Ko‘plab odamlar kasbiy malaka amaliyotida o‘z maqsadlariga erishadilar, lekin kasbiy malaka amaliyoti bilan bog‘liq turli muammolar ham qayd etilgan. Masalan, maosh yoki ortiqcha ish haqi to‘lanmasligi, ish vaqti juda uzun bo‘lishi, ish haqi saqlanadigan ta’tilni ololmaslik, ishni o‘zgartirish istagi, ish joyida bezorilik kabi muammolar paydo bo‘lganda kimga murojaat qilish kerakligini quyida bayon qilamiz.
2. Murojaat qilish joylari
Yuboruvchi tashkilot(bandlik agentligi) va nazorat tashkilotlari (uyushma):
Qabul qiluvchi kompaniya bilan muammo yuzaga kelsa, avvalo yuboruvchi tashkilot yoki nazorat tashkilotiga (uyushma) murojaat qilish kerak.
Davlat muassasalarining murojaat markazlari:
Xorijlik kasbiy malaka amaliyotchilari tashkiloti (OTIT)
Kasbiy malaka amaliyotchilari OTITga ham turli masalalar bo‘yicha murojaat qilishlari mumkin. Ammo, hozircha o‘zbek tilida murojaat qabul qilinmaydi, shuning uchun yaponiyalik yoki yapon tilini yaxshi biladigan o‘zbekistonlik biror kishi bilan birga borish kerak.
Mehnat standartlarini nazorat qilish inspeksiyasi (Rо̄kishо) va FRESC
Mehnat standartlarini nazorat qilish inspeksiyasi yoki FRESC kabi davlat organlariga ham murojaat qilish mumkin, ammo afsuski, hozircha bu yerda ham o‘zbek tilida xizmat ko‘rsatilmaydi.
O‘zbekiston davlat organlari:
Yaponiyada O‘zbekiston Respublikasining Tokiodagi elchixonasi, Nagoyada O’zbekistonning faxriy konsulligi va Tokioda ochilishi rejalashtirilgan migratsiya bo‘limi mavjud bo‘lib, bu muassasalarga ham murojaat qilish mumkin.
Boshqa joylar:
UYAJ Umumiy O‘zbekiston Yoshlar Uyushmasi
Yaponiyadagi O‘zbekiston Yoshlar Uyushmasi ham kasbiy malaka amaliyotchilariga ham maslahat beradi. Veb-sayt yoki ijtimoiy tarmoqlar orqali ularga murojaat qilishingiz mumkin.
Shuningdek, Japan Career Portalning murojaat markazlari yoki Telegram akkaunti orqali ham maslahat olish mumkin.

Консультационные службы при возникновении проблем во время технической стажировки
Хотя многие успешно достигают своих целей в рамках программы технической стажировки, также встречаются люди, которые столкнулись с разными проблемами. Например, случаи, когда зарплата и сверхурочные не выплачивались, рабочие часы слишком длинные, не предоставлялись оплачиваемые отпуска, возникало желание сменить место работы или происходили инциденты с преследованием со стороны коллег. В этой статье мы расскажем, куда можно обратиться за консультацией в случае возникновения таких проблем.
2. Консультационные службы
• Отправляющие организации и контролирующие органы (管理団体, kanri dantai)
В случае возникновения проблем с принимающей компанией, в первую очередь рекомендуется обратиться в отправляющую организацию или контролирующий орган (ассоциацию).
• Консультационные службы государственных органов
Организация по надзору за техническими стажёрами (OTIT)
Стажёры могут обращаться в OTIT с различными вопросами. Однако на данный момент они не предоставляют консультации на узбекском языке, поэтому потребуется помощь человека, который говорит по-японски или узбека, хорошо владеющего японским языком.
Инспекция труда и FRESC
Также можно обратиться в инспекцию труда или FRESC, однако, к сожалению, эти организации также не предоставляют консультаций на узбекском языке.
• Узбекские государственные учреждения
В Японии есть посольство Республики Узбекистан в Токио, почетное консульство в Нагое и миграционное бюро Токио (※планируется его открытие). Эти учреждения также могут предоставить консультации.
• Другие организации
Ассоциация молодёжи Узбекистана в Японии (UYAJ)
Ассоциация молодёжи Узбекистана в Японии также предоставляет консультации стажёрам. Свяжитесь с ними через их веб-сайт или социальные сети.
Кроме того, можно обратиться через контактный центр Japan Career Portal или через наш аккаунт в Telegram.