oshirish uchun kuchli iroda va qat’iyat bilan harakat qilishi kerak. Yaponiya rivojlangan davlat bo‘lib, agar Yaponiyada o‘z ustingizda ishlab muvaffaqiyat qozonsangiz, dunyo miqyosida faoliyat yurita oladigan kadr bo‘lib yetishishingiz aniq.

2017-2021: Университет Мусасино, факультет глобальной коммуникации
В детстве, посмотрев телевизионную программу «Ошин», я глубоко заинтересовалась Японией. Особенно меня привлекли красивые кимоно, которые носили японцы, и их традиционные прически. С тех пор я начала мечтать о том, чтобы когда-нибудь надеть кимоно. В моем районе была школа под названием «Норико Гаккю», где преподавали японский язык, и я подумала, что у меня появится шанс надеть кимоно там. В 9 лет я начала ходить в эту школу и изучать японский язык.
После того как я поступила в колледж, в 15 лет, когда я была на втором курсе, произошел важный поворот в моей жизни. У меня появилась возможность участвовать в Центральноазиатском конкурсе ораторского искусства в качестве представителя школы Норико Гаккю. Чтобы добиться хорошего результата на этом конкурсе, я начала еще более усердно изучать японский язык. Каждый день я усердно тренировалась, улучшая содержание своей речи и произношение. Этот опыт значительно улучшил мой уровень владения японским языком, и я обрела уверенность в своих знаниях.
Что я делала для улучшения изучения японского языка
Одним из основных подходов, который я использовала, было акцентирование внимания не на письме, а на разговорной практике. Я поняла, что изучение языка через живые разговоры приносит мне больше удовольствия и оказывается более эффективным. Даже если я делала ошибки во время разговора, я старалась не прерывать общение, продолжая диалог. Это позволило мне обрести уверенность и улучшить навыки общения.
Когда я учила новые слова, я старалась запоминать их вместе с иероглифами. Это помогало одновременно развивать навыки чтения и письма.
В школе «Норико Гаккю» не было японских преподавателей, поэтому я, как сэнпай (старший ученик), часто помогала младшим изучать японский язык. Этот опыт преподавания показал мне, что обучение других помогает мне лучше усваивать материал и упорядочивать свои знания. Я осознала, что, объясняя другим, я глубже понимаю и укрепляю свои знания.
Учёба в японской языковой школе и поступление в университет
Причиной моего поступления в японскую языковую школу было осознание того, что я достигла предела в изучении японского в Узбекистане. Изучать японский язык в Узбекистане было возможно, но изучение иероглифов оказалось особенно сложным: я часто забывала их через пару дней после того, как выучила. Однако, гуляя по улицам Японии, можно встретить иероглифы повсюду, и они естественно попадают в поле зрения. Благодаря этому, я почувствовала, что, когда я вижу изученные иероглифы в реальных ситуациях, они лучше запоминаются.
Перед поездкой в Японию я уже сдала JLPT N2, но решила улучшить свои навыки и поступила в японскую языковую школу. Приехав в Японию в 17 лет, я училась в школе 6 месяцев, после чего сдала экзамен на уровень JLPT N1. Также я занималась английским и сдала TOEIC на 700 баллов, что позволило мне поступить в Университет Мусасино.
Стоимость поездки на учебу и проживания
Когда я училась в японской языковой школе, изначально стоимость обучения составляла 1.200.000 миллиона йен. К счастью, меня освободили от уплаты половины данной суммы, и мне нужно было заплатить только 600.000 йен. Проживание в общежитии стоило 200.000 йен в год, а на ежемесячные расходы уходило около 50.000 йен. На транспорт почти не тратилась, так как школа находилась всего в пяти минутах ходьбы от общежития, что было очень удобно.
Стоимость обучения в университете также составляла 1.200.000 миллиона йен в год. Однако благодаря высоким результатам на экзаменах (например, JLPT N1, TOEIC, экзамен по деловому японскому, экзамен для иностранных студентов для поступления в университет) мне нужно было заплатить только 200.000 йен в первый год. На втором и последующих курсах мне нужно было платить 600.000 йен в год, хотя дополнительные расходы со временем увеличивались. Многие японские университеты предлагают стипендии и льготы на обучение контракта иностранным студентам с высокими знаниями японского и английского языков.
