Yong'indan himoya qilish va issiqlik izolyatsiyasi ishchisi sifatida faoliyat yuritayotgan vatandoshimiz
Sinchkovlik bilan tekshirish, bu yapon ish yuritish usulidir!
Ahrorjon Yusufjanov
Tug'ilgan joyi: Namangan
Yoshi: 31
Tashkilot: Kantou (Tokyo atrofi) mintaqasidagi qurilish kompaniyasi
Vazifasi: Yong'indan himoya qilish va issiqlik izolyatsiyasi ishi
Rossiyada o'qish va ishlash
O’zimizni Namangan elektrotexnika kollejini tamomlagach, Moskva shahriga o'qishga ketdim va universitetda o'qidim. Rossiyada o'qish davrida, Markaziy Osiyodan kelgan odamlar ko'p ishlaydigan qurilish maydonlarida vaqtincha ishlaganman. Shundan so'ng, 2016-yilda universitetni tugatib Moskva shahridagi nemis kompaniyasi CADning marketing bo'limida ishladim. 2018-yilda O'zbekistonga qaytib, Namangan universitetida ishladim, so'ngra maishiy texnika do'konlarida faoliyat yuritganman.
Yaponiyada ishlashga turtki va ishga jo’nash jarayoni
Amakim Yaponiyada o’qiganligi uchun, men ham Yaponiyaga qiziqar edim. Yaponiyada ishlash istagida do'stimning tavsiyasi bilan Tashqi mehnat migratsiya agentligining Telegram kanaliga a'zo bo'ldim. Bir kuni, Yaponiyada ishlash haqidagi e'lonni ko'rib, ariza berdim. Yaponlar bilan birinchi marta suhbatlashishim bo'lganligi va hayajonlanganligim sababli, birinchi suhbatda muvaffaqiyatsizlikka uchradim. Keyinchalik, suhbatga tayyorgarlik ko’rdim va qayta ariza topshirib bu safar suhbatdan muvaffaqiyatli o’tdim. Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tgach, 3 oy davomida yapon tili va Yaponiyada ishlash haqida ta’lim oldik. O'zbekistondagi jo'natuvchi tashkilot Tashqi mehnat migratsiya agentligi bo'lganligi sababli, to'lovlar arzon bo'ldi va barcha xarajatlar jami 3,3 million so'mni tashkil etdi. Yaponiyaga kelgach, bir oylik o'quv mashg'ulotlaridan o'tdim va keyin asosiy ish joyiga tayinlandim.
Yaponiyadagi ish jarayoni tafsilotlari
Ishga tayinlanganimga bir yil bo’ldi. Hozirda, men bilan birga, 5 nafar o'zbekistonlik hamkasblarim ishlamoqda. Har kuni ertalab soat 8:00 da ishga kelaman va ishni boshlash uchun tayyorgarlik ko’raman. Ish vaqti kech soat 17:00 gacha davom etadi, bundan tashqari tushgacha va tushdan keyin bir martadan tanaffuslar mavjud. Oylik qo'shimcha ish vaqti mavsumga qarab o'zgaradi, lekin o'rtacha 10-20 soat atrofida. Ish vazifam binolarni yong'indan himoya qiladigan yong’inga chidamli izolyatsiyasini amalga oshirishdir. Bino ustiga chiqish, jismoniy mehnat talab qiladigan ish bilan shug'ullanaman va bu menga juda mos keladi. Kimyoviy modda bo’lgan yong'inga qarshi bo'yoqlardan foydalanishim sababli, xavfsizlik uchun bosh kaskasi, niqob va qo'lqoplardan foydalanamiz.
Harbiy intizom bilan ishlaydigan yapon qurilish korxonalari
Men Yaponiyaga kelishdan oldin Rossiya va Turkiyada ham ishlaganman. Rossiyada, qurilish hududlarida prorab (hudud nazoratchisi) katta qaror qabul qilish huquqiga ega, ammo Yaponiyada qurilishda qanaqadir o'zgarish kerak bo'lsa, hudud nazoratchisi darhol qaror qabul qilmaydi, balki avval yig'ilish tashkillashtiradi. Barcha aloqador shaxslarning fikrlarini tinglab, so'ngra direktorga xabar qilinadi va qaror qabul qilinadi. Bu jarayon orqali, qurilish jarayonida o'zgarishlar minimal darajada bo'lishi uchun, boshidan oxirigacha loyiha hujjatlarga asoslanib quriladi. Bir kishining o’zboshimcha qarori bilan ishni davom ettirishning imkoni bo'lmaganligi sababli, Yaponiyadagi qurilish maydonlarida haqiqiy harbiy intizom hukm suradi. Yaponiyada qurilish maydonlarining xavfsizlikni ta'minlashi Rossiyadan katta farq qiladi, deb o'ylayman.
Daromad: 180,000-190,000 yen | |
◎ Soliqlar, ijtimoiy sug'urta, ijara va kommunal xizmatlar to'lovi olinmagan holda qolgan miqdor | |
Xarajatlar: 50,000 yen | |
◎ Oziq-ovqat | |
◎ Boshqa xarajatlar | |
Qolgan summa: 130,000-140,000 yen | |
Har oyda ota-onamga pul jo’nataman | |
Mening mehnat shartnomamda bonus haqida hech narsa yozilmagani uchun, men bonus olmayapman.
2-darajali Stajor vizasiga o’tish
Yaqinda, ish boshlaganimga bir yil to’ldi, 1-darajali malaka imtihonini topshirib 2- darajaga ko‘tarildim. Bu imtihon, yapon tili va kasbiy ko‘nikmalar bo’yicha test topshirishni o‘z ichiga oladi. Ushbu imtihondan o‘tgach, mehnat shartnomasini yana ikki yilga uzaytirish mumkin bo‘ladi. Kasbiy ko‘nikmalarni asosan kompaniyada ishlash davomida o‘rganmoqdaman. Yapon tilini o‘rganish bo‘yicha, dastlab kompaniya tomonidan tavsiya qilingan yapon tili maktabiga borganman. Biroq, yapon tilini yapon tilda o‘rganishga bilim darajam yetarli bo’lmaganligi uchun, hozirda o‘zbekistonlik do‘stimdan yapon tilini o‘rganmoqdaman. Kelajakda maxsus malaka darajasiga ko’tarilish yoki vatanga qaytish haqida hali bir qarorga kelmadim.
Kelajakda Yaponiyaga ishlash uchun kelayotgan o'zbekistonliklarga eslatma
Yaponiyaga kelishdan oldin uchta narsaga e'tibor bering:
Mehnat shartnomasini imzolashdan oldin u bilan to’liq tanishib chiqing.
Yapon tilini puxta o'rganing.
Yapon ish odobini o'rganing.
Yapon tili va biznes odatlari bo‘yicha, men ham hali qiynalayotgan joylarim bor. Tezroq yetuk mutaxassis bo'lish uchun harakat qilmoqdaman.

Место работы: Строительная компания в регионе Канто
После окончания местного электротехнического колледжа в Намангане, я отправился на учёбу в один из университетов Москвы. Во время учёбы в России я подрабатывал на строительных площадках, где работало много выходцев из Центральной Азии. В 2016 году я окончил университет и начал работать в московском офисе немецкой компании CAD в качестве специалиста по маркетингу. В 2018 году я вернулся в Узбекистан, где некоторое время работал в Наманганском университете, а затем устроился на работу в сети магазинов бытовой техники.
Трудоустройство в Японии: причины и процесс оформления
Мой дядя учился в Японии, поэтому с ранних лет у меня был интерес к этой стране. Когда я искал возможности для работы в Японии, по рекомендации друга я подписался на канал в Telegram, созданный Агентством по вопросам внешней трудовой миграции. Однажды я увидел объявление о работе в Японии и решил подать заявку. Это был мой первый опыт общения с японцами, и, скорее из-за волнения я не прошёл первое собеседование. Однако после этого я готовился к собеседованию, подал заявку повторно и успешно прошёл собеседование. После этого я в течение трёх месяцев изучал японский язык и готовился к работе в Японии. Так как узбекским отправляющим агентством было Агентство по вопросам внешней трудовой миграции, стоимость услуг оказалась низкой, и все расходы составили всего 3,3 миллиона сумов. После прибытия в Японию я прошёл месячное обучение, после чего был окончательно распределён на рабочее место.
Рабочие обязанности в Японии
Прошёл ровно год с тех пор, как я был распределён на своё нынешнее место работы. В настоящее время со мной еще работают пять выходцев из Узбекистана. Мы начинаем рабочий день в 8 утра, полностью подготовленные к работе. Заканчиваем в 5 вечера, с одним перерывом до обеда и ещё одним после. Количество сверхурочных часов зависит от сезона, но в среднем составляет от 10 до 20 часов в месяц. Моя работа заключается в выполнении огнезащитных и теплоизоляционных работ, чтобы защитить здания от пожара. Это работа, которая требует подъёма на высоту и значительных физических усилий, поэтому я считаю, что она мне подходит. Поскольку мы используем химические вещества, такие как огнестойкие краски, ради безопасности мы всегда носим каски, маски и рабочие перчатки.
Строительная площадка в Японии, похожая на армию
До приезда в Японию я работал в России и Турции. В России на строительной площадке прораб (руководитель объекта) обладает значительной властью и может принимать решения на месте. Однако в Японии, если необходимо внести изменения на строительной площадке, прораб не принимает решения сразу, а организует собрание. На собрании прораб выслушивает мнение всех заинтересованных сторон, а затем сообщает результаты президенту компании, после чего принимается окончательное решение.
Этот процесс помогает свести к минимуму изменения в ходе работы, так как строительство ведётся в строгом соответствии с проектной документацией с самого начала. Поскольку решения не принимаются на уровне одного человека, на японской строительной площадке царит дисциплина, похожая на военную. Я считаю, уделение большого внимания безопасности на строительной площадке – большое отличие Японии от России.
Доход: 180.000 – 190.000 йен | |
◎ Зарплата после вычитания выплат за налоги, социальное страхование, аренду жилья, коммунальные услуги и т.д. | |
Расходы: 50.000 йен | |
◎ Расходы на питание | 30.000 – 40.000 йен |
◎ Мелкие расходы | 10.000 йен |
Остаток суммы: 130.000 – 140.000 йен | |
◎ Каждый месяц остаток суммы я меняю на доллары и отправляю семье | |
В моём случае в трудовом договоре не указано ничего о бонусах, поэтому я их не получаю.
Переход на второй уровень «Стажёра»
Недавно, по прошествии года с начала работы, я успешно прошел экзамен первого уровня «Стажера» и перешёл на второй уровень. Экзамен включает тест на знание японского языка и проверку профессиональных навыков. После успешной сдачи экзамена трудовой договор можно продлить ещё на два года. Основное обучение навыкам проходит посредством выполняемой работе. Что касается изучения японского языка, то поначалу я посещал языковую школу, рекомендованную моей компанией. Однако поскольку мне было сложно изучать японский на японском, сейчас мой друг из Узбекистана обучает меня японскому. В настоящее время я задумываюсь о своем будущем: перейти на визу «Специальные навыки» или же вернуться на родину.
Послание узбекистанцам, которые собираются приехать в Японию на работу
Перед поездкой в Японию обратите внимание на три важных момента:
Тщательно проверяйте трудовой договор перед его подписанием.
Усердно изучайте японский язык.
Изучайте правила делового этикета в Японии.
Я сам всё ещё испытываю некоторые трудности с японским языком и бизнес-манерами. И в дальнейшем буду стараться изо всех сил, чтобы как можно скорее стать полноценным специалистом.