Yaponiyaga borishdan oldin
Yaponiyaga ketishdan oldin Namangan xizmat ko’rsatish va servis kollejida o‘qiganman. Oilamizni qo’llab quvvatlash maqsadida bozorda savdo bilan shug’ullanganman. Bundan tashqari, taxminan 4 yil mobaynida qurilish maydonchasida ham ishlaganman.
Yaponiyada ishlashga olib kelgan omillar va jarayon
Yaqin atrofdagi xususiy bandlik agentligida Yaponiyada ishlash haqida ma’lumot olib, suhbatga bordim. Suhbat o‘zbek tilida tarjimon bilan o‘tkazildi va asosan O‘zbekistondagi ish tajribam va Yaponiyada ishlash maqsadlarim haqida so‘rashdi. Suhbatdan o‘tgach, 6 oy davomida xususiy bandlik agentligining yapon tili maktabida yapon tilini o‘rgandim. Ariza topshirishdan Yaponiyaga yetib kelish jarayoniga qadar taxminan 1 yil o‘tdi va bu xizmat haqqi sifatida ushbu yuboruvchi tashkilotga 32 million so‘m to‘ladim, bu summaga yapon tili ta’limi va agentlik to‘lovlari kiradi. Parvoz xarajatlarini ishga qabul qiluvchi kompaniya qoplab berdi.
Yaponiyaga kelish va ish faoliyati tafsilotlari
2022-yilning sentabr oyi boshlarida Yaponiyaga yetib keldim va taxminan bir oy davomida o‘qitish kursidan o‘tgach, ishni boshladim. Bir vaqtda kelgan 9 nafar o‘zbek bilan birgalikda uch kishilik guruhlarga bo‘linib, qabul qiluvchi kompaniyalarga joylashtirildik. Qabul qiluvchi kompaniyada ishni sabr bilan o‘rgatishdi va oyda bir marta nazoratchi tashkilotning vakili kelib, muammolarimizni eshitadi.
Ish ertalab soat 8:00 dan kechqurun 17:00 gacha davom etadi va oyiga taxminan 10 soatlik ish vaqtidan tashqari qo’shimcha ishlar bo‘ladi. Yakshanba kuni odatda dam olish kuni, lekin shanba kuni oyiga ikki marta ishlash kerak bo‘ladi. Ish asosan qurilish maydonchalarida ishlatiladigan temir konstruksiyalarni kesish va shaklini o‘zgartirishdan iborat bo‘lib, bu ish mashinalar yordamida bajariladi. Xavfsizlik birinchi o‘rinda bo‘lib, doimiy ravishda xavfsizlik poyabzallari, shlyapa va qo‘lqoplar kiyib yurishimiz kerak va xavfsizlik bo‘yicha mas’ul shaxs tomonidan muntazam tekshiruvlar o‘tkazadi.
Kompaniyada menga yoqadigan jihat - bu kompaniya tomonidan uyushtiriladigan sayohatlar. Yilda bir marta katta sayohat tashkil etiladi, masalan, Hokkaydo yoki Okinavaga boriladi. Bundan tashqari, tez-tez barbeque party (go’sht pishirib yeyish GAPlari) ham uyushtiriladi.
Daromad: 107,000-110,000 yen | |
◎ Soliq, pensiya, ijtimoiy sug‘urta, ijara, Wi-Fi va boshqa to‘lovlar uchun 45,000-50,000 yen ushlab qolinadi | |
Xarajatlar:35,000-40,000 yen | |
◎Oziq-ovqat uchun ◎Boshqa xarajatlar uchun 10,000 | 10,000 yen |
Qolgan summa: 60,000-70,000 yen | |
◎ Har oyi dollarga almashtirib, ota-onamga yuboraman | |
☆Yuqoridagilardan tashqari ishda yaxshi ishlaganim uchun yiliga ikki marta bir oylik maosh miqdorida bonus olaman.
Karyerani rivojlantirish yo‘lida qilinayotgan harakatlar
Men Yaponiyada yuqori malakali kadr bo‘lish orzuyim bor. Hozirda men 2-darajali stajor bo’lib ishlayapman, lekin bu yilning sentabrida 3-darajaga ko‘tarilib, keyin maxsus malaka darajasiga o‘tishni rejalashtirganman. Maxsus malaka vizasining o’ziga xos xususiyati shundaki, kasbni o‘zgartirish imkoniyati mavjud va men aviatsiya sohasiga o‘tishni istayman. Shu sababli, onlayn tarzda yapon tilini o‘rganishga harakat qilyapman va keyingi maqsadim JLPT N2 darajasini qo’lga kiritish. Maxsus malakaning aviatsiya sohasidagi imtihondan allaqachon o‘tdim. Hozir ishlayotgan kompaniyam ham malaka oshirishda qo‘llab-quvvatlayapti va shu yilning yanvar oyida JLPT N3 darajasidan o‘tganda, kompaniya direktori sovrini sifatida 300,000 yen mukofot oldim.
