Qiyinchilik “Stajyor viza bilan ishlash davomida mamlakatingizga qaytish talab qilinsa”
Bir chet ellik ayol Yaponiyada stajyor rezidentlik maqomi ishlayotgan edi, ammo bandlik agentlik direktori Yaponiyaga kelib “Siz bu kompaniyaga kerak emas ekansiz, ertaga birgalikda mamlakatimizga qaytamiz” deb aytgan. O‘sha ayol bu qiyin vaziyatdan qanday qilib chiqib ketganligi bilan sizni ham tanishtirmoqchimiz.
Vataniga qaytishga majbur qilingan holatlar haqida
Maslahat so‘rab murojaat qilgan ayol kishining yoshi 30 larda bo‘lib, u kiyim tikish fabrikasida stajirovkani o‘tayotgan bo‘lgan. Ish joyi unga bir kunda 200 ta kiyim tikishni buyurgan, lekin ayol ish vaqti tugaganidan keyin ham har kuni 3 soat qolib ishlashiga qaramay kiyimlar soni 150 tadan oshmagan.
Shunday qilib u ishlayotgan korxona boshlig‘i “Bo‘ldi endi ishga kelmasangiz ham bo‘ladi” deb aytgan. Bu voqea haqida xabar topgan nazoratchi tashkilot, korxona boshlig‘ini tinchlantirishga erishgan va oradan 4 oy vaqt o‘tganidan so‘ng, bu ayolni stajyorlikka yuborgan tashkilot boshlig’i fabrikaga kelib “Korxona boshlig‘i sening kerak emasligingni aytyapti, shuning uchun birga mamlakatimizga qaytaylik” deb aytadi.
Qo‘llab quvvatlash tashkiloti bilan maslahat
Murojaat qilgan shaxs avvaldan qo'llab-quvvatlovchi tashkilotga ijtimoiy tarmoqlar orqali maslahat so'rab murojaat qilgan edi. Jo'natuvchi tashkilot kelgan kuni ham, maslahat markazi rahbariga "Meni vatanimga qaytarishmoqchi, yordam bering!" deb xabar yubordi. Rahbar esa ilgari aloqa qilib yurgan OTIT (Chet ellik texnik amaliyotchilar tashkiloti) va Mehnat standartlari bo'yicha inspektorlikka (Mehnat standartlari nazorati bo'limi) bu haqda xabar berdi.
Ertasi kuni ertalab, OTITning mas'ul xodimlari kompaniyaga kelib, ayolni himoya qilishdi. Shundan so'ng, kompaniyaning kasbiy malaka amaliyoti o'tkazish uchun ruxsatnomasi bekor qilindi va u yangi kompaniyada ish boshladi.
Ushbu ayolga ko‘rsatilgan yordam va boshqa ishga o‘tkazilishi haqidagi to‘liq ma’lumot bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin.
Kasbiy malaka amaliyoti bo’yicha tajribalar ⑦"Majburiy qaytarishga oz qolganda qutqarildi!"
Majburiy vatanga qaytarib yuborish holati noqonuniydir!
Kasbiy malaka amaliyoti to‘g‘risidagi qonun va uning amaliy yo‘riqnomasi quyidagi mazmunni o‘z ichiga oladi:
Kasbiy malaka amaliyotchisini amaliyot jarayonida vataniga qaytarish kerak bo'lganda, amaliyotchiga "O'zingiz xohlamasangiz, amaliyotni yarim yo'lda tugatib vataningizga qaytishingiz shart emas" deb yozma ravishda tushuntirish berilishi va uning roziligi olinishi kerak.
Agar kasbiy malaka amaliyotchi amaliyotni davom ettirmoqchi bo'lsa, qabul qiluvchi kompaniya yoki nazorat qiluvchi tashkiloti yangi amaliyot joyini topishi kerak.
OTIT hamda chet elliklarni qo‘llab -quvvatlash tashkilotlardan yordam so’rang
Agar nazorat qiluvchi tashkiloti yoki qabul qiluvchi kompaniyaning munosabati nohaq bo'lsa, OTITga murojaat qiling. Maslahatning mazmunini o'z ona tilingizda yuborishingiz mumkin.

Сложность «Если от вас требуют вернуться в свою страну во время прохождения стажировки»
Девушка работала в Японии по визе Технической стажировки, но директор направляющего агентства приехал в Японию и сказал: «Вы не нужны этой компании, поэтому завтра мы вместе вернемся на родину». Мы хотим познакомить вас с тем, как эта женщина вышла из вышеупомянутой сложной ситуации.
О случаях принудительного возвращения на родину
Женщине, обратившейся за консультацией, было около 30 лет; она проходила стажировку на швейной фабрике. На рабочем месте ей предписывалось за один день сшить 200 вещей, но количество вещей не превышало 150, несмотря на то, что женщина работала по 3 часа каждый день после окончания рабочего времени.
Так, руководитель компании, где она работала, сказал: «Хватит, вы можете даже не приходить на работу». Спустя 4 месяца после того, как надзорная организация узнала об этом происшествии и сумела успокоить руководителя предприятия, на завод пришел руководитель организации, направившей женщину на стажировку, и сказал: «Директор фабрики говорит, что ты не нужна, так что возвращаемся вместе в нашу страну».
Консультация с организацией поддержки
Заявительница ранее обращалась в организацию поддержки через социальные сети за консультацией. Еще в день приезда представителя направляющей организации она отправила сообщение руководителю консультационного центра: «Меня хотят отправить обратно на родину, помогите!» Руководитель сообщил об этом в OTIT (Организацию по реализации программы технических стажеров) и Инспекцию по стандартам труда (Департамент инспекции по стандартам труда), с которыми ранее контактировал.
На следующее утро сотрудники OTIT прибыли в компанию и защитили женщину. После этого у компании отозвали лицензию на предоставление технических стажировок, а женщина приступила к работе в другой компании.
Полную информацию об оказанной этой женщине помощи и ее переводе на другую работу вы можете прочитать по ссылке ниже.
Опыт прохождения технической стажировки «Спасены от принудительного возвращения!»
Принудительная репатриация незаконна!
Закон о практике технических стажировок и его практические рекомендации включают следующее:
• В случаях, когда технического стажера необходимо репатриировать во время стажировки, ему должно быть предоставлено письменное разъяснение, в котором говорится: «Если вы не хотите, вам не обязательно возвращаться в свою страну в середине стажировки», и должно быть получено его согласие.
• Если технический стажер желает продолжить стажировку, принимающая компания или контролирующая организация должны найти новое место стажировки.
Обратитесь за помощью в OTIT и организации, поддерживающие иностранцев
Если контролирующая организация или принимающая компания ведут себя несправедливо по отношению к вам, обратитесь в OTIT. Вы можете отправить содержание вопроса для консультации на своем родном языке.
OTIT предоставляет консультации на родном языке стажера
※Вы также можете проконсультироваться с частными ассоциациями помощи.
Для получения более подробной информации нажмите здесь!
Для иностранцев, работающих в компании (упрощенная японская версия) | Министерство труда, здравоохранения и социального обеспечения