Imkoniyatlar davlati O‘zbekiston: Maeda Kimiko xonim O‘zbekistonning jozibasi va imkoniyatlari haqida
Kompaniya tashkil etish, mahalliy hayot, O'zbeklar va oila ichidagi munosabatlar haqida.
Ism sharif: Maeda Kimiko
Tug‘ilgan yili: 1997-yil, Nagasaki prefekturasi
Ta'lim: 2020-yilda APU (Ritsumeikan Osiyo Tinch okeani universiteti) bitiruvchisi
Turmush: 2022-yilda o‘zbekistonlik bilan turmush qurgan
Ish faoliyati: 2024-yilda "MAEDA JAPAN Consulting" MChJ kompaniyasini tashkil qilgan
1. O‘zingizni tanishtirsangiz.
2022-yilda APUni tamomladim va o‘zbekistonlik Hasanboy Islomov bilan turmush qurdim. 2024-yilda o‘g‘limiz Temur tug‘ildi, hozirgi vaqtda O‘zbekistonda biznes imkoniyatlarini izlamoqdamiz.
2. O‘zbekistonga kelganingizda qanday taassurotlar oldingiz?
So'nggi paytlarda O'zbekistonda yoshlar ingliz tilini o'rganish va IELTS sertifikatini olish odatiy holga aylangan. Hukumat IT sohasiga katta e'tibor qaratmoqda va elektron hukumatning rivojlanishi tez sur'atlar bilan davom etmoqda. Dasturlashni biladigan yoshlar soni yil sayin oshib bormoqda. Biroq, IT texnologiyalari hali qishloq xo'jaligi va boshqa amaliy hayotda yetarlicha qo'llanilmayotganini his qilyapman. Yaponiyaning samaradorlik va ishlab chiqarishni boshqarish bo'yicha tajribasini joriy qilish orqali O'zbekistonning qishloq xo'jaligi va boshqa tarmoqlarining ham rivojlanishiga olib keladi deb o'ylayman.
3. O‘zbekistonda kompaniya tashkil etish jarayoni qanday o‘tdi?
Kompaniya tuzishning o'zi juda oson bo'ldi. Davlat xizmatlari markaziga kompaniya tuzish uchun ariza topshirib, to'lovni amalga oshirdik va 30 daqiqada jarayon yakunlandi. Yaponiya bilan solishtirganda, eng qiyin ofis ijaraga olish bo’ldi. Namanganda ofisni ijaraga olishga urinib, dastlab internetda qidirdik, lekin biz uchun mos keladigan ofisni topa olmadik. Shuningdek, Telegram yoki Instagram kabi mahalliy ravishda keng foydalaniladigan ijtimoiy tarmoqlarda ham ko’p ma’lumotlar topolmadik. Shundan so'ng, internetda izlashni to'xtatib, erim bilan shaharda piyoda yurib qidirdik. Ko'chada binolarda "Ijaraga beriladi" deb yozilgan e'lonni ko'rib, shu raqamga qo'ng'iroq qildik va ijara shartnomasini tuzdik. Yaponiyada ijaraga olish bo'yicha ma'lumotlarni internetda juda ko'p topish mumkin, lekin O'zbekistonda hali ham turli yo'llar orqali ma'lumot yig'ish kerak bo'lyapti.
4. O'zbekistonning qishloq joylaridagi hayot qanday?
Biz Namangan viloyatining Kosonsoy tumanida yashaymiz. Bu O'zbekistonning chet hududi hisoblanadi. Qishloq joylarda supermarketlar va ko’p tarmoqli do’konlar kam, shuning uchun xaridlar asosan bozorlarda amalga oshiriladi. Supermarketlar kam bo'lganligi sababli, o'zbek tilini bilmasangiz, ko'p narsalar noqulay bo'lishi mumkin.
