Yaponiyaning pensiya tizimi haqida
Yaponiyada ishlayotgan chet elliklar uchun Yaponiyaning pensiya tizimini tushunish juda muhim. Pensiya kelajakdagi hayotni ta'minlash uchun mo'ljallangan tizim bo'lib, ishlayotgan odamlar to'laydigan sug'urta badallariga asoslangan. Ushbu tizim orqali nafaqaga chiqqandan keyin yoki nogiron bo'lib qolganda yashash uchun zarur bo'lgan pulni olish mumkin bo'ladi. Pensiya tizimi Yaponiyaning ijtimoiy ta'minot tizimining bir qismi bo‘lib, O‘zbekiston kabi davlatlardan kelgan chet ellik ishchilar (shu jumladan, stajyor va maxsus malaka vizasi ishchilari) ham bu tizimga kiradi. Ushbu maqolada Yaponiyaning pensiya tizimi haqida batafsil ma'lumotlar hamda Yaponiyada ishlashda nimalarni bilishingiz kerakligi haqida tanishtirib o’tamiz.
2. Yaponiyaning pensiya tizimining tuzilishi
Yaponiyaning pensiya tizimi ikkita asosiy qismdan tashkil topgan:
1. Milliy pensiya (Basic Pension)
Milliy pensiya bu Yaponiyada yashaydigan barcha toifadagi shaxslar uchun majburiy bo‘lgan pensiya tizimidir. 20 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan Yaponiyada yashovchi har bir kishi (chet elliklarni ham qo‘shib) ushbu tizimga qo‘shilish majburiyati bor. Masalan, talabalar, yakka tartibli tadbirkorlar, frilanserlar(o’z-o’zini band qilganlar) yoki uy bekalari kabi biror kompaniya xodimi bo’lmaganlar ham milliy pensiya tizimiga qo'shiladi.
• Sug‘urta badali: 2024-yilda bu badal oyiga taxminan 17,000 iyenani tashkil etadi, lekin yildan-yilga o‘zgarishi mumkin.
• Pensiyani olish huquqi: Pensiya tizimiga qo’shilganiga 10 yildan ortiq bo’lishi kerak va   65 yoshga yetgandan keyin pensiyani olish mumkin.
2. Xodimlar pensiyasi (Employee’s Pension)
Xodimlar pensiyasi bu kompaniya xodimlari yoki davlat xizmatchilari kabi ish bilan band odamlar qo'shiladigan pensiyadir. Yaponiyada ishlaydigan chet elliklar kompaniyada ish boshlaganda, ushbu pensiyaga avtomatik tarzda qo'shiladi. Bu pensiya milliy pensiyaga qo'shimcha sifatida to'lanadi, shu sababli olinadigan pensiya miqdori milliy pensiyadan yuqori bo'ladi.
• Sug‘urta badali: Har oylik ish haqidan sug‘urta badali ushlab qolinadi, ish beruvchi yarimini va ishchi yarimini to'laydi.
• Pensiya olish huquqi: Milliy pensiya bilan bir xil, ya'ni qo’shilganiga 10 yildan ortiq muddat o’tgan bo’lib, 65 yoshga yetgandan keyin olish mumkin.
Bo’limlar
Milliy pensiya
Xodimlarning pensiyasi
Kimlar uchun mo’ljallangan
Yaponiyada yashovchi barcha odamlar (xorijliklar ham)
Kompaniya xodimlari va davlat xizmatchilari kabi ish bilan ta'minlangan shaxslar (stajyor va maxsus malaka vizasi ishchilari ham kiradi)
A’zolik majburiyati
20 yoshdan 60 yoshgacha
Mehnat shartnomasi bo’lsa avtomatik ravishda qo’shiladi
Sug’urta badali
Taxminan 17,000 yen (2024-yil)
Ish haqidan ushlab qolinadi, yarmini ishchi va yarmini kompaniya to’laydi
Pensiya olish huquqi
10 yildan ortiq a'zolik, 65 yoshdan boshlab olish mumkin
O’ziga xoslik
Talabalar, tadbirkorlar va frilanserlar ham a'zo bo'ladi
Milliy pensiyaga qo'shimcha qilinadi va oladigan pensiya miqdori ko'payadi
Pensiya tizimidan chiqishda bir martalik to’lov
mavjud (shartlar asosida)
Pensiya bo’yicha kelishuv
Yo’q
O'zbekiston bilan hali tuzilmagan
3. Yaponiyada ishlayotgan chet elliklar uchun muhim jihatlar
1. Pensiyaga qo‘shilish majburiyati
Yaponiyada chet ellik sifatida ishlayotganingizdan  qat’iy nazar, pensiya tizimiga a'zo bo'lish majburiydir. Agar siz kompaniya xodimi bo'lsangiz xodimlarning pensiya tizimiga, agar tadbirkor yoki frilanser bo'lsangiz, milliy pensiya tizimiga a'zo bo'lasiz. Stajyor yoki maxsus malaka vizasi bilan ishlaydiganlar xodimlarning pensiya tizimiga qo'shiladilar. O'zbekiston kabi pensiya tizimi farq qiladigan mamlakatlardan kelganlar uchun Yaponiya pensiya tizimi murakkab tuyulishi mumkin, ammo bu qonun bilan belgilanganligi sababli, a'zolik zarur.
1. Pensiya tizimidan chiqqaningizda, to’lovlar qaytariladi
Yaponiyada bir necha yil ishlaganidan so‘ng o‘z yurtiga qaytadigan chet elliklar, pensiya tizimidan chiqish va bir martalik to‘lov olish uchun ariza berishlari mumkin. Bu tizim Yaponiyada to‘langan pensiya sug‘urta badallarining bir qismini qaytarib beradi.
• Shartlar: Bu, Yaponiyani tark etishdan oldin pensiya sug'urtasi badallarini 6 oydan ortiq to'lagan va pensiya olish huquqiga ega bo'lish muddati (10 yildan ortiq)ga yetmaganlar uchun amal qiladi.
• Rasmiylashtirish tartibi: Vatanga qaytganingizdan keyin, 2 yil ichida ariza topshirish kerak. Ariza topshirish uchun pasport, yashash guvohnomasi, pensiya daftarchasi kabi hujjatlar talab qilinadi.
1. Pensiya tizimi bo’yicha kelishuvlar
Yaponiya ko'plab mamlakatlar bilan pensiya kelishuvlarini tuzgan, ammo 2024-yil  holatiga ko'ra, Yaponiya hali O'zbekiston bilan pensiya bo’yicha kelishuv shartnomasini tuzmagan. Biroq, pensiya kelishuvi tuzilganda, Yaponiyada to'langan pensiya sug'urtasi badallarini O'zbekistonning pensiya tizimiga o'tkazish mumkin bo'lishi mumkin. O'zbekiston bilan pensiya kelishuvi bo'yicha rivojlanish bosqichlarini kuzatib borish muhimdir.
4. Yaponiyaning pensiya tizimi kelajakda hayotni ta’minlash uchun muhim tizimdir
Yaponiyaning pensiya tizimi Yaponiyada ishlaydigan chet elliklar uchun ham kelajakdagi hayotini qo'llab-quvvatlashda muhim tizim hisoblanadi. Ishlash davrida pensiya sug'urtasi badallarini to'lash majburiyati mavjud, biroq kelajakda pensiya tizimidan chiqqanda bir martalik to'lovni olish imkoniyati ham bor, agar uzoq muddat Yaponiyada ishlagan bo'lsangiz, pensiyani olish huquqini ham qo'lga kiritasiz. O'zbekistonliklar ham, Yaponiyaning pensiya tizimi haqida tushunchaga ega bo’lib, tegishli tartiblarni bajarish orqali, hech qanday xavotirlarsiz Yaponiyada ishlash imkoniyatiga ega bo'lishlari mumkin.
Pensiya bilan bog‘liq aniq savollar yoki tartiblar haqida ish joyingizdagi kadrlar bo‘limi yoki Yaponiya pensiya tizimini nazorat qiluvchi organga murojaat qilishingizni tavsiya etamiz.

Пенсионная система Японии
Иностранцам, работающим в Японии, важно понимать японскую пенсионную систему. Пенсия – это система, обеспечивающая людей финансовыми средствами после выхода на пенсию или в случае инвалидности. Она является частью социальной системы Японии и охватывает иностранных рабочих (включая тех, кто работает по визам «Технический стажёр» и «Специальные навыки»), в том числе и узбекистанцев. В этой статье мы подробно рассмотрим основные аспекты пенсионной системы Японии, на которые необходимо обратить внимание иностранцам.
2. Основная структура пенсионной системы Японии
Пенсионная система Японии строится на двух основных компонентах:
Государственная пенсия (国民年金 (kokumin nenkin), Basic Pension)
Все люди, проживающие в Японии, обязаны вступить в эту пенсионную систему. Это относится ко всем лицам, включая иностранцев, в возрасте от 20 до 60 лет. Например, студенты, самозанятые, фрилансеры и домохозяйки, и иные лица, даже те, кто не работает на компанию также обязаны присоединиться к системе.
Взносы: В 2024 году взнос составляет около 17,000 йен в месяц, но может изменяться ежегодно.
Право на получение пенсии: Чтобы получать пенсию после 65 лет, необходимо платить взносы не менее 10 лет.
Трудовая пенсия (厚生年金 (kosei nenkin), Employee's Pension)
Трудовая пенсия (厚生年金) – это пенсионная система, в которую вступают работники компаний и государственные служащие. Иностранцы, работающие в Японии, автоматически вступают в эту пенсионную систему при устройстве на работу в японскую компанию. Она выплачивается поверх государственной пенсии, и её сумма выше, чем у государственной (kokumin nenkin).
Взносы: Работодатель и работник делят пополам ежемесячные взносы, которые удерживаются из зарплаты.
Право на получение пенсии: Для получения пенсии также требуется платить взносы не менее 10 лет, и ее можно получить после 65 лет.
Государственная пенсия (Basic Pension) | Трудовая пенсия (Employee's Pension) | |
Лица, в нее вступающие | Все, кто проживает в Японии (включая иностранцев) | Лица, трудоустроенные на постоянной основе, включая сотрудников компаний и государственных служащих (в том числе стажёры и обладатели визы «Специальные навыки») |
Обязательство по вступлению | От 20 до 60 лет | Автоматическое вступление при наличии трудового договора |
Страховой взнос | Около 17.000 иен (2024 год) | Удерживается из зарплаты, расходы делятся поровну между работником и компанией |
Право на получение пенсии | Право на получение пенсии после 10 лет участия, начиная с 65 лет | Право на получение пенсии после 10 лет участия, начиная с 65 лет |
Особенности | Студенты, самозанятые и фрилансеры также обязаны вступать | Начисляется сверх национальной пенсии, что увеличивает сумму выплат |
Система единовременной выплаты при выходе | Имеется (при выполнении условий) | Имеется (при выполнении условий) |
Пенсионное соглашение | Отсутствует | С Узбекистаном соглашение не подписано |
3. Важные моменты для иностранных работников в Японии
Обязательное участие в пенсионной системе
При работе в Японии, даже для иностранцев участие в пенсионной системе является обязательным. Если вы являетесь наёмным работником, то должны вступить в систему трудовой пенсии (厚生年金), а если вы самозанятый или фрилансер, то обязаны участвовать в системе национальной пенсии (国民年金). Лица, работающие по визам стажёра или специальным навыкам, также должны быть участниками системы трудовой пенсии. Для граждан стран, таких как Узбекистан, где пенсионные системы отличаются, японская система может показаться сложной, но участие в ней является обязательным согласно закону.
Единовременная выплата при выезде из страны (脱退一時金制度)
Иностранцы, которые проработали в Японии несколько лет и возвращаются на родину, могут получить единовременную выплату – частичное возвращение взносов.
Условия получения: Чтобы претендовать на выплату, необходимо уплатить взносы за более чем 6 месяцев, но не достичь 10-летнего минимального стажа для получения пенсии.
Процесс получения: Заявление на выплату подаётся в течение 2 лет после выезда из Японии. Для подачи заявления необходимы паспорт, карта резидента и пенсионное удостоверение.
Пенсионные соглашения
Япония заключила пенсионные соглашения с рядом стран, но на 2024 год такого соглашения с Узбекистаном нет. Однако, если пенсионное соглашение будет заключено, возможно, что уплаченные в Японии пенсионные взносы смогут быть переведены в пенсионную систему Узбекистана. Важно следить за развитием пенсионного соглашения с Узбекистаном в будущем.
4. Пенсионная система Японии как важная часть обеспечения будущего
Пенсионная система Японии является важной поддержкой для иностранцев, работающих в Японии, в том числе для их будущей жизни. В течение периода работы существует обязанность по уплате пенсионных взносов, но в дальнейшем можно получить единовременное пособие при выходе из системы, а в случае длительной работы в Японии можно также приобрести право на получение пенсии. Граждане Узбекистана, работающие в Японии, могут быть уверены в своей будущей жизни, если поймут японскую пенсионную систему и пройдут все необходимые процедуры.
По конкретным вопросам о пенсиях и процессах оформления рекомендуется обращаться в отдел кадров вашего работодателя или в Японское пенсионное агентство.