Mehnat migratsiyasining bosqichlari va bandlik agentliklarning majburiyatlari
Bandlik agentliklari ikkita turga bo‘linadi. Bular, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi va xususiy bandlik agentliklari hisoblanadi. Bu tashkilotlar jo‘natishning barcha bosqichlarida shartnoma tuzilgan ish izlovchilarga nisbatan ma'lum majburiyatlarni o‘z zimmalariga oladi, shuning uchun ularning majburiyatlarini oldindan bilib oling va kerak bo‘lganda majburiyatlarning bajarilishini talab qiling.
1. Bo'sh ish o‘rinlari e’lon qilish bosqichi
• Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi bo’sh ish o‘rinlarini Migratsiya agentligining veb-saytida va Telegram kanalida e’lon qiladi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi veb-sayti (Ma’lumot manbasi olingan kun: 2026-yil 10-mart)
Migratsiyasi agentligining rasmiy Telegram-kanali (Ma’lumot manbasi olingan kun: 2026-yil 10-mart)
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligida bo’sh ish o‘rinlariga ariza topshirish uchun rezyume tayyorlash zarur. Bo’sh o‘rinlari e’lonida "Ariza" tugmasini bosganingizda, OneID - Yagona identifikatsiya tizimiga o‘tasiz. OneIDga kirganingizdan so‘ng, rezyume avtomatik ravishda yaratiladi, lekin davlat tomonidan boshqarilmaydigan ma’lumotlar (masalan, chet tillaridagi malaka sertifikatlari) o‘zingiz qo‘shishingiz kerak. Rezyume, odatda, pasport ma’lumotlari, turmush o‘rtog‘ining borligi yoki yo‘qligi, telefon raqami, manzil, tajriba (ta’lim, ish tajribasi), xorijdagi tajriba, yuz rasmi kabi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi.
• Xususiy bandlik agentliklari
Xususiy ishga joylashtirish tashkilotlari o‘zlarining Telegram kanallari va ariza topshirish platformalarida ish o‘rinlarini e’lon qiladi yoki o‘zlari boshqaradigan yapon tili maktabida o‘qiyotgan talabalar va ularning tanishlari yoki qo‘shnilariga e’lon qilib, mehnat migrantlarini yig‘adi.
Bu bosqichda pul masalalari yuzaga kelishi mumkin, shuning uchun ehtiyot bo‘ling. 2024-yil avgust holatiga ko‘ra, xususiy ishga joylashtirish tashkilotlari faqat ma’lumot taqdim etish va maslahat xizmatlari uchun haq olishi mumkin. Ushbu summalar, Bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 1 baravarini (2026-yil mart oyi holatiga ko'ra 412,000 so‘m) tashkil qiladi. Xususiy bandlik agentliklari fuqarolardan xizmat haqi olmasligi kerak! Barcha xarajatlarni ish beruvchi tomon qoplashi kerak.
Boshqa tomondan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni, 04.04.2024 yildagi PF-59-songa binoan, hozirgacha xususiy bandlik agentliklari talab qila olmagan ishga joylashtirish xizmatlari haqini kelajakda talab qilish imkoniyati mavjud, shuning uchun ehtiyot bo‘ling.
2. Talabgorlarni ketishdan oldin moslashtirish
Bandlik agentliklari xorijdagi ish beruvchilar bilan kelishuvga erishgandan so‘ng, arizachilar bilan shartnoma tuzadi. So‘ngra, Bandlik agentliklari arizachilarni ta’lim, trening va moslashtirish dasturlaridan oldindan o‘tkazishi kerak. Xususan, 1) mehnat shartnomasi bilan tanishtirish (mehnat shartnomasining loyihasi, yashash va mehnat sharoitlarini tushuntirish, shartnoma shartlari bo‘yicha rozilik olish), 2) tibbiy tekshiruv (tuberkulyoz, ruhiy kasalliklar, jinsiy yo‘l bilan yuqadigan kasalliklar, giyohvandlik mavjudligini aniqlash), 3) (zarur bo‘lsa) vizani olishda yordam, 4) qisqa muddatli treninglar (chet tillar, ishlash mamlakatining an’analari va qonunlari, xavfsizlik texnikasi, diniy ekstremizm va terrorizmni oldini olish, jinsiy yo‘l bilan yuqadigan kasalliklar va OIV infeksiyalarini oldini olish), 5) arizachining hayoti va sog‘lig‘ini sug‘urtalash tartibini tashkil etish zarur.
3. Ishga yuborishdan so‘ng qiyinchiliklar yuzaga kelganda
Belgilangan joyga kelgach, yuboruvchi tashkilot talabgorlar ishga joylashtirilgunga qadar ularni zarur shart-sharoitlar bilan ta’minlash choralarini ko‘radi (patent, kirish yo‘riqnomasi, yashash, tibbiy ko‘rikdan o‘tish va hokazo.).