5. O‘zbekiston va Yaponiyaning oilaga bo’lgan munosabatlarining farqlari haqida gapirib bersangiz.
O'zbekistonliklar turmush qurgandan keyin ham, ota-onalarining uyida, ular birga yashashda davom etadilar. Aka-uka va opa-singillar har kuni ota-onalari uyiga yig'iladi, bu Yaponiyaning eski oilaviy munosabatlariga o'xshaydi. O'zbekistonda kenja farzand uyda ota-onasi bilan birga yashaydi, Yaponiyada bu mas’uliyat ko'pincha to'ng'ich o'g'il zimmasiga yuklanadi. Shuningdek, o'zbeklarda har kuni ota-onalari va haftasiga 2-3 marta aka-uka va opa-singillariga qo'ng'iroq qilish odatlari bor. Shu jihatdan, bu yerda oilaviy munosabatlar kuchli ekanligini his qildim.
6. Mahalliy aholi yaponiyaliklarga qanday munosabatda?
Kosonsoy kabi qishloq joylarda, ko'chada yurganingizda yaponlar hali ham kam uchraydiganligi sababli, odamlar sizga tez-tez qarashadi. Taksida esa ko'pincha "Siz koreysmisiz?" deb so'rashadi, lekin "Men yaponman" deb javob berganimda, hamma ijobiy munosabat bildiradi. Keksalar yaponlarni eshitganda, ko'pincha "Oshin" filmi haqida gapirishadi. Mahalliy aholining ko'zida yaponlar mehnatkash va texnologiyasi rivojlangan mamlakat sifatida kuchli tasavvurga ega.
7. O‘zbekistonliklarning kuchli va zaif tomonlari nimada deb o‘ylaysiz?
O'zbekistonliklarning kuchli jihatlari yaponlarga o'xshaydi, deb o'ylayman, bu esa ularning mehnatsevarligidir. Shuningdek, ular uchun sifatli o’qish imkoniyatlari yaratilib berilsa, o’rganish salohiyati ham yuqori. Zaif tomonlari esa, atrofdagilarning gaplariga tezda ergashishib ketishlari va pulni to’g’ri sarflash odati shakllanmaganligi uchun qiyinchiliklarga duch kelishadilar. Ko'pchilik qo'lidagi pulni darhol sarflashga moyil. Yaponiyadagi kabi bolalikdan cho'ntak puli (OKOZUKAI-bir oyda bir marta ota-onasi bolasiga beradigan pul) tizimini joriy qilib, rejalashtirilgan tarzda pul sarflash odatini shakllantirishni O'zbekistondagi barcha oilalarga taklif qilmoqchiman.
8. O‘zbekistonga tashrif buyuradiganlarga qanday maslahat berasiz?
Oʻzbekiston Yaponlarga nisbatan doʻstona munosabatda va yashash uchun qulay mamlakatdir. Chekka hududlarda faqat o‘zbek tilida gaplashiladi, shaharlarda esa rus tilidan ham foydalanishadi, lekin til bo’yicha noqulayliklar mavjud. Odamlar mehribon va shaharlarda hayot jo’shqin. Ko‘plab biznes imkoniyatlari bor deb o‘ylayman. Yaponiyaning xizmatlari va biznes modellarini olib kirib, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishiga hissa qo‘shmoqchiman. Narita va poytaxt Toshkent o‘rtasida haftada ikki marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar ham mavjud, shuning uchun O‘zbekiston haqida ozgina qiziqqan har bir kishini albatta bir marta bo’lsa ham tashrif buyurishga taklif qilaman.

Образование: Выпуск APU (Азиатско-Тихоокеанского университета Рицумейкан) в 2020 году
Я окончила APU в 2022 году и вышла замуж за Хасанбоя Исламова из Узбекистана. В 2024 году у нас родился сын Тимур, в настоящее время мы ищем возможности для бизнеса в Узбекистане.
2. Какие у вас были впечатления по прибытии в Узбекистан?
В последнее время в Узбекистане для молодежи стало распространенным изучать английский язык и получать сертификат IELTS. Правительство уделяет большое внимание IТ-сектору, и развитие электронного правительства продолжается быстрыми темпами. Число молодых людей, умеющих программировать, увеличивается с каждым годом. Однако я считаю, что информативные технологии все еще недостаточно применяются в сельском хозяйстве и других практических сферах жизни. Думаю, что внедрение японского опыта в области эффективности и управления производством приведет к развитию сельского хозяйства и других отраслей Узбекистана.