Kelajakdagi rejalar va o‘zbekistonliklarga maslahatlar
Mening kelajakdagi maqsadim yuqori malakali kadr bo‘lib, oilamni Yaponiyaga olib kelishdir. Yaponiyada ishlashni rejalashtirayotganlarga, avvalo yapon tilini yaxshi o‘rganib kelishlarini maslahat beraman. O‘quv kitoblaridagi yapon tili va amalda ishlatiladigan yapon tili farq qiladi, shuning uchun kamida JLPT N4 darajasini olish kerak. Shuningdek, Yaponiyaga kelishdan oldin mehnat shartnomasini diqqat bilan o‘qib chiqish, maosh, ish vaqti va ishning tafsilotlarini yaxshi tushunib olish muhimdir. Shartnomani bir marta imzolaganingizdan so‘ng, Yaponiyaga kelgach, uni o‘zgartirish juda qiyin bo‘ladi, shuning uchun oldindan tekshirib chiqing.

Молодой человек, который продолжает прилагать усилия для перехода со «Стажёра» к высококвалифицированному специалисту
Изучение японского языка — это лучшая инвестиция в себя!
Мансурбек Махмудов
Место рождения: Наманган
Возраст: 24 года
Место работы: Строительная компания, занимающаяся арматурой в префектуре Фукуока
Выполняемая работа: Обработка арматуры на заводе
До поездки в Японию
Перед тем как поехать в Японию, я учился в Наманганском колледже услуг и сервиса. Чтобы материально поддерживать свою семью, я занимался торговлей на рынке. Кроме того, я около четырёх лет работал на стройке.
Трудоустройство в Японии: причины и процесс оформления
Близлежащем частном агентстве занятости я получил информацию о работе в Японии и прошёл собеседование. Собеседование проводилось с переводчиком на узбекский язык, и меня в основном спрашивали о моём опыте в Узбекистане и о целях работы в Японии. После успешного прохождения собеседования я шесть месяцев учил японский язык в школе при частном агентстве занятости. С момента подачи заявки до прибытия в Японию понадобилось около года. Я заплатил частном агентстве занятости 32 миллиона сумов, в эту сумму входили расходы на обучение японскому языку и агентские сборы. Стоимость авиабилета была оплачена принимающей компанией.
Я прибыл в Японию в начале сентября 2022 года, и после прохождения около месяца обучения приступил к работе. Мы, девять узбеков, которые прибыли одновременно в Японию, были разделены на три команды по три человека и распределены по принимающим компаниям. На месте работы нам очень заботливо рассказали о нашей работе, а представитель 組合 (監理団体) – контролирующей организации приходил раз в месяц, чтобы узнать, не возникло ли у нас проблем.
Рабочий день начинается в 8 утра и заканчивается в 5 вечера, с примерно 10 часами сверхурочной работы в месяц. Воскресенье обычно выходной, но два раза в месяц мы работаем по субботам. Основная работа заключается в резке и изменении формы арматуры, используемой на строительных площадках, при помощи машин. Так как безопасность превыше всего, мы всегда носим защитную обувь, каски и перчатки, а начальник отдела по безопасности регулярно проводит проверки.
То, что мне особенно нравится в компании, где я работаю – это корпоративные поездки. Раз в год организуется большая поездка, например, в такие дальние места, как Хоккайдо или Окинава. Кроме того, часто устраиваются барбекю-вечеринки.
Доход: 107.000 – 110.000 йен | |
◎За налоги, пенсионные взносы, социальное страхование, арендную плату, плату за Wi-Fi и т.д. вычитывается 45 000-50 000 йен | |
Расходы: 35.000 – 40.000 йен | |
◎Расходы на питание ◎мелкие расходы | 25.000 – 30.000 йен 10.000 йен |
Остаток суммы: 60.000 – 70.000 йен | |
◎Каждый месяц остаток суммы я меняю на доллары и отправляю семье | |
☆ Помимо указанной выше суммы, благодаря моим стараниям на работе, я получаю бонус в размере месячной зарплаты дважды в год.
Приложение сил к карьерному росту
У меня есть мечта стать высококвалифицированным специалистом в Японии. В настоящее время я нахожусь на втором уровне «Стажёра», но в сентябре этого года планирую перейти на третий уровень, а затем изменить статус на «Специальные навыки». Привлекательность системы «Специальные навыки» заключается в возможности смены профессии, и я хотел бы перейти работать в авиационную сферу. Поэтому я активно изучаю японский язык онлайн, и моя следующая цель – уровень JLPT N2. Я уже сдал и прошел экзамен по специальным навыкам в авиационной отрасли. Компания, в которой я работаю, также поддерживает мое стремление к повышению квалификации, и когда я в январе этого года прошел экзамен на уровень JLPT N3, получил премию от директора в размере 300.000 йен.
Планы на будущее и послание Узбекистанцам
Моя цель на будущее – стать высококвалифицированным специалистом и привезти свою семью в Японию. Тем, кто собирается работать в Японии, я хочу посоветовать хорошо изучить японский язык перед приездом. Японский язык, который используется в учебниках, отличается от языка, применяемого на работе, поэтому вам потребуется, по крайней мере, уровень JLPT N4. Также важно внимательно читать трудовой договор перед поездкой в Японию и чётко понимать зарплату, рабочие часы и содержание работы. Так как изменить условия договора после его подписания будет очень сложно, лучше убедиться в деталях заранее.