O'zbekistonda faoliyat yuritayotgan Yaponiya mehmonxona sohasidagi kadrlar strategiyasi
2024-yil 18-aprel kuni O'zbekistonda mehmonxona biznesini rivojlantirayotgan Yaponiyaning sho'ba korxonasi HHH Central Asia vakili Umarov Maruf bilan GROW loyihasi a'zolari uchrashuv o'tkazishdi. Ushbu uchrashuv davomida kompaniyaning O'zbekistonda amalga oshirayotgan biznesi va kadrlar tayyorlash strategiyasi haqida fikr almashildi.
HHH Central Asia, 2020-yilda H.I.S Hotel Holdings Co. Ltd (Yaponiya) tomonidan 100% sarmoya bilan tashkil etilgan va Toshkentda "Inspra S" mehmonxonasini qurgan. 2021-yilda, pandemiya davrida xizmat ko'rsatishni boshlagan mehmonxona, shunga qaramay, daromad keltirgan va o'z aksionerlariga foyda yetkazgan. Vakil Umarovning so'zlariga ko'ra, pandemiya davrida erishilgan muvaffaqiyat kompaniyaning o'sishiga katta hissa qo'shgan.
Kompaniya faoliyatini boshlaganida malakali kadrlarni jalb qilishda qiyinchiliklarga duch kelgan. Shundan so'ng, kompaniya o'ziga xos kadrlar strategiyasini joriy etgan bo'lib, kadrlar o'z ishi va malakasini oshirishi uchun 10 yillik ish bilan ta'minlash tizimini yo'lga qo'ygan. O'zbekistonda kadrlarning ko'chishi yuqori bo'lib, ko'p hollarda o'qitilgan kadrlar boshqa joylarga ketib qoladi. Bu muammoning oldini olish uchun kompaniya uzoq muddatli ish bilan ta'minlashni maqsad qilgan.
O'zbekiston sayyohlik resurslariga boy bo'lib, kelajakda turizm sohasi uchun malakali kadrlarga talab ortishi kutilmoqda. Umarov Maruf GROW loyihasi doirasida, Yaponiya kabi rivojlangan mamlakatlarda tajriba to'plab, O'zbekistonga qaytgach, bu tajribani amalda qo'llashga yordam beruvchi tizim yaratishni rejalashtirayotganini ta'kidladi va loyihaga umid bildirdi.

Визит в компанию HHH Central Asia LLC
18 апреля 2024 года состоялась встреча между Умаровым Маруфом, являющимся представителем компании HHH Central Asia (дочернего предприятия японской компании), которая занимается гостиничным бизнесом в Узбекистане и членами проекта GROW. На этой встрече стороны обменялись мнениями о бизнесе, который компания ведет в Узбекистане, и о стратегии развития кадров.
Компания HHH Central Asia была основана в 2020 году со 100% капиталом H.I.S Hotel Holdings Co. Ltd (Япония) и построила в Ташкенте отель «Inspra S»
Однако, по его словам, на начальном этапе компания сталкивалась с трудностями в обеспечении квалифицированными кадрами. Впоследствии была введена собственная кадровая стратегия, гарантирующая трудоустройство на 10 лет. В Узбекистане наблюдается высокая текучесть кадров, и часто случается, что обученные сотрудники переходят в другие компании. Внедрив стратегию долгосрочного трудоустройства, компании удалось предотвратить данную проблему.
Узбекистан обладает богатыми туристическими ресурсами, и ожидается, что спрос на квалифицированные кадры в туристической отрасли будет расти. Господин Умаров выразил надежду, что удастся создать систему, при которой сотрудники смогут несколько лет набираться опыта в развитой туристической индустрии Японии, а затем вернуться в Узбекистан и применить полученные знания. Он также выразил ожидания в отношении проекта GROW, на его успешную реализацию.