Трудности в японском университете
Одной из самых больших трудностей в японском университете для меня была жизнь в общежитии. Моя соседка часто мешала мне отдыхать. Когда я только собиралась лечь спать, она включала громкую музыку или танцевала в комнате, так она часто нарушала мой покой. Тем, кто планирует жить в общежитии, я бы порекомендовала заранее договариваться о правилах совместного проживания.
Кроме того, я была единственной узбекистанкой среди 29 студентов в классе, и все остальные были японцами. Сначала было очень сложно завести друзей, но я старалась активно задавать вопросы и общаться с однокурсниками. Хоть вначале я немного стеснялась, со временем смогла наладить контакты и подружиться с японскими студентами.
Опыт арубайто во время учебы
Во время учебы в Японии я не только училась, но и делала арубайто (т.е. подрабатывала). Иностранным студентам разрешено работать не более 28 часов в неделю, поэтому я старалась найти работу с более высокой оплатой. Я работала три раза в неделю в магазине ZARA на Одайба. Кроме того, я также подрабатывала в японском ресторане «Эн», занимаясь кассовыми операциями и обслуживанием клиентов. Моя зарплата составляла 1700 йен в час, а за сверхурочные сумма увеличивалась еще на 200 йен в час. Этот опыт был полезен не только для улучшения языковых навыков, но и для понимания японской культуры работы и делового этикета.
Поиск работы и на что следует обращать внимание на работе в первое время
Моя карьера началась с посещения различных презентаций компаний. На этих мероприятиях я изучала философию и стиль работы компаний, чтобы выбрать ту, которая мне подходит. Я поняла, что важно не просто найти «любую работу», а выбрать место, которое по-настоящему будет соответствовать мне.
Во время первых двух недель стажировки после трудоустройства я усердно училась правилам и обязанностям компании. Я старалась тщательно записывать всё, что мне говорили, и задавать вопросы тут же, если мне было что-то непонятно. Ведение записей помогало мне позже возвращаться к важной информации, а активные вопросы позволяли быстрее разобраться в обязанностях и лучше понять свою работу. Эти два навыка помогли мне применить эффективнее знания со стажировки и быстрее адаптироваться к новой среде.
Работа в японской компании будучи девушкой из Узбекистана
Работа в японской компании для узбекской женщины – комфортная среда для работы. В Японии значительно продвигаются гендерное равенство, и считается важным выражать своё мнение независимо от пола.
Однако комфорт на работе зависит и от рабочего окружения, а также характера коллег. Активная позиция в выражении своих мыслей способствует созданию позитивной рабочей атмосферы.
Чему я научилась, работая в японской компании
Привыкнув к японскому деловому этикету, можно испытать затруднения при работе в других странах. Например, в Японии принято всегда делать заметки во время деловых переговоров, и, привыкнув к этому, меня раздражало, когда за рубежом часто не записывали ключевые моменты, что приводило к забыванию важных деталей. В Японии ведение записей на встречах и переговорах является важным аспектом делового этикета, который помогает избежать забывания.
После обмена визитками, если вы считаете, что человек может быть важен для будущего сотрудничества, обязательно поддерживайте с ним контакт и старайтесь наладить дружеские отношения. Это значительно облегчит дальнейшее развитие деловых связей.
Японские компании очень поддерживают личностный рост. Например, на моей нынешней работе за получение 500 баллов на TOEIC выдают бонус в размере 100.000 йен, а за 700 баллов – 300.000 йен. Кроме того, компания предлагает различные курсы для развития знаний в моей профессиональной области.
Совет узбекским женщинам, которые собираются приехать в Японию
В Японии немного узбекских женщин, но если родители осознают, что эта страна является более безопасной по сравнению с другими, то в будущем количество женщин, которые будут приезжать в Японию для работы или учёбы, увеличится.
Очень важно чётко понимать цель своей поездки. Узбекские женщины, по сравнению с мужчинами, обладают большим чувством ответственности и должны приезжать с чётким планом. Каждый человек должен иметь план на 5–10 лет. Для реализации этого плана требуются сильная воля и решимость. Япония – это развитая страна, и если вы приложите усилия и будете развиваться здесь, то сможете стать востребованными специалистами на мировой арене.