Shuningdek, arizachining kelishidan so‘ng, qabul qiluvchi tomon va’da qilingan ijtimoiy qulayliklar, yashash sharoitlari, maosh to‘lash shartlari yoki boshqa shartlarni ta’minlamasa, bandlik agentliklari arizachini boshqa xorijiy ish beruvchiga ishga joylashtirish uchun shoshilinch choralar ko‘radi. Agar shoshilinch choralar ko‘ra olmasa, bandlik agentliklari arizachini o’z vataniga qaytarish majburiyatini oladi.
Agar ish beruvchi mehnat shartlarini (maosh to‘lovi, inson qadr-qimmatiga mos yashash va mehnat sharoitlari) bajarmayotganini sezsangiz, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligiga murojaat qilishingiz mumkin. Shuningdek, Yaponiyadagi O'zbekiston elchixonasi yoki Tokioda ochilishi rejalashtirilayotgan Migratsiya boshqarmasi ofisiga ham murojaat qilish mumkin (ushbu ofisning ochilishi haqidagi yangiliklarni kuzatib boring).

Этапы трудовой миграции и обязательства отправляющих организаций
Организации по отправке трудовых мигрантов делятся на два типа: Агентство по внешней трудовой миграции и частные агентства занятости, направляющие граждан Республики Узбекистан в трудовую миграцию за рубеж. Эти организации несут определённые обязательства перед соискателями на всех этапах отправки, поэтому важно заранее узнать о них и при необходимости требовать их исполнения.
1. Этап набора соискателей
Агентство по внешней трудовой миграции
Агентство по внешней трудовой миграции публикует вакансии на своем веб-сайте и в Telegram-канале.
Для подачи заявки на вакансию через Агентство по внешней трудовой миграции необходимо создать анкету. Нажав на кнопку «Заполнить анкету», вы попадёте на OneID - единую систему идентификации. После входа в OneID анкета создается автоматически, однако информацию, которая не управляется государством (например, сертификаты о знании иностранных языков), нужно вносить самостоятельно. В резюме обычно включаются данные паспорта, наличие супруга(и), номер телефона, адрес, образование, опыт работы, а также фото.
Частные агентства занятости
Частные агентства по трудоустройству набирают работников путем различных способов: через свои каналы Telegram, платформы для подачи заявок, а также через свои японские школы или посредством объявлений среди знакомых и соседей тех, кто уже выехал на работу в Японию через эти агентства.
На этом этапе есть вероятность возникновения денежного вопроса, поэтому будьте бдительны. Согласно законодательству на август 2024 года, частные агентства могут брать плату только за информационные и консультационные услуги. Эта сумма составляет одну базовую величину (340.000 сумов). Частные агентства занятости не могут взимать плату за услуги трудоустройства с физических лиц! Все расходы несет принимающая компания.
Однако, согласно Указу Президента Республики Узбекистан № УП-59 от 04.04.2024 г., частные агентства могут получить право взимать плату за услуги трудоустройства в будущем. Поэтому, если частное агентство занятости потребует у вас плату за предоставляемые услуги, вы можете потребовать взамен предоставление оснований данных требований.
2. Предвыездная адаптация соискателей
После заключения соглашения с иностранным работодателем отправляющие организации заключают договор с соискателем. Далее они организуют образовательные и адаптационные программы, которые включают: 1) ознакомление с трудовым договором (проект договора, объяснение условий жизни и работы, получение согласия на условия договора), 2) медицинский осмотр (на наличие туберкулёза, психических заболеваний, венерических болезней, наркотической зависимости), 3) при необходимости помощь в получении визы, 4) краткосрочное обучение (иностранный язык, традиции и законы страны, куда направляется работник, техника безопасности, профилактика религиозного экстремизма и терроризма, профилактика венерических и ВИЧ-инфекций), 5) организацию страховки жизни и здоровья.
3. В случае возникновения трудностей после отправки…
По прибытии в пункт назначения направляющая организация принимает меры по обеспечению необходимых условий для соискателей до момента трудоустройства (патент, вводный инструктаж, проживание, медицинское освидетельствование и др.).
Если по прибытии соискателя принимающая сторона не может предоставить обещанные социальные условия, условия проживания, оплаты труда или другие условия, направляющая организация обязана принять экстренные меры для трудоустройства соискателя у другого иностранного работодателя. В случае невозможности таких мер, направляющая организация обязана вернуть соискателя на родину.
Если работодатель не соблюдает условия труда (выплата заработной платы, достойные условия жизни и труда), вы можете обратиться в Агентство по внешней трудовой миграции. Также можно обратиться в посольство Узбекистана в Японии или в офис Агентства по внешней трудовой миграции, который планируется открыть в Токио (следите за новостями по открытию данного офиса).