• Direktor va Boshqaruvchi: Shogo Aoki
• Ofislar, maktablar, shifoxonalar, jamoat ob'ektlari, fabrikalar va boshqalarni mahsulot bilan ta'minlash.
• Mahalliy ofis mebellarini sotish kompaniyalariga OEM yetkazib berish
• Yillik savdo: 1,6 mlrd yena
• “Yaponiyada ishchilarni qo‘llab-quvvatlash” falsafasiga asoslangan biznesni yuritmoqda
(Intervyu yapon tilida)
1. O'zbekistondagi biznesingiz haqida gapirib bering.
2021-yilda kompaniyamiz O‘zbekistonda “ACES JAPAN” nomli mahalliy sho‘ba korxonasini tashkil etdi va Toshkentdagi “Arcamebel” savdo majmuasida ko‘rgazma zalini ochdi. Yaponiyadan keltirilgan ofis mebellarini sotamiz. Kelgusi yildan (2025-yil) “Yaponiya sifati” ofis kreslolarini o‘zimizda ishlab chiqarishni rejalashtirganmiz va hozirda tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bundan tashqari, O‘zbekistonda ko‘plab iqtidorli kadrlar mavjud bo‘lganligi sababli, biz ularga Yaponiyada muvaffaqiyatga erishish uchun yordam bermoqdamiz. Tarjima va tarjimon xizmatlarini ko'rsatish ham buning bir qismidir.
2. O'zbekiston biznesiga qanday kirib qoldingiz?
Yaponiya aholisi kamayib bormoqda va ofis kreslolariga talab ham kamaymoqda. Shu sababli, biz chet eldagi savdo yo’llarimizni kengaytirish maqsadida Tailand va Vetnam kabi Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarini ko'rib chiqdik, ammo u yerda raqobat allaqachon kuchli edi va biz u erda biznesni kengaytirishning afzalliklarini ko'ra olmadik. Bunday sharoitda biz O‘zbekistonga e’tibor qaratdik, chunki Nagoya shahri Toshkent shahri bilan hamkorlik shartnomasiga ega.
2017-yilda Yaponiya yoshlar savdo palatasi (JCI JAPAN) prezidenti bo‘lib ishlaganimda O‘zbekiston bilan aloqa qilish imkoniga ega bo‘ldim va keyinchalik bu mamlakatga tashrif buyurganimda, O’zbekiston tez rivojlanayotgan davlat ekanini his qildim. Bundan tashqari, bu yerda yuqori sifatli ofis kreslolari hali ishlab chiqarilmaganini bildik va bozorni egallashga qaror qildi.
3. O‘zbekistonda tadbirkorlik faoliyatini boshlashda qanday qiyinchiliklar bor?
Avvalo, biz uchun mahalliy hamkorni topish eng qiyin ish ekanligini his qilaman. O‘zbekistonda juda ko‘p o‘ziga xos qoidalar mavjud bo‘lgani uchun yapon kompaniyalari uchun o’zlari faoliyat olib borish qiyin va ishonchli hamkor bo‘lishi juda muhim. Ayni paytda biz hali ham yaxshi hamkor topmadik va hali ham izlayapmiz.
Yana bir masala shundaki, O‘zbekistonda sanoat standartlari mavjud bo‘lsa-da, ularni kafolatlash uchun zarur bo‘lgan muvofiqlikni baholash hali mukammallashmagan. Shuning uchun iste'molchilarga yuqori sifatli yapon mahsulotlarining ustunligini tushuntirish qiyin. O‘zbekistonda sanoat standartlarini o‘rnatish barcha yapon kompaniyalari uchun umumiy muammo hisoblanadi.
Ushbu muammolarni hal qilish uchun biz O‘zbekiston Texnik Standartlarini tartibga solish agentligi bilan hamkorlikda kadrlarni sinovdan o‘tkazish bo‘yicha o‘quv dasturini amalga oshirmoqdamiz. Bu dastur uchinchi yil davom etmoqda va kelgusida ham buni davom ettirishga umid qilamiz.
4. O‘zbekiston kadrlarining xususiyatlari, kuchli va zaif tomonlari haqida qanday fikrdasiz?
O‘zbekiston xalqi Yaponiyani yaxshi ko’radi va bizga har doim do‘stona munosabatda bo’lishadi. Biroq, ishchilar loyiha haqida hisobotlar ko'pincha taqdim etishmaydi va faqat muammo yuzaga kelgandan keyin xabar qilinishi ko’p hollarda uchraydi. Yaponiyaliklar oraliq hisobotlarga katta ahamiyat berishadi, shuning uchun menimcha, bu nuqta yaxshilansa yaponlar bilan ishlash osonlashadi. Yana bir masala O’zbekistonda ishlash degan tushuncha hali yaxshi rivojlanmagan.
Mening shaxsiy muammom shuki, O‘zbekistondan Yaponiyaga kelayotganlar uchun “Halol” restoranini topish qiyin.
5. Agar qo’l ostingizdagi rahbarlar/xodimlar sizdan nima uchun O'zbekiston deb so'rashsa, qanday javob bergan bo'lardingiz?
O‘zbekiston “Osiyo ochilmagan qirrasidir” deb javob berdi. Taxminan 36 million aholi va har yili 1 millionga yaqin yangi tug'ilgan chaqaloqlar bu juda yaxshi. Ayniqsa, yuqori sifatli ofis kreslolari hali ishlab chiqarilmaganligi sababli, biz birinchi navbatda ustunlikni kiritishimiz mumkin.
Kompaniyamiz 1947-yildan beri ofis kreslolarini ishlab chiqarish tajribasiga ega va Yaponiyaning yuqori iqtisodiy o'sish davrida ofis muhitidagi o'zgarishlarni yaxshi biladi. O‘zbekiston hozir o‘sish davrida va biz bu tajribadan foydalanishim mumkinligini his qilaman.
Qolaversa, O‘zbekistonda “Made in Japan” brendi mustahkam bo‘lib qolmoqda va mahalliy mijozlar bizning mahsulotlarimizni faqat shu ishonch asosida ham sotib olishmoqda. Bu yapon kompaniyalari uchun katta ustunlikdir.
6. O'zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirayotgan yapon kompaniyalariga tilaklaringiz.
Menda O‘zbekistonga kirishni rejalashtirayotgan kompaniyalar uchun uchta taklif bor.
1. Yaxshi hamkor toping
Mahalliy hamkorlar chet el bozoriga kirish uchun muhim ahamiyatga ega. Bu masalada shoshilmang, vaqt ajratib yaxshi sherikni toping.
2. Inson resurslarini ta’minlash
Bir o’zingiz biror natijaga erishishingiz qiyin. Dastlabki bosqichda ishonchli mahalliy va yapon kadrlarni rivojlantirish muhim ahamiyatga ega.
3. Bir nechta rejalarga ega bo'ling
O‘zbekiston jadal o‘sishni boshdan kechirar ekan, har jabhada o‘zgarishlar tez-tez bo’lib turadi. Agar A plan amalga oshmasa, B va C planlarni tayyorlash muhimdir.
O‘zbekiston yuqori iqtisodiy o‘sish davrida biznes imkoniyatlariga boy mamlakatdir. Hozir biz Yaponlar olg’a harakatlanadigan vaqt. Umid qilamizki, ko'plab yapon kompaniyalari bizga qo'shilib, Team Japan sifatida o'sib borayotgan O’zbekiston bozoriga kirib kelishadi.

・Годовой объём продаж: около 1,6 миллиарда иен
В 2021 году мы основали местную дочернюю компанию «ACES JAPAN» в Узбекистане и открыли шоурум в торговом центре «Arkamebel» в Ташкенте. Мы продаём офисную мебель, импортированную из Японии. С 2025 года планируем начать производство офисных кресел «Японского качества» непосредственно в Узбекистане — в данный момент идёт подготовка. Кроме того, в Узбекистане много талантливых кадров, и мы также поддерживаем их, чтобы они могли реализовать себя в Японии. Предоставление услуг перевода и устного перевода также входит в эту поддержку.
2. Как вы пришли к идее развивать бизнес в Узбекистане?
В Японии наблюдается снижение численности населения, и спрос на офисные кресла также снижается. Поэтому мы изучили возможности расширения рынка за рубежом — в Таиланде, Вьетнаме и других странах Юго-Восточной Азии, но в этих регионах уже высокая конкуренция и сложно ожидать преимущества. На фоне этого мы обратили внимание на Узбекистан благодаря тому, что город Нагоя заключил партнёрское соглашение с Ташкентом.
В 2017 году, когда я занимал должность президента Молодёжной торговой палаты Японии (JCI JAPAN), у меня появилась возможность установить контакты с Узбекистаном. Позже, посетив эту страну, я почувствовал, что Узбекистан является быстро развивающимся государством. Более того, узнав, что производство высококачественных офисных кресел там ещё не налажено, я решил, что у нас есть возможность первопроходца, и принял решение выйти на рынок.
3.С какими трудностями вы столкнулись при запуске бизнеса в Узбекистане?
Самым трудным оказалось найти местного партнёра. В Узбекистане много уникальных правил, и выход на рынок только японскими силами крайне затруднителен — надёжный партнёр абсолютно необходим. На данный момент мы ещё не нашли идеального партнёра и продолжаем поиски.
Ещё одна проблема заключается в том, что, несмотря на наличие в Узбекистане промышленных стандартов, система оценки соответствия, необходимая для их обеспечения, ещё не совершенна. Поэтому трудно донести до потребителей преимущество высококачественной японской продукции. Развитие промышленных стандартов в Узбекистане — это общая задача для всех японских компаний.
Чтобы преодолеть эти трудности, мы сотрудничаем с Агентством по техническому регулированию Узбекистана и реализуем программу подготовки специалистов по испытаниям. Сейчас идёт уже третий год этого проекта, и мы планируем продолжать его в будущем.
4. Каковы особенности, сильные и слабые стороны узбекских кадров?
Люди в Узбекистане доброжелательны и хорошо относятся к Японии. Но часто они не делают промежуточных отчётов, и о проблемах сообщают только после того, как они уже произошли. Поскольку японцы придают большое значение промежуточным отчётам, было бы хорошо, если бы этот аспект улучшился. Кроме того, одной из проблем остаётся недостаточное обучение в отношении трудовой дисциплины, а также то, что осознание важности повышения качества пока не получило широкого распространения. Из личных трудностей могу отметить, что довольно сложно найти рестораны с халяль-меню для гостей из Узбекистана.
5. Как бы вы ответили на вопрос руководства или сотрудников: «Почему именно Узбекистан?
Население составляет около 36 миллионов человек, и ежегодно рождается около миллиона младенцев — потребности быстро растут. Особенно стоит отметить, что высококачественные офисные кресла ещё не производятся внутри страны, что создаёт возможности для первых игроков на рынке.
Наша компания имеет опыт производства офисных кресел с 1947 года и хорошо знакома с изменениями в офисной среде Японии в эпоху её бурного экономического роста. Узбекистан сейчас находится в аналогичной фазе роста, и мы уверены, что можем применить наш опыт.
Кроме того, бренд «Сделано в Японии» по-прежнему очень силён в Узбекистане — местные клиенты покупают продукцию, доверяя только этому имени. Это наше большое преимущество.
6. Ваши советы японским компаниям, рассматривающим выход на рынок Узбекистана .
1.Найти хорошего партнёра
Без местного партнёра выйти за рубеж практически невозможно. Не торопитесь и потратьте время, чтобы найти наилучшего партнёра.
2.Обеспечить кадры
Если выходить в одиночку — легко остаться без поддержки. Важно с самого начала растить надёжные кадры как на месте, так и в Японии.
3.Иметь несколько планов
Узбекистан стремительно развивается, и изменения происходят быстро. Нужно заранее подготовить План Б и План C на случай, если первоначальный план не сработает.
Узбекистан — это страна, полная бизнес-возможностей, как Япония в период своего бурного роста. Сейчас — самое подходящее время для вызова. Давайте вместе, как команда Японии, осваивать этот растущий рынок.