3. Как проходил процесс создания компании в Узбекистане?
Создать саму компанию было очень легко. Для открытия компании мы подали заявление в Центр государственных услуг, внесли оплату, и процесс был завершен за 30 минут. По сравнению с Японией самой сложной была аренда офиса. Изначально, пытаясь арендовать офис в Намангане, мы искали в Интернете подходящие предложения, но не смогли найти. В широко используемых социальных сетях, таких как Telegram или Instagram информации тоже было мало. После этого, мы перестали искать в Интернете и искали подходящий офис, гуляя с мужем по городу. На улице мы увидели объявление с надписью «Ijaraga beriladi» («Сдается в аренду») на одном из помещений, после чего мы позвонили по этому номеру и заключили договор аренды. В Японии информацию об аренде в изобилии можно найти в интернете, но в Узбекистане все еще необходимо собирать информацию из различных источников.
4. Какова жизнь в сельской местности Узбекистана?
Мы проживаем в Косонсойском районе Наманганской области. Это считается отдаленным регионом Узбекистана. В сельской местности супермаркеты и крупные магазины встречаются редко, поэтому покупки в основном совершаются на базарах. Из-за недостатка супермаркетов тем, кто не владеет узбекским языком, может быть неудобно совершать покупки.
5. Расскажите о различиях в отношении к семье в Узбекистане и Японии.
В Узбекистане после свадьбы супруги продолжают жить в доме родителей, оставаясь частью их семьи. Братья и сестры каждый день собираются в доме родителей, что похоже на старинные семейные традиции Японии. В Узбекистане младший ребёнок остаётся жить с родителями, в то время как в Японии эта ответственность обычно ложится на старшего сына. Кроме того, у узбеков есть привычка ежедневно звонить родителям, а братьям и сёстрам – 2–3 раза в неделю. В этом отношении, я почувствовала, что семейные отношения здесь очень крепкие.
6. Как местные жители относятся к японцам?
В сельских районах, таких как Косонсой, из-за того, что японцы встречаются крайне редко, люди на улице часто обращают на меня внимание. В такси часто спрашивают: «Вы кореянка?». Но когда я
отвечаю: «Я японка», все выражают положительную реакцию. Пожилые люди, услышав о японцах, часто упоминают фильм «Ошин». Среди местных жителей японцы ассоциируются с трудолюбием, а насчет Японии имеется представление того, что это – страна с высокоразвитой технологией.
7. Как вы считаете, в чём сильные и слабые стороны узбекистанцев?
Я думаю, что сильной стороной узбекистанцев, как и японцев, является их трудолюбие. Также у них высокий потенциал для развития, особенно если будут предоставлены качественные возможности для образования. Однако слабые стороны заключаются в том, что они легко поддаются влиянию окружающих и сталкиваются с трудностями из-за недостаточных навыков рационального обращения с деньгами. Многие склонны быстро тратить заработанные деньги. Я бы предложила всем узбекским семьям внедрить систему карманных денег, аналогичную японской (okozukai – деньги, которые родители выдают детям раз в месяц), чтобы с детства формировать привычку планировать и грамотно расходовать финансы.
8. Что бы вы посоветовали тем, кто собирается посетить Узбекистан?
Узбекистан – дружественная к японцам и комфортная для жизни страна. Однако в отдалённых регионах общаются только на узбекском языке, а в городах можно использовать также и русский, так что языковой барьер все же имеется. Люди здесь доброжелательные, а жизнь в городах – энергичная. Я думаю, что здесь есть множество бизнес-возможностей. Я хочу внести свой вклад в развитие отношений между двумя странами, привнеся японский стандарт сервиса и бизнес-модели. Между аэропортом Нарита и столицей Узбекистана — городом Ташкентом — два раза в неделю выполняются прямые рейсы, поэтому я приглашаю каждого, кто хоть немного интересуется Узбекистаном, обязательно посетить эту страну хотя бы один